"Fogjuk a kezed" Egyesület,
a tanulási nehézségekkel küszködõ gyermekekért

A szervezet postai címe, telefonszáma:
9400 Sopron, Rét u.25. Tel: 99/312-117
Alakulásának idõpontja: 1993. február 23.

A szervezet rövid bemutatása:
A helyi és az egyéni tapasztalatok hatására, szülõi kezdeményezésre alakult meg 1993 februárjában a "Fogjuk a kezed" - egyesület a tanulási problémákkal küszködõ gyermekekért. Az alapító tagok összetétele is érzékelteti azt a legfontosabb célt, hogy a gyerekekért folyó munkához a gyerekekért tenni kívánó felnõttek összefogására van szükség.
Az Egyesület tevékenységi körei:
a tanulási nehézségekkel, részképesség zavarral küszködõ, ép értelmû gyermekek megsegítése (pl. írás, olvasás, számolás, magatartási zavarok stb.)
érdekvédelem
tanácsadás biztosítása
szülõk, nevelõk, pedagógusok, gyógypedagógusok munkájának összefogása
Állandó programjaik:
Évente többször ingyenes játszóház szervezése
Tanfolyamok, elõadások, táborok szervezése
A Soproni Logopédiai Napok megszervezése (országos szintû konferencia neves szakemberekkel)
Tisztségviselõk:
Elnök: Táp Ferencné, Tel.: 99/ 325-053
Titkár: Márkné Ettlinger Zsuzsa, Tel.: 99/ 312-117
Tagság feltétele:
tagja lehet az Egyesületnek bárki, aki segíteni szeretne a tanulási nehézségekkel küszködõ gyerekeknek, illetve befizeti az éves 200,- Ft-os tagdíjat. Jelenlegi tagjaik: szülõk, pedagógusok, gyógypedagógusok.


Vissza a kezdõoldalra



Házi Jenõ Honismereti Alapítvány

A szervezet postai címe, telefonszáma:
9400 Sopron, Fõ tér 1. Tel: 99/312-198
Alakulásának idõpontja: 1992
A szervezet rövid bemutatása:
Az Alapítvány célja általánosságban Sopron és az egykori Sopron vármegye múltjához, hagyományos értékeihez való kötõdés erõsítése, és a múlt tudományos igényû feltárása. Az Alapítvány kiemelt feladatának tartja a helytörténeti tudományos munkák létrehozását, és azon munkák kiadásának támogatását, a helytörténeti kutatómunka feltételeinek javítását.
Állandó programjaik:
Évente egy alkalommal, a hagyományossá vált Levéltári Napon adják át a Házi Jenõ díjat olyan nappali vagy levelezõ tagozatos egyetemi, fõiskolai hallgatónak, aki egy - három ív közötti dolgozatát egy, a mindenkori Sopron vármegye, vagy Sopron város történetéhez, helytörténetéhez, nevezetes szülöttéhez kapcsolódó témából írta. A pályázatok elbírálása során elõnyt élveznek az eredeti források feldolgozásán alapuló munkák.
Tisztségviselõinek neve:
Ügyvivõ: Dr. Turbuly Éva, a Soproni Levéltár igazgatója;
Sopron, Fõ tér 1., Tel.: 99/ 312-198
Gazdasági ügyvivõ: Csizmadia Lászlóné, a Soproni Levéltár gazdasági vezetõje
Segítséget várnak:
Szakmai és anyagi támogatást bárkitõl szívesen vesznek, aki céljaikat a szívén viseli.


Vissza a kezdõoldalra



Ifjú Fúvósokért Alapítvány

A szervezet postai címe, telefonszáma:
9400 Sopron, Deák tér 14. Tel:
Alakulásának idõpontja: 1990 február

