Mi ellen védjük állatainkat?

Cikksorozat, 1. rész:

A kutya

 A kutya napjainkban már nem pusztán házőrző, birtokvédő, jelző- és ételmaradék eltüntető háziállat, hanem ennél sokkal több: megbízható társ a mindennapokban, mondhatjuk úgy is: családtag. Éppen ezért, a napi etetésen és gondoskodáson kívül fontos még négylábúink egészségvédelme is. A betegségek megelőzése céljából három alapvetően fontos dolgot tehetünk kutyáink érdekébe. Védjük:

 
1. fertőző betegségek ellen,

2. belső élősködők és 

3. külső élősködők ellen.

 1.   Kutyák védőoltással kivédhető fertőző betegségei:

  Veszettség: (Kórokozó: Rhabdoviridae Lyssavirus.) Emberre is terjedő vírusos betegség. Központ idegrendszeri tünetekben nyilvánul meg, pl.: viselkedésváltozás, (vad, támadó kedvű állat szokatlanul közönyössé válik, vagy szelíd állat lesz indokolatlanul agresszív); ezután bénulások jelentkeznek (főképp az állkapocs-, garat- és szemmozgató izmokban, aminek a következménye lógó állkapocs, nyálzás, kancsalság). Ezt követően rövid időn belül beáll a halál. A kutyák évenként egyszeri vakcinázással (védőoltással) ez ellen a betegség ellen megvédhetők. Magyarországon a kutyák veszettségoltását törvény teszi kötelezővé.

     Szopornyica: Kutyák (és nyércek) vírusos eredetű, lázzal, légzőszervi tünetekkel (orrfolyással, köhögéssel), emésztőszervi tünetekkel (hányással, hasmenéssel), idült esetekben idegrendszeri tünetekkel (mozgászavarokkal, bénulásokkal) járó betegsége. Ez a betegség nem vezet következetesen halálhoz, de számos maradandó károsodást okozhat (mozgászavarok, szaglóképesség elvesztése.) Kórokozó: Paramyxoviridae morbillivirus.

    Kutyák fertőző májgyulladása: Kutyák vírusos betegsége. Kórokozó: Adenoviridae canin adenovirus-1. (A vírus rókában és medvében is képes megtelepedni.) Elsősorban 4 hónapos- 1 éves kutyák lázzal és sárgasággal járó betegségét okozza, amiben a fiatal kutyák el is hullhatnak, de idősebb állatot is képes megbetegíteni.

     Kennel köhögés: Több kórokozó együttes "munkájának" eredménye a kórkép. (Canine Adenovirus-2, Parainfluenzavirus, Bordetella ssp.) Bármely korú kutya megkaphatja, a betegség erős, gyakori, mélyről jövő köhögésben nyilvánul meg, és nagyon sokáig elhúzódik.

     Parvovírusos hasmenés: Főleg 4-8 hónapos kölyökkutyák fertőző, gyakran halálos kimenetelű véres hasmenéssel, kiszáradással járó betegsége. Idősebb állat is megkaphatja, de sokkal kevésbé súlyos formában, és általában át is vészeli ezt a betegséget.

     Leptospirosis: Nincs magyar neve. Kórokozó: Leptospira ssp.. (Csavart, spirális formájú baktériumok.) Ez a betegség emberre is terjed. Kutyákban magas lázzal, sárgasággal járó betegség alakul ki, amiből az állat kigyógyulhat. Emberre elsősorban a kutya fürösztésekor, fertőzött vizelettel kerülhet át a kórokozó. Emberben sárgaságot, agyhártyagyulladást, magas lázat és ízületgyulladást okozhat.

 
Választási kor körül végzett kombinált oltással az összes, fentebb felsorolt betegség kivédhető, évenkénti egyszer végzett emlékeztető kombinált oltással az állat védettsége szinten tarható.

Cikksorozatom további részeiben írni fogok a kutya külső és belső élősködői elleni védekezésről, az ezt követő folytatásokban pedig, állatfajonként (macska, ló, szarvasmarha, sertés, tengerimalac, aranyhörcsög, tyúk, galamb sorrendben) fogom ismertetni az egészségvédelem lehetséges és szükséges teendőit.

 

                                               Dr. Hollndonner Péter 

                                                           állatorvos

                                                                                   mobil: 20/374-47-95

Állatorvosi Rendelő
Ágfalva, Soproni u. 25.
Rendelés: H-P: 16-20, Szo: 9-12
99/330-379