Magyar Vöröskereszt Sopron Területi Szervezete

A szervezet postai címe, telefonszáma:
9400 Sopron, Hátulsó u. 9. Tel: 99/311-424

A szervezet rövid bemutatása: Az 1981-ben alakult Magyar Vöröskereszt eszméinek, feladatainak végrehajtására. Sopronban és vonzáskörzetében nagy hagyományai vannak. A Magyar Vöröskereszt Sopron Területi Vezetõségéhez 33 lakóterületi, községi, 28 munkahelyi, 16 általános iskolai, 6 középfokú tanintézeti és 1 egyetemi Vöröskereszt szervezet tartozik több, kb. 6.000 vöröskeresztes taggal. Az emberi segítõkészségre, a humánumra épülõ mozgalom legfontosabb feladatai:
A soproni és a kapuvári kórház betegei gyógyításához szükséges egyenletes és folyamatos vérellátás biztosítása. Az évenkénti 5.800-6000 egység vér biztosítása a véradók és a véradószervezõk áldozatkészségének eredménye.
A Vöröskereszt munkájában évek óta jelentõs helyet foglal el a rászorulók megkülönböztetés nélküli segítése. Területünkön is egyre nõ azon kisnyugdíjasok, nagycsaládosok száma, akik a Vöröskereszt segítségére rászorulnak. Ezt a feladatot a szervezet használt ruha vásárokkal, ingyenes osztásokkal, szociális olcsó vásárokkal, szeretetakciókkal próbálja segíteni.
1981 óta szerveznek a megyében élõ mozgássérült és fogyatékos gyermekek részére üdültetést. Évente Sopronból és a községekbõl 20-25 fõ gyermek vesz részt a szülõknek teljesen ingyenes balatoni üdülésen. Az anyagi alapokat iskolai és dolgozói szervezetek pénzgyûjtési akcióiból, valamint magánszemélyek, vállalatok, intézmények adományaiból tudják fedezni. Évente 500-600 ezer Ft befizetésére kerül sor a területünkön.
Kiemelt, évenkénti legjelentõsebb programjaik: Az ifjúság családi életre nevelésének segítése, iskolai csecsemõgondozó tanfolyamok lebonyolítása, városi rendezvények szervezése
A tanulóifjúság egészségügyi ismereteinek bõvítése, a káros szenvedélyek elleni februári akciósorozat, valamint a novemberi fogászati és testápolási hónap programjainak szervezése, lebonyolítása.
A jogosítványhoz szükséges közúti elsõsegélynyújtó vizsgák szervezése, lebonyolítása. Évente 60-70 vizsgát szerveznek 1.500-1.600 fõ részvételével.
Községi, munkahelyi véradóünnepségek szervezése, valamint évente a Városi Véradók Napja központi ünnepség lebonyolítása.
A Területi Vöröskereszt Szervezet anyagi alapjainak biztosítása a programokhoz, valamint a mûködéshez szükséges pénz elõteremtése.
Tisztségviselõ:
Területi vöröskereszt titkár: Antal Vilmosné


Vissza a kezdõoldalra



Napsugár Nyugdíjas Egyesület

A szervezet postai címe, telefonszáma:
9400 Sopron, Major köz 3. (telefon az elnök címén)
Alakulásának idõpontja:1976

A szervezet rövid bemutatása:
Az Egyesület önkormányzati elven mûködõ érdekvédelmi és érdekképviseleti, nyugdíjas társadalmi szervezet. Az Egyesület jogi személy. Az Egyesület fõ céljának tekinti, hogy a nyugdíjasok közösségi együttlétét, mûvelõdését, a szabadidõ kulturált eltöltését segítse. Az Egyesületi célok megvalósítása érdekében klubot tart fenn, valamint a hasonló svéd-, kanadai-, és ausztriai-magyar egyesületekkel kapcsolatot alakít ki és tart fenn.
Az Egyesületen belül 1997-ben 27 fõvel megalakult a Nõtanács.
Állandó programjaik:
Az Egyesület egészségügyi, kulturális, sport és egyéb elfoglaltságot biztosít tagjai részére.
Elõadások szervezése
Nõnapi, anyák napi, nemzeti ünnepi megemlékezések
Bel- és külföldi kirándulások szervezése
Tisztségviselõi:
Az Egyesület elnöke: Varsics László (9400 Sopron, Hátsókapu u. 3.; Tel.: 99/313-612)
Elnökhelyettes: Bindics Gyula (9407 Sopronkõhida, Pesti B. u. 17.)
Titkár: Illés István (9700 Sopron, Csengery u. 8.; Tel.: 99/327-026)
A Nõtanács elnöke: Gróf Istvánné (9400 Sopron, Híd u. 11.; Tel.: 99/335-290)
A Nõtanács titkára: Bindics Gyuláné
Tagság feltétele:
Az Egyesület tagsága önkéntesség alapján, az elõzõekben meghatározott célok érdekében közösen tevékenykedõ egyénekbõl és szervezetekbõl tevõdik össze. Az Egyesület tagja lehet - állampolgárságra való tekintet nélkül - mindenki, aki az Egyesület céljaival és tevékenységével egyetért, belépési nyilatkozatot tesz, befizeti az éves tagdíjat.
További tervek:
A klub egészségügyi eszközökkel való felszerelése és a jelenlegi bõvítése.
Jelenlegi támogató:
Kanada: JTE Ven Bilics. Egyesült Magyar Alap 747 St.Clair Awe W. No.102.
Segítséget várnak:
Elsõdlegesen a helyi önkormányzattól és minden szervezettõl és személytõl, akik támogatásukkal elõsegíthetik az Egyesület munkáját. Az önkormányzat részérõl klubhelyiség biztosítását a nagy létszám miatt.


Vissza a kezdõoldalra



Pendelyes Kulturális Egyesület

A szervezet postai címe, telefonszáma:
Petõfi Sándor Általános Iskola, 9400 Sopron, Halász u. 25. Tel: 99/335-198
Alakulásának idõpontja: 1991, egyesületként: 1995

A szervezet rövid bemutatása:
A Pendelyes Néptánc Együttes 1991-ben alakult Sipos Ferenc vezetésével azzal a céllal, hogy a 6-14 éves gyerekekkel megismertesse elõdeink táncait, szorosan ezzel összefüggésben az õ mindennapjaikat (viselet, népszokások, ünnepek, paraszti kultúra). Az együttes a szülõkkel karöltve 1995-ben az egyesületi formát választotta a további mûködéshez, megpróbálva ezzel a csoport munkájának anyagi feltételeit szélesíteni. Az 1996/97-es tanév jelentõs fejlõdést hozott az egyesület életében. A néptáncra jelentkezõ gyerekek nagyobb száma lehetõvé tette azt, hogy a nemzeti kisebbekkel külön próbákon foglalkozzanak, az életkoruknak megfelelõ táncokkal, játékokkal, mondókákkal. Ezeket a próbákat Varjaskéri Anita vezeti. A városban szerencsére egyre többek szívügye a néptánc, így ettõl az évtõl (1997) több városi gyermekcsoport munkáját a Soproni Zeneiskola keretein belül folytathatja.
Állandó programok:
Az elméleti órák részeként évente többször, ünnepköreinkhez kapcsolódva játszóházat szerveznek, ahol ízelítõt kívánnak adni a népi gyermekjátékokból és a népi kismesterségekbõl (mézeskalács készítés, agyagozás, terményekbõl játékkészítés, tojásfestés)
1993-ban szervezték meg a Soproni Gyermek Néptánc Fesztivált. Ma már négy év tapasztalata mutatja, hogy nemcsak a gyermekek számára fontos, hogy az egész évi kemény munkájukat bemutathassák, hanem a város polgárai is igénylik ezt. Ezt bizonyította a résztvevõk nagy száma az utcai felvonuláson, a délutáni gálamûsoron és az esti táncházon.
Minden évben megszerveznek egy egyhetes néprajzi tábort Lengyeltótiban, ahol a gyermekek a következõ évre felkészülve, egy tájegység számukra eddig még ismeretlen táncaival ismerkedhetnek meg. Ez az anyag épül be a következõ év munkarendjébe.
Tisztségviselõk:
Az egyesület vezetõje: Sipos Ferenc, iskolaigazgató, Petõfi Sándor Általános Iskola
Csoportvezetõ: Varjaskéri Anita
Tagság feltétele:
A tagfelvétel semmilyen feltételhez nem kötött. A lehetõség minden gyermek számára adott, hogy az egyesület munkájába bekapcsolódjon.
További tervek:
Rendszeres megmérettetés és a szereplés feltételeinek megteremtése, illetve ugyanilyen rendszerességgel táncházak szervezése, számítva a különbözõ vidéki és budapesti népi zenekarok közremûködésére.
Segítséget várnak:
Legfontosabb talán a jelmezek kialakítása, melyben eddig is nagy segítséget adtak a szülõk. A csizmák, cipõk megvásárlása már komoly anyagi terheket ró az együttesre. Mindezek megteremtéséhez szívesen fogadják különbözõ szervezetek támogatását akár anyagi téren, akár tárgyiakban (ruha, cipõ, csizma, terem biztosítás táncházakhoz, zenekar, kiegészítõk a gyöngy-viseletekhez)


Vissza a kezdõoldalra



Scarbantia Társaság

A szervezet postai címe, telefonszáma:
9400 Sopron, Fõ tér 6. Tel: 99/311-349, Fax: 99/311-347
Alakulásának idõpontja: 1991

A Társaság célja:
Az antik kultúra hagyományainak õrzése és a római kori mûemlékek védelme.
A római kor tanulmányozása
Kapcsolattartás a belföldi és a külföldi - Ausztria, Szlovénia, Olaszország, Szlovákia - római kori városok hasonló tevékenységû egyesületeivel
Állandó programjai:
Elõadások szervezése
Régészeti ásatások segítése
A római kori régészeti park támogatása
Tanulmányutak, kirándulások, kiállítások rendezése
Diáktáborok szervezése
Tisztségviselõ:
A Társaság elnöke Dr. Gömöri János, régész, Sopron, Széchenyi tér 14-15.
Tagság feltétele:
A Társaság tagja lehet mindenki, aki egyetért a Társaság céljaival.


Vissza a kezdõoldalra



Rotary Club Sopron

A szervezet postai címe:
Rotary Club Sopron, H-9401. Pf.261
Alakulásának idõpontja: 1990

A szervezet rövid bemutatása:
A nemzetközi rotary szervezet egységeként, a Magyarországon, Ausztriában, Szlovéniában és Horvátországban mûködõ mintegy 90 klubból álló 1910. körzet egyik legelsõ magyarországi alapítású klubjaként alakult meg a soproni szervezet. Alapító klubunk, aki a megalakuláshoz nyújtott szervezési, erkölcsi és anyagi segítséget, a Rotary Club Eisenstadt. A nagy nemzetközi részvétellel megtartott alapító ünnepségünk (Charter) 1991. április 30-án volt.
Rendszeres havi összejövetelünket szerdai napokon 18,30 órai kezdettel tartjuk a Perkovácz Házban.
Tisztségviselõk:
A klub 6 tagú vezetõsége a rotary elveknek megfelelõen egy-egy évre kap megbízást. A Rotary Év a nemzetközi kialakult szokásnak megfelelõen július 1-tõl a következõ év június 30-ig tart.
Alapító elnökünk Dr. Winkler András, jelenlegi elnökünk Dr. Szabadhegyi Gyõzõ.
Tagság feltétele:
A rotary alapszabályzatának megfelelõen lehetõleg egy szakterületet egy fõ képvisel a klubban. A felvétel a klubtagok ajánlása útján történik, olyan személyekre vonatkozóan, akik elfogadják a klub alapelveit és a klubtagságból fakadó kötelezettségeket.
Eddigi tevékenység, fõbb célok:
A rotary klubok hálózata széleskörû együttmûködés alapján szervezi tevékenységét, köztük kiemelten a humanitárius célokat, az ifjúság tanulását, továbbképzését, nemzetközi kapcsolatrendszerének fejlesztését célzó központi projektek finanszírozását.
Ugyanilyen elvek szerint szervezõdik a helyi projektek támogatási rendszere is. ågy pl. részt vettünk Dubrovnik újrafásításának programjában, de támogatjuk alapítványunkon keresztül a soproni Állami Nevelõotthonok mûködését, nehéz helyzetû soproni fiatalok tanulásához nyújtunk segítséget, soproni városszépítõ programokban vettünk részt.
A klubban folyó munka hangsúlyozottan politikamentes, klubéletünk szerves része a rendszeres kapcsolattartás a mintegy 14 magyarországi, és elsõsorban a körzetünkbe tartozó külföldi klubokkal. Rendszeresen fogadunk és küldünk résztvevõket távolabbi klubok rendezvényeire is.


Vissza a kezdõoldalra



Sopron Város Fúvószenekara

A szervezet postai címe, telefonszáma:
Weinberger Károly, titkár
9400 Sopron, Teleki Pál u. 19. Tel: 99/311-207
Székhelye: Sopron, Liszt Ferenc Mûvelõdési Ház, Liszt F. u. 1.
Próbaterme: Soproni Határõr Kiképzõ Központ
Alakulásának idõpontja: 1957 (Fúvószenekar megalakulása)
1992 (Az alapítvány megalakulása)

A szervezet rövid bemutatása:
Az üzemi zenekarok mûködését a szûkös anyagi körülmények, valamint szervezési nehézségek mitt meg kellett szüntetni. Ekkor néhány lelkes zenész Monostori Ferenc vezetésével megszervezte Soproni Fúvószenekart, melyet akkor a Városi Tanács Fúvószenekaránk neveztek el. Elsõ hivatalos fellépésük az 1959. március 8-i Nõnapi ünnepségen volt. 1964-ben az addigi zenekarvezetõ, Sziklai Adolf átadta az irányítást Monostori Ferencnek, akit 1974-es váratlan halála után Grósz Károly, majd Baranyai Ernõ követett. Fohner János 1975 óta vezeti a zenekart. Rendszeresen részt vettek a hazai fúvóstalálkozókon, így Siklóson, Sárváron, valamint Sághegyen; Kõszegen pedig több alkalommal is koncerteztek különbözõ kulturális rendezvényeken.
Eddig megvalósított programjaik:
A szervezet jellegénél fogva fúvószenei szórakoztatással foglalkozik. Állandó programjaik:
Saját kezdeményezésre: Sopronban a Zenészbál, a Borünnep és a Szilveszteri hangverseny.
Részt vesznek ezen felül a Tavaszi Fesztivál, a Soproni Ünnepi Hetek és a Liszt Ferenc Mûvelõdési Ház elõtti térzenék rendezvényein.
Az egyre gyakoribb meghívásokra hazai és külföldi vendégszerepléseken is részt vesznek, képviselve a magyar és nemzetiségi fúvószenei hagyományokat.
Tisztségviselõk:
A zenekar kuratóriumának elnöke: Gosztonyi Miklós, újságíró
Karmester: Fohner János, Sopron, Rákóczi F. u. 37.
A zenekar menedzsere és titkára: Weinberger Károly, Sopron, Teleki P. u. 19.
Tagság feltétele:
Soraikba szívesen látnak hangszeres zenéhez már értõ és szabadidejébõl áldozni hajlandó embereket, akik jó közösségi életre vágynak. Tagjaiktól a próbák és szereplések 50%-os látogatottságát várják el. Próbáik heti két alkalommal vannak, a szereplések éves átlaga 60 fellépés.
Jelenlegi taglétszám: 52 fõ
További tervek:
Sopron és környéke fúvószenei igényének minél teljesebb kielégítése, a fúvószenei mûvészet hazai és külföldi terjesztése.
Segítséget várnak:
Hangszerek, kották vásárlása, javítása, a zenekar utazási költségei, vendégzenekarok ellátása jelentik kiadásaik zömét, melyhez várnak szponozorokat. Szívesen vesznek olyan szereplési felkéréseket, amelyek az alapítvány anyagi helyzetén is javítanának.


Vissza a kezdõoldalra



Sopron Városi Gyermek- és Ifjúsági Alapítvány

A szervezet postai címe, telefonszáma:
9400 Sopron, Fõ tér 1.
Alakulásának idõpontja:

A szervezet rövid bemutatása:
Az alapítvány célja a gyermekek és fiatalok szabadidõ eltöltési feltételeinek javítása, az ifjúsági turizmus ösztönzése, az önálló jövedelemmel nem rendelkezõ fiatalok egyéni és közösségi aktivitásának támogatása; a gyermekek és fiatalok érdekében cselekvõ együttmûködés szolgálata, a cselekvési lehetõségek feltételeinek bõvítése. Az alapítvány hozzájárul a társadalom gyermek- és ifjúság-ismeretének, az ifjúság önismeretének fejlõdéséhez. Az alapítvány politikamentes társadalmi, közösségi kezdeményezés, céljai és feladatai érdekében kész együttmûködni minden olyan szervezettel, közösséggel, személlyel, amely/aki a közös célok elérésén munkálkodik.
Tevékenysége:
Sopron-Brennbergbánya területén lévõ Gyermek- és Ifjúsági Tábor és Üdülõ üzemeltetése, programok szervezése.
Cím:
Brennbergi Gyermek és Ifjúsági Tábor
9406 Sopron, Brennbergi út. Tel./Fax: 99/ 313-116
Tisztségviselõk neve:
Az alapító okoratban foglalt célok megvalósításáról 9 fõs kuratórium gondoskodik. A kuratórium tagjai:
Mágel Ágost, Dr. Horváth Péter, Márk Csaba, Mérei Mária, Králik Tibor, Rajnai Károly, Farkasné Tamás Anikó, Kárpátiné Ugron Anikó, Horváth Vilmos
Tagság feltétele:
Az alapítvány nyitott, így valamennyi magyar és külföldi állampolgár, jogi személy, valamint bármilyen magyarországi és külföldi közösség a célok megvalósításához sokoldalúan kapcsolódhat, ha az alapítvány céljaival egyetért, azt anyagilag és bármilyen más eszközzel támogatni kívánja, ide értve a személyes társadalmi munkát is.


Vissza a kezdõoldalra



Soproni Erdélyi Kör - Orbán Balázs Alapítvány

A szervezet postai címe, telefonszáma:
9400 Sopron, Várkerület 19. Tel: 99/314-171
Alakulásának idõpontja: 1989

A szervezet rövid bemutatása:
A Soproni Erdélyi Kör létrehozásának gondolata a városban már korábban letelepedett erdélyi értelmiség fejében született meg 1989-ben, amikor a Ceaucescu-terror elõl menekülõk elsõ hulláma Sopron városát is elérte. A Kör szellemi szülõi Kárpátiné Ugron Anikó erdõmérnök és Fábián Lajos nyugdíjas testnevelõ tanár voltak. A gondolatot tett követte, és a Református Egyház tanácstermében, Vladár Gábor református lelkész bábáskodása mellett megalakult a Soproni Erdélyi Kör. A Kör kezdetben a következõ feladatokat látta el: segített a zöldhatáron át nincstelenül érkezõ erdélyi menekülteknek szállást, munkahelyet keresni, a gyermekek taníttatását megoldani; a hivatalos ügyintézéshez útmutatást adott; próbált támaszt nyújtani az otthon maradottaknak (segélyszállítmányokkal). Ezen felelõsségteljes feladatok komoly megpróbáltatások elé állították azt a kis lelkes csapatot, amely az Erdélyi Kör magvát alkotta. Jótékonysági bálokat is szerveztek, és 1989-ben részt vettek a Sopron-Fertõrákosi békemenetben.
Az 1990. márciusi marosvásárhelyi események után érkeztek második hullámban, nagyobb létszámban erdélyiek a városunkba. Az Erdélyi Kör ebben az idõszakban is igyekezett megfelelni az elvárásoknak, pedig csökkentek, majd végleg megszûntek a segélyek és a lakáskiutalási lehetõségek. Lassan az erdélyiek többsége álláshoz és keresethez jutott. ågy a napi megélhetési problémák megoldása mellett más jellegû gondok is jelentkeztek. Beilleszkedési nehézségek merültek fel, egyesek nem ismerték az anyaország földrajzát, történelmét, kultúráját, joggyakorlatát. Ezeknek az embereknek sürgõsen útmutatást kellett adni. ågy megváltozott a Kör szerepe és arculata is. Havonta 2 alkalommal találkoztak, ahol ezeken a problémákon próbáltak segíteni.
A hazalátogatások tapasztalatait összegyûjtve az Erdélyi Kör tagsága arra a következtetésre jutott, hogy Erdélyben a gazdasági élet beindulásának a szemlélet megváltozása mellett fõleg pénzügyi akadályai vannak. E felismerés eredményeképpen 1993-ban létrehozták az Orbán Balázs Alapítványt. Az Alapítvány célkitûzései a következõk: vállalkozók képzésének megszervezése; pályázati rendszerekben és a nemzetközi piackutatásban való eligazodás segítése; vegyes vállalatok létrehozásának szorgalmazása; egyéb tanácsadás stb.
Állandó programok:
A Soproni Erdélyi Kör havonta kétszer találkozik (minden hónap elsõ és harmadik keddjén), ezeken a találkozókon elõadások, vetítések teszik érdekessé a programot.
Alkalmi programjaik:
Mikulás-est (eddig 8 alkalommal)
Minden év februárjában Soproni Erdélyi Bál
Tavasszal és õsszel erdélyi pikniket szerveznek
Rendszeresen részt vesznek a Bécsi Csíksomlyói Búcsún
Évente két-három erdélyi képzõmûvész kiállítását rendezik meg
A két Sopronban letelepedett festõmûvész és keramikus támogatása
Tisztségviselõk neve:
Elnök: Dr. Úry Elõd (cím: 9400 Sopron, Turista u. 31. Tel.: 99/ 331-427)
Elnökhelyettes: Fábián Lajos (cím: Sopron, Kazinczy tér 8.)
Jelenlegi tagság:
A Kör jelenleg 141 erdélyi családot, 300 fõvel, köztük 56 iskoláskorú gyermeket tart nyilván.
További tervek:
A sok rendezvény és a városban található kevés számú terem miatt szeretnék létrehozni az Erdélyi Házat, amely kulturális centrum lenne, ahol egész évben lehetõség lesz különbözõ rendezvények megszervezésére (kiállítások, hangversenyek, klubösszejövetelek). /A Fövényverem utcai Erdélyi Ház elõzetes átadása 1997. október 23-án megtörtént./
Segítséget várnak:
Várnak minden egyéni, illetve közösségi erkölcsi és anyagi támogatást, amely hozzájárul céljaik megvalósításához.


Vissza a kezdõoldalra



Soproni Irodalmi Társaság

A szervezet postai címe, telefonszáma:
9400 Sopron, Várkerület 19. Tel: 99/311-471
Alakulásának idõpontja: 1990

A szervezet rövid bemutatása:
A Soproni Irodalmi Társaság 1990-ben alakult azzal a céllal, hogy a társaság programjait lebonyolítsa, valamint a soproni és a Sopronból elszármazott írókat összefogja, a tagokat a Soproni Füzetek (irodalmi, kritikai, mûvészeti folyóirat) köré mûhelymunka jelleggel összefogja.
Tevékenységi köre:
Mûhelymunka
A Soproni Füzetek szerkesztése, kiadása
åró-olvasó találkozók (meghívottak szerepeltetése, helybeliek kiajánlása) szervezése.
Kiadványok, verseskötetek megjelentetésének segítése
Tisztségviselõinek neve:
A Társaság elnöke: Sarkady Sándor, Benedek Elek Óvóképzõ Fõiskola, tanár; cím: 9400 Sopron, Ferenczi J. u. 5., Tel.: 99/ 312-203
A Társaság titkára: Bõsze Balázs, Berzsenyi Dániel Evangélikus Líceium, tanár, cím: 9400 Sopron, Udvarnoki u. 2. Tel.: 99/312-370
A Társaság vezetõségi tagja: Kerék Imre, tanár; cím: Vasvári P. u. 16., Tel.L 99/313-334
Tagság feltétele:
A Társaság tagja bárki lehet, aki részt vesz a Társaság rendezvényein, befizeti a Társaság éves tagdíját.
Tagok lehetnek:
helybeli és Sopronból elszármazott írók, költõk, illetve irodalombarátok.
További tervek:
Pályázatokkal és gyûjtéssel megteremteni a Soproni Füzetek 1998-as számainak megjelentetése.


Vissza a kezdõoldalra