A szervezet rövid bemutatása:
Az alapítvány célja az 1962-ben alakult ifjúsági fúvószenekar mûködési feltételeinek javítása, biztosítása. Az alapítvány nyitott, alap- és forgótõkéjéhez bármely belföldi és külföldi, magán és jogi személy hozzájárulhat, amennyiben az alapítvány céljait szolgálni kívánja. A befizetések forgótõkeként kerülnek az alapítványhoz, feltéve, ha az adományozó másképp nem rendelkezik.
Az Ifjúsági Fúvószenekar bemutatása:
Az egyesület 1962-ben a Fenyõ Téri Általános Iskolában alakult és alapvetõ célja a német nemzetiségi kultúra ápolása volt.
1964-ben Csillebércen szerepeltek. Alapító karmestere: Tarján János, majd 1972-ben Fohner János vette át a zenekar irányítását. 1975 óra Dr. Friedrich András a zenekar karmestere.
Elsõ jelentõsebb külföldi fellépésük 1976-ban Moszkvában volt. A soproni, majd a komlói ifjúsági fúvószenekari találkozókon belföldi hírnevük erõsödött.
A zenekari tagok tartós és rendszeres utánpótlása a 70-es évek végén, a 80-as évek elején oldódott meg, amikor folyamatosan érkeztek a fúvószene iránt érdeklõdõ zeneiskolások.
A fellépések száma gyarapodott a helyi térzenékkel, majd a Soproni Ünnepi Hetek állandó részvevõje lett az egyesület.
Fõbb külföldi szereplések: 1979 és 1987 Csehszlovákia, 1986 Svédország, 1988 óta évente Németország (Kempten, Neudrossenfeld), 1990 Padernborn (Európaház Nemzetközi Rendezvény), 1992 Hollandia, 1994 Dánia, 1995 Svájc.
Az ausztriai kapcsolatok az 1980-as évek elejétõl kezdõdtek, majd 1992 óta több alkalommal ausztriai minõsítésen is kiváló eredményt ért el a zenekar. A hazai fesztiválokon 1983, 1985, 1987-ben képviselte az együttes a megyét. Az 1988-as "Kiemelt Aranydiploma" minõsítés eredményeként 1989-ben a rostocki "Ezüst Griff" Nemzetközi Ifjúsági Fúvószenekari fesztiválon már a magyar nemzeti színeket képviselte a zenekar. Az 1990-ben létrehozott Ifjú Fúvósokért Alapítvány segítségével, a Liszt Ferenc Mûvelõdési Ház és a Gyermekek Háza támogatásával megerõsödött a zenekar gazdasági háttere.
A kiemelkedõ szakmai munka elismeréseként 1991-ben a Magyar Köztársaság Kiváló Együttese címet kapták, majd a Nemzetközi Fesztiválzenekar Arany minõsítését érte el a mûvészeti csoport.
1992 tavaszán készült el a zenekar elsõ mûsoros kazettája.
Kiemelkedõ élmény az együttes számára, hogy 1991 óta minden évben aktív részese a Magyar Fúvószenei Szövetség nyári Kamaraképzõ táborának.
A kiemelkedõ sikereket az utánpótlással együtt a közel 80 tagú mûvészeti együttes rendkívül kemény szakmai munkával érte el, s ez egész éven át heti két próbát, és évente 45-55 közötti szereplést jelent.
Az alapítvány tisztségviselõi:
Elnök: Kiss Károly, Sopron, Király J. u. 20.
Titkár: Sógor Ferenc, Sopron, Deák tér 1.
Karnagy: Dr. Friedrich András, Sopron, Sorházdomb u. 16.
Tagság feltétele:
Zárt közösség, csak zenekari tagok, illetve a szülõk tagjai az alapítványnak.
Segítséget várnak:
Mindenki részérõl, aki segíteni akarja erkölcsileg, természetben vagy anyagilag a célok megvalósítását.
Köszönet:
a családoknak, a szülõknek, a város önkormányzatának, zeneiskolájának, a próbahelyet biztosító Gyermekek Házának és a felnõtt fúvószenekarnak, az ismert és ismeretlen anyagi támogatóknak a zenekar életének biztosításáért.


Vissza a kezdõoldalra



Kertészek és Kertbarátok Soproni Szövetsége

A szervezet postai címe, telefonszáma:
9400 Sopron, Új u. 18. Tel: 99/312-562
Alakulásának idõpontja: 1976

A szervezet rövid bemutatása:
A Soproni Szövetség tagja az 1993 februárjában újjászervezõdött Kertészek és Kertbarátok Országos Szövetségének. A Szövetség a mezõgazdasági termelés különbözõ szakterületein mûködõ termelõk, közösségek, kertbarátok önkéntes társulása. Céljuk: a mezõgazdasági termelés rangjának és megbecsülésének erõsítése, a termelés feltételeinek és biztonságának megteremtése, tagjai érdekeinek képviselete, védelme és a kertészeti vállalkozások segítése. A Szövetség e célok elérése érdekében összegyûjti a mezõgazdasági termelõk tapasztalatait, javaslatait, véleményt nyilvánít a termelõk érdekében az illetékes politikai, állami és társadalmi szerveknél, részt vesz a termelõket érintõ jogszabályok és koncepciók kidolgozásában és segíti azok megvalósulását. Figyelemmel kíséri a mezõgazdasági termelõk anyagi-mûszaki ellátásának színvonalát, termelési és értékesítési biztonságát, jövedelmezõségét befolyásoló jogi szabályozást és fellép a termelõk érdekeivel ellentétes gyakorlat esetén. Kapcsolatot tart és együttmûködik a mezõgazdasági termelésben bármilyen formában érdekelt szervezetekkel, intézményekkel. Tagjai számára információkat szolgáltat, különösen termelés-szervezési, gazdasági, jogi, beszerzési és értékesítési kérdésekben. Elõsegíti a termelõk szakmai képzését. Szakkönyveket, lapokat, kiadványokat (Kerti Kalendárium) ad ki, kiállításokat, bemutatókat, tanulmányutakat szervez, illetve segíti tagjainak ilyen irányú szervezõ tevékenységét. Támogatja a tudomány eredményeinek hasznosítását a mezõgazdasági termelés színvonalának emelésére. Ápolja a mezõgazdasági termelõk haladó hagyományait és egyéb eszközökkel is elõsegíti ezen tevékenység népszerûsítését és társadalmi megbecsülését. Kapcsolatot tart továbbá külföldi hasonló jellegû szervezetekkel.
Állandó programjaik:
Elõadások és tanulmányutak szervezése
Részvétel az OMÉK Kiállításon és Vásáron, továbbá azon országos és megyei rendezvényeken, amelyek a tevékenységükkel összefüggenek.
Folyamatosan részvétel a természetvédelmi programok megvalósításában, a biokultúrák folyamatos és egyre bõvülõ kialakításában.
Tisztségviselõk:
A megyei és városi szervezet elnöke: Balogh Gyula (9400 Sopron, Virágvölgyi út; Tel.: 99/ 334-133)
Elnökhelyettes: Csapó Vilmos
Titkár: Barabás Ferenc
További tervek:
Elsõdlegesen az EU-hoz való csatlakozás folyamán a kialakítandó normák és termelési követelmények folyamatos ismertetése. Külföldi szakanyagok beszerzése, ezzel kapcsolatos tájékoztatás.
Tagság feltétele:
Alapvetõ a minimum 200 n-öl föld, vagy kertterület tulajdona vagy bérlete. A tagság kizárólag önkéntes, a tag elismeri és magáévá teszi a szövetség alapszabályát és fizeti az éves tagdíjat.
A támogató tagság:
azok a személyek, akik elismerik a Szövetség mûködését és honoráriumokkal segítik tevékenységét.
Segítséget várnak:
Elsõdlegesen a helyi önkormányzattól, valamint a Szövetség tevékenységével összefüggõen mindazon tudományos és kulturális szervektõl, akik támogatásukkal elõsegíthetik a Szövetség munkáját.


Vissza a kezdõoldalra



Kitaibel Pál Környezeti Nevelési Oktatóközpont

A szervezet postai címe, telefonszáma:
Berzsenyi Dániel Evangélikus Gimnázium (Liceum)
9400 Sopron, Széchenyi tér. 11. Tel: 99/317-730
Alakulásának idõpontja: 1991

A szervezet rövid bemutatása:
A szervezet a Környezet- és Természetvédelmi Oktatóközpontok Országos Szövetségének (KOKOSZ) tagja.
Fõ célkitûzései: a névadó Kitaibel Pál munkásságának megismertetése, emlékének ápolása, a róla elnevezett biológiai és környezetvédelmi nemzetközi tanulmányi verseny szervezése, támogatása, irányítása, a felkészítõ tanárok és tanulók segítése. A Hermann Ottó Országos Biológiai Versenyen indulók tájékoztatása. Az iskolai és iskolán kívüli környezeti nevelés segítése: információszolgáltatás (napilapok, folyóiratok, könyvek), elõadások, konferenciák, kiállítások és környezetvédelmi akciók szervezése. Sopron város és környéke természeti és épített értékeinek megismertetése, védelmének elõsegítése ( bemutatók, kirándulásvezetés, kiadványok, cikkek), más társadalmi szervezetekkel való kapcsolatok ápolása a célkitûzés érdekében. Túravezetõi fakultációs foglalkozás szervezése, irányítása a "saját" és más iskolák tanulói számára. A felkészítés alapján a túravezetõi vizsgára való felkészítés Sopron és vonzáskörzetében, a Fertõ-Hanság Nemzeti Park Igazgatóságának oktatóközpontjával együttmûködve. Önálló ifjúsági csoport szervezése és irányítása a Soproni Városszépítõ Egyesület keretében. A tevékenységek körét a fõ célkitûzések határozzák meg, a KOKOSZ kapcsolatrendszerére, gyakorlatára építve. A befogadó iskolán kívül más egyházi, állami és magániskolák pedagógusaival és tanulóival, illetve a környezeti nevelésben felelõsséget vállalók tevékenységi körére építenek.
Állandó programok:
Kirándulásvezetések a tanév folyamán - kevés kivétellel - szombatonként.
Fakultációs foglalkozások az iskolában, illetve terepen (múzeumok, kiállítótermek, botanikus kert stb.)
Természet- és környezetvédelmi tábor vezetése a tanév befejezését követõ héten.
Bemutatkozások
Eddig megvalósított programok:
Néhány kiemelt program:
Könyv megjelentetése (Kitaibel Pál és a Kitaibel Pál Biológiai Tanulmányi Verseny, Veszprém, 1994.) Árusítás az oktatóközpontban.
Kirándulásvezetõk képzése, túravezetõk vizsgáztatása. Sopron és a természetvédelem kiállítás megrendezése (Lábasház, 1995)
A "Környezetkultúra-nevelés - hittel élõ ember" címû konferencia megszervezése (LFMK, 1995)
A "Mûemlékek, természeti értékek, hírességek városunkban és környékén" címû délután szervezése (MTESZ, 1995)
Tisztségviselõ:
Az oktatóközpont vezetõje: Andrássy Péter, középiskolai tanár 9401 Sopron, Pf. 191, Tel.: 99/317-730
További tervek:
(a fõ célkitûzésekhez kapcsolódóan) "Ismerd meg városod épített és természeti értékeit" akció dokumentumainak elkészítése, megismertetése városunk iskoláival. Kirándulásvezetések. A "Gyöngyvirág-tanösvény (Szárhalmi erdõ) védelmi szolgálatának megszervezése. Információs szolgáltatások (sajtószemle, szakcikkek) hozzáférhetõségének bõvítése.
Segítséget várnak:
érdeklõdésben, figyelemben. A KOKOSZ szaktárcai támogatásában, a Városi Önkormányzattól, a TIT Soprontól.


Vissza a kezdõoldalra



Kitaibel Pál Természettudományi Asztaltársaság

A szervezet postai címe, telefonszáma:
Az Asztaltársaságnak külön címe, telefonszáma nincsen, az MTA Geodéziai és Geofizikai Kutatóintézetben több tag dolgozik (Ádám Antal, Bencze Pál, Szádeczky Kardoss Gyula, Varga Péter, Verõ József, Wallner Ákos) õk elérhetõek a 9401 Sopron, Pf. 5. postai címen és a 99/314-290-es telefonszámon.
Az összejövetelek jelenlegi helyszíne: Deák vendéglõ,
Sopron, Deák tér 27.

A szervezet rövid bemutatása:
Az Asztaltársaság nem jogi személy, hanem természettudományokkal foglalkozó soproni személyek önkéntes, kötetlen társulása, nincsen állandó vezetõsége sem. Célja: a város természettudományos érdekeltségû szakemberei közötti kapcsolatok elõsegítése, rendszeres elõadások és kirándulások szervezése.
Állandó programjaik:
Havonta egyszer, jelenleg keddi napokon szeptembertõl júniusig közös vacsora és elõadás
Júniusban kirándulás egy-egy környékbeli természettudományos helyre
A Kitaibel biológiai versenyek támogatása
Tisztségviselõk:
minden hónapban az elõzõ elõadó a soros elnök, állandó tisztségviselõk nincsenek. További tervek:
az eddigi tevékenység folytatása
Tagság feltétele:
az Asztaltársaság tagjainak ajánlása alapján. Sem jogok, sem kötelezettségek nincsenek. Idõnként évente, két évente egy-egy elõadást vár el az Asztaltársaság tagjaitól.
A Soproni Szemle 1997. 1-2. számában az Asztaltársaságról és annak történetérõl ismertetés jelent meg.


Vissza a kezdõoldalra



Lions Club Sopron

A szervezet postai címe, telefonszáma:
9400 Sopron, Bezerédj u. 22. Tel: 99/324-405
Alakulásának idõpontja: 1990

A szervezet rövid bemutatása:
Az 1990-ben alakult Lions Club Sopron jótékonysági szervezet, a nemzetközi Lions International Club tagja. Aktív kapcsolatot tart a hazai társklubokkal, a wiener-neustadti és a norderstedti (Németország) klubokkal. Havonként kétszer tartanak összejövetelt.
Állandó programjaik:
Önálló akciókkal elõteremtett pénzzel támogatják a szociális helyzetük vagy egészségi állapotuk miatt hátrányos helyzetû embereket.
Tisztségviselõ:
Elnök: Dr. Ocsák József, ügyvéd


Vissza a kezdõoldalra



Magyar Gyógyszerészeti Társaság Gyõr-Moson-Sopron Megyei Szervezete

A szervezet postai címe, telefonszáma:
9400 Sopron, Béke u. 13. Tel: 99/311-511
Alakulásának idõpontja: 1954

A szervezet rövid bemutatása:
A Magyar Gyógyszerészeti Társaság Gyõr-Moson-Sopron Megyei Szervezete a Budapesten mûködõ (cím: 1051 Budapest, Zrínyi u.3.) országos elnökség által irányított Társaság helyi szervezete. Célja: a tudomány ápolása, továbbképzések, konferenciák szervezése.
Állandó és alkalmi programok:
Évente rendeznek továbbképzõ tanfolyamokat, az Orvostovábbképzõ Egyetem megbízásából. Évente átlagban 3-4 elõadóülést rendeznek, részben vendégelõadókkal.
Eddig megvalósított programok:
Az alakulás óta 30 országos, részben nemzetközi részvételû tudományos konferenciát szerveztek, fõleg Sopronban.
Kezdeményezték a "Sopron konferencia város" cím felvételét.
Tisztségviselõinek neve:
A megyei szervezet elnöke: Dr. Mühl Nándorné, gyógyszertárvezetõ,
Sopron, Béke u. 13., Tel.: 99/ 311-511
Tagság feltételei:
Tag lehet minden okleveles gyógyszerész. Ők részt vehetnek minden rendezvényen, a Társaság támogatja a tagok konferenciákon való részvételét, illetve a tagok tudományos munkásságát.
További tervek:
Korábbi együttmûködések voltak - közös rendezvények formájában - a TIT és a Magyar Kémikusok Egyesülete helyi szervezeteivel. Ezek felújítását kívánják a jövõben megszervezni.
Segítséget várnak:
Az elõzõekben említett tervek megvalósításához a rendezvények költségeinek megosztását, elõadótermek biztosítását kérik.


Vissza a kezdõoldalra



Magyar Hidrológiai Társaság Soproni Területi Szervezet

A szervezet postai címe, telefonszáma:
9400 Sopron, Széchenyi tér 2. 18. Tel: 99/311-660
Alakulásának idõpontja: Az MHT 1949-ben vált önálló egyesületté.
Sopronban a Társaság Területi Szervezete 1961-ben alakult meg.

A szervezet rövid bemutatása:
A Társaság célja a tudományos és technikai haladás elõmozdítása, a hidrológiával kapcsolatos területen mûködõ szakemberek képzettségének emelése, a tagok szakmai érdekvédelme, a tudományos ismeretterjesztés és tájékoztatás.
Állandó programjaik:
Évente 8-10 elõadóülést, illetve tanulmányutat szerveznek, ezek a vízzel kapcsolatos témák széles körét ölelik fel. Négy fõ területen tevékenykednek hagyományosan: hidrogeológiai, erdészeti hidrológia, Fertõ-tavi limnológia, vízellátás és szennyvízkezelés.
Eddig megvalósított kiemelkedõ programjaik:
Sopron vízgazdálkodási gondjainak megoldásában való aktív részvétel
Sopron számára megfelelõ vízkészletet kerestek
A Fertõ-tó vízgazdálkodási helyzetének feltárásában is résztvettek különbözõ rendezvényeken keresztül.
Az elmúlt 8 évben évenként a gyõri területi szervezettel közösen Fertõ ankétot szerveztek, amelyen országos méretekben vitatták meg a Fertõ-tó helyzetét.
Tisztségviselõk:
A területi szervezet elnöke: Havas András
A területi szervezet alelnöke: Dr.Takáts Tamás
A területi szervezet titkára: Varga Ákos
További tervek: A nyilvánosság bevonásával további színes programok szervezése.


Vissza a kezdõoldalra



Magyar Turisztikai Egyesület Soproni Tagozata

A szervezet postai címe, telefonszáma:
9400 Sopron, Fövényverem u. 7. Tel: 99/323-658
Alakulásának idõpontja: A MATUR országos választmánya 1992-ben alakult meg Budapesten., amelynek elnöke dr. Lengyel Márton professzor. A Soproni Tagozat ezt követõen 1993 júniusában jött létre.

A szervezet célja:
A turizmus sokoldalú - gazdasági, társadalmi, környezeti és életminõséget javító - szerepének elismertetése.
Az Egyesület távlati célja, hogy ne csak üres jelszó legyen az, hogy a turizmus húzóágazat, hanem ehhez biztosítsák a feltételeket a törvényalkotásban és a kormányzati döntésekben is. Legyen a turizmusnak a többi ágazattal egyenrangú irányítószerve a kormányban, a parlamentben és az önkormányzatokban.
A lakosság turisztikai tudatának alakítása a tömegtájékoztatás segítségével.
Ezek a célok nem újak, a MATUR-nak azonban a megvalósításban vannak olyan lehetõségei, melyek kiegészítve a többi szakmai érdekképviseleti szerv tevékenységét biztosíthatják az eredményességet.
A szervezet tevékenységi körei:
kiterjednek a termékfejlesztésre, a marketingre, a szolgáltatásokra, a szakmai képzés és szakoktatásokra, a külsõ kapcsolatokra, valamint az önkormányzati és falusi turizmus területére.
Állandó rendezvények:
valamennyi turizmussal összefüggõ és a várost érintõ kérdéskörben jelen vannak.
Önálló rendezvényeik:
Határok nélkül a Pannon régióért (ahol Nyugat-Magyarország és Burgenland közös fellépését szorgalmaztuk az idegenforgalmi piacon)
A zene nem ismer határokat (ahol a Liszt kultusz, Liszt imázs megteremtésének fontosságát hangsúlyozzuk)
A minõségi turizmus megteremtése érdekében tartott számtalan rendezvény célja: a nemzetközi versenyképességhez szükséges arculat kialakítása.
Tisztségviselõ: Kovács Tibor
Tagság feltétele:
A szervezet tagja lehet mindenki, aki az Egyesület alapszabályát elfogadja, s az éves tagdíjat befizeti.
A tagság elõnye: A tagdíjfizetési kötelezettség mellett a tagok szállodai, éttermi, utazási kedvezményeket vehetnek igénybe.


Vissza a kezdõoldalra