Soproni Képzõmûvészeti Társaság

A szervezet postai címe, telefonszáma:
9400 Sopron, Várkerület 19. Tel: 99/311-471
Alakulásának idõpontja: az 1897-ben alakított Soproni Képzõmûvészeti Kör jogutódjaként 1993-ban

A Képzõmûvészeti Kör legújabbkori története:
A '80-as években új lendületet kapott városunkban is a társadalmi civil szervezõdés, ekkor még elsõsorban a népfront, a Liszt Ferenc Mûvelõdési Központ és a TIT szervezésében. 1981-ben Szalay Csaba vezetésével megalakult a Mûvészetbarátok Köre, olyan szándékkal, hogy közéleti lehetõséget, találkozási pontokat adjon a mûvészek, az amatõrök és a mûvészet kedvelõinek.
1987-ben - tízéves szünet után - ismét õszi tárlat rendezésére kerül sor, 33 kiállítóval. Ekkor vetõdött fel annak igénye, hogy a nagymúltú Képzõmûvészeti Kört is újjá kell éleszteni. Az életrekeltésben Füzi Edit játszott döntõ szerepet, õ lett az újjáalakult Kör titkára.
1989-tõl a Várkerület 19-ben önálló otthonra lelt a Képzõmûvészeti Kör. Rendszeressé váltak a kéthetenkénti összejövetelek, és a kiállítások rendezése (évente 9-11 önálló kiállítás).
1990-ben néhányan kiváltak a Körbõl és megalakították a Soproni Képes Céhet.
1993-ban alakult meg (35 fõvel, jelenlegi taglétszám 42 fõ) a Soproni Képzõmûvészeti Társaság mint a Képzõmûvészeti Kör jogutódja, cégbírósági bejegyzéssel.
A Társaság munkájának nagy lendületet adott a külföldi kapcsolatok kiszélesedése. Gyümölcsözõ együttmûködés alakult ki az ausztriai Döblingi Képzõmûvészeti Körrel (Bécs), a grazi Schiene és a németországi Forma és Szín nevû képzõmûvészeti társaságokkal.
Tisztségviselõk:
Elnök: Sz. Nagy Sándor
Alelnökök: Fejér Zoltán és Szûcs Szabó Gábor
Titkár: Keresztény Richárd


Vissza a kezdõoldalra



Soproni Marketing Klub

A szervezet postai címe, telefonszáma:
9400 Sopron, Gyóni G. u. 7. Tel: 30/693-620
Alakulásának idõpontja: 1993. október 18.

A szervezet rövid bemutatása:
A klubot 1993. október 18-án kilenc fõ alapította. Mára a klubtagok száma megötszörözõdött. A többség egyéni tag. Õk fõképp soproniak, de Gyõrbõl és Vas megye egyes városaiból is csatlakoztak a Klubhoz. A Klubtagok a gazdasági élet számos területén tevékenykednek.
A fõ cél kezdetektõl fogva a marketingszemlélet terjesztése, a szakma presztízsének emelése. Ennek megfelelõen egyik domináns tevékenységük a szakmai elõadások szervezése.
E programokat azért tartják fontosnak, mivel a XX. század végi felgyorsult világban sok szakember számára továbbképzési lehetõséget jelentenek. A továbbképzés mellett a szervezet egyfajta kapocs funkciót kíván betölteni a szakterületen dolgozók és a szakma iránt érdeklõdõk között. Fontosnak tartják a kapcsolatok ápolását és az új kapcsolatok kialakítását, ezért KLUBNAPOKAT szerveznek. A kötetlen beszélgetések során a résztvevõk megismerkedhetnek egymással és az új érdeklõdõk információkat kaphatnak a klub tevékenységérõl.
Jó kapcsolatot tartanak fenn a város gazdasági szervezeteivel: Kereskedelmi és Iparkamara, Kisalföldi Vállalkozásfejlesztési Alapítvány, Soproni Egyetem TQM Centrum stb.
Eddig megvalósított programjaik:
Az elmúlt években a gazdasági élet különbözõ területeit érintõ témákban szerveztek elõadásokat.
Néhány eddigi elõadás témája:
A marketing helyzete és szerepe a magyar gazdaság szereplõinek életében
Üzletkötés nemzetközi piacokon
A fogyasztói piac jellemzõi Nyugat-Magyarországon turisztikai szempontból
Az ingyenes reklámújságok megítélése Sopronban
A közvélemény- és piackutatás módszertana
A lokalitás szerepe, a városkutatás soproni eredményei
Amit tudni akar a lízingrõl, de még nem volt alkalma megkérdezni
Kell-e a jó bornak cégér?
Mi a "Business to business" marketing?
Információs rendszerek, adatbázisok
A marketing terv készítésének lépései I-II.
Hogyan árusítsunk terméket az USA-ban?
A TQM gyakorlata
Turizmus-marketing Nyugat-Európában
1995 végén kétnapos tréninget is szerveztek "A marketing szerepe a TQM-ben címmel, melyet Christian Buss, a New York Állami Egyetem marketing professzora tartott.
Két alkalommal sikeresen rendeztek ÉVADNYITÓ KOKTÉLPARTI-t klubtagok és a klub iránt érdeklõdõk részére.
1995 novemberében az Elsõ Soproni Polgári (Civil) Fesztivál gazdasági napján is bemutatkozott a klub.
Tisztségviselõ:
Klubvezetõ: Pakainé Kováts Judit, egyetemi adjunktus (Sopron, Ady E. u. 5.; Tel.: 99/ 311-100/254-es mellék)
Tagság feltétele:
Az SMK tagja lehet bármely magánszemély vagy cégképviselõ, aki a marketing terület iránt érdeklõdik és a tagsági díj befizetési kötelezettségnek eleget tesz.
További tervek:
Közeljövõben a következõ témák elõadásainak szervezését tervezik:
A szolgáltatásmarketing specialitásai
Marketing logisztika
A PR és a marketing kapcsolata
A TQM és a marketing kapcsolata
A kapcsolati marketing
Terveik szerint a jövõben a klubnapok során cégbemutatkozásokra is sor kerül. Ezt a lehetõséget kizárólag klubtagok számára biztosítják majd.


Vissza a kezdõoldalra



Soproni Szemle Alapítvány

A szervezet postai címe, telefonszáma:
Sopron Városi Levéltár, 9400 Sopron, Fõ tér 1.
Alakulásának idõpontja: 1993. január 29.

A szervezet rövid bemutatása:
Az Alapítványt 1993-ban a Soproni Városszépítõ Egyesület alapította azzal a céllal, hogy az 1937 óta létezõ (1944 és 1955 között hallgató) Soproni Szemle címû folyóirat kiadását továbbra is lehetõvé tegye. A folyóirat fõleg a helyi igen gazdag levéltári anyag felhasználásával készül. A helytörténeti cikkek témája nagyon változatos, földrajzilag túlnyomórészt Sopronra és a volt Sopron vármegyére korlátozódik. Az évente négyszer megjelenõ folyóiratban Dr. Heimer Károly alapító, Dr. Csatkai Endre és Dr. Mollai Károly szerkesztõi gyakorlatát követik. Dr. Mollay Károly lemondása, majd sajnálatos halála után a Soproni Szemle fõszerkesztõje Dr. Turbuly Éva levéltári igazgató lett.
Tisztségviselõ:
A kuratórium elnöke: Dr. Ádám Antal, akadémikus, az MTA Geodéziai és Geofizikai Kutatóintézetének igazgatóhelyettese
További tervek:
az ország egyetlen tisztán helytörténeti folyóiratának további fenntartása, az elõfizetõk létszámának növelése, s együttmûködés a Soproni Városszépítõ Egyesülettel úgy is, hogy a Soproni Szemle a tagság számára intézménylappá váljék.
A lapot számonként a RÁBAHåR egyes üzleteiben lehet megvásárolni, de lehetséges az elõfizetése a HELåR-nél, illetve az egyesületi tagdíjjal együtt. Részletes információ a folyóirat borítóján olvasható, illetve a nevezett helyeken kapható.
Segítséget várnak:
az Alapítvány legfõbb támogatója eddig Sopron Megyei Jogú Város Önkormányzata volt, s bíznak benne, hogy a továbbiakban is az marad.


Vissza a kezdõoldalra



Soproni Tudós Klub Egyesület

A szervezet postai címe, telefonszáma:
Pannónia Med Hotel, 9400 Sopron, Várkerület 75.
Alakulásának idõpontja: 1997. szeptember

A szervezet rövid bemutatása:
Az Egyesület létrehozásával egy olyan klubformában mûködõ fórumot teremtettek, amelynek keretében a tudományterületek képviselõi kölcsönösen megismerhetik egymást. Terveik szerint a klub tagjai aktív szerepet fognak vállalni a tudományok fejlesztésében, a város tudományos közéletének formálásában, a tudományok megismertetésében és népszerûsítésében.
Tisztségviselõik neve:
A Soproni Tudósklub elnöke: Dr. Verõ József, egyetemi tanár, a Geodéziai és Geofizikai Kutatóintézet tudományos osztályvezetõje, az MTA levelezõ tagja
A klub titkára: Dr. Szendrõdi László, a Soproni Egyetem környezetvédelmi tanszékének docense
Tagság feltétele:
Az Egyesületnek mindenki tagja lehet, aki egyetemi doktori címmel, vagy ennél magasabb tudományos fokozattal rendelkezik, és legalább egy tudományos közlemény fûzõdik a nevéhez.
További tervek:
Szándékuk szerint az Egyesület a késõbbiek során információk átadásával és egyéb más módon is szeretné segíteni a tudományos eredmények helyi szinten történõ mielõbbi gyakorlati alkalmazását, például az oktatásban vagy a tudományos alkotómunkában. Terveikben nyilvános, tehát bárki által látogatható elõadások szervezése is szerepel.


Vissza a kezdõoldalra



Steinway 270470 Alapítvány

A szervezet postai címe, telefonszáma:
9400 Sopron, Liszt F. u. 1. Tel: 99/314-170
Alakulásának idõpontja: 1992. november 29.

Alakulásának célja:
Takács Jenõ zeneszerzõ és zongoramûvész, valamint a Liszt Ferenc Mûvelõdési Ház kezdeményezéséra jött létre ez alapítvány abból a célból, hogy a Liszt Ferenc Mûvelõdési Házban található Steinway 270470 típusú zongora állagát megõrizze, eredeti állapotát helyreállítsa.
Eddig megvalósított eredmények:
A zongora felújítása megtörtént, jelenleg az állagmegóvás folyik.
Az alapítvány tisztségviselõi:
A kuratórium elnöke: Horváth Rudolf, a soproni Zeneiskola igazgatója; Sopron, Színház u. 23.
A kuratórium titkára: Dr. Csoba Sándor, ügyvéd; Sopron, Bartók B. u. 7.


Vissza a kezdõoldalra



Szövetség Sopronért Egyesület

A szervezet postai címe, telefonszáma:
9400 Sopron, Pf.338
Alakulásának idõpontja: 1989. Újjáalakulása: 1994. október 10.

Az Egyesület célja és feladatai:
A város életének irányításában olyan érdekek érvényesítése, amelyek a város polgárainak nemzetiségi, világnézeti hovatartozásától függetlenül, országos pártpolitikától mentesen, az itt élõ közösség és a szûkebb régió felemelkedését szolgálják. Ehhez támogatni kívánja a civil szervezõdések minél szélesebb körének kialakulását, támaszkodni kíván azok véleményére, s az egyéni és közösségi érdekek lehetséges összhangjának feltárásával kívánja elõsegíteni a város minél dinamikusabb, harmonikusabb fejlõdését.
Tisztségviselõk:
Az egyesület elnöke: Dr. Gimesi Szabolcs, Sopron Megyei Jogú Város polgármestere, Sopron, Fûzfa sor 5.
Az elnökség tagjai:
Molnár László, Sopron, Fõ tér 7.
Shmilliár Tamás, Sopron, Vásárhelyi u. 18.
Dr. Szekeres Csaba, Sopron, Mikes K. u. 6.
Dr. Vig Péter, Kútösvény 7.
Tagság feltétele:
Az egyesület tagja olyan nagykorú magyar és nem magyar állampolgár lehet, aki az egyesület célkitûzéseit elfogadja, azok megvalósításában kész tevékenyen közremûködni. Az egyesületbe való felvételrõl az Elnökség kibõvített Elnökségi ülés keretében határoz. Új tag felvételekor az egyesületbe belépni szándékozó tag nyilatkozni köteles, hogy egy politikai pártnak sem tagja.
Az egyesületi tagok jogosultak:
az egyesület rendezvényein való részvételre
szervezeti jogukat gyakorolni, bármely egyesületi tisztségre jelölhetõk
üléseken felszólalni, javaslatokat tenni
Az egyesület vezetõ testületeinek intézkedéseit vagy az egyesületi életben felmerült bármely kérdést a közgyûlésen megvitatni.


Vissza a kezdõoldalra



Teljes Evangéliumi Család- és Egészségvédõ Alapítvány

A szervezet postai címe:
9400 Sopron, Pf. 23
Székhelye: 9400 Sopron, Rózsa u. 14.
Alakulásának idõpontja: 1993. július

Az Alapítvány célja, hogy támogassa egészségmegõrzési és családvédelmi programok mûködését, ilyen jellegû tevékenységet maga is végezzen. Célja, hogy a felnövekvõ nemzedékek a teljes evangéliumi hit keretei között az egészséges családszemléletet, az önpusztító szerek (dohányzás, alkohol, kábítószerek) nélküli, a társadalom és a nemzet számára hasznos munkát folytató életmódot sajátítsák el és válasszák maguknak.
Tevékenységi körük:
Egészség- és családvédelmi elõadások, konferenciák tartása, népszerûsító anyagok terjesztése.
Gyermekprogramok szervezése.
A fentebb felsorolt célokat maga elé tûzõ pedagógiai programok készítése.
Szociális, karitatív munka.
Állandó/ alkalmi programok:
Az alapítvány alkalmi jelleggel szervez programokat, ehhez pályázatok, ill. szponzorok útján nyer támogatást. Programjaikról az írott és az elektronikus média útján értesítik az érintetteket.
Eddig megvalósított programok:

1993.December:
Ingyenkonyha és ruhaosztás a Ditti-üzletház parkolójában a Határõrséggel együttmûködve.

1993. December:
A Családsegítõ Intézetben lévõ gyermekek támogatása 10.000,- Ft értékû játékkal és könyvvel.

1994. Június:
A NEVI anyagi támogatásának megnyerése egy óvodák számára készítendõ családvédelmi pedagógiai programtervezethez.

1994. Július:
A soproni Csökkent Munkaképességûek és Rokkantnyugdíjasok Érdekvédelmi Egyesületének anyagi támogatása.

1994. Augusztus 14-21.
Pedagógusok konferenciatábora a bánfalvi ifjúsági táborban, melynek témája az egészséges életmódra és családi életre nevelés, az AIDS elleni küzdelem és a szexuális felvilágosítás. A konferencia vendégei orvosok és pszichológusok, a NEVI és a SOTE prominens szakemberei.

1994. Október:
Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Kockázatkezelõ Kuratóriumok Titkársága támogatja az óvodai pedagógiai programfüzet megjelenését és annak bevezetését.

1995. Március:
Játszóház a Sportcentrumban, 100 folk Celsius koncert, kb. 1500 gyerek részvételével. Cél a Jereváni fajátszótér támogatása. Aznap délután talk-show a Pannonia Med Hotelben, melynek témája a családon belüli bûnözés.
Vendégek országos hírnevû szakemberek voltak.

1995. Július:
Elkészült a "Tükröm, tükröm..." c. óvodai családnevelési ötlettár, amelynek kiterjesztését augusztusben megkezdték.

1995. Október:
Játszóház a Sportcentrumban a Jereváni játszótérért, kb. 1500 résztvevõvel.

1995. December:
Jótékonysági Mikulás-est 120 nevelõotthonos gyermek részére a Liszt Ferenc Mûvelõdési Házban.

1996. Április:
Megállapodás a Tanulmányi Erdõgazdasággal a Jereván lakótelepen építendõ 1,2 Mft értékû fajátszótér telepítésére.

1996. Május:
A játszótér ünnepélyes átadása a Kodály téren, melyen beszédet mondott Dr. Gimesi Szabolcs, Sopron Megyei Jogú Város polgármestere és Orbán Balázs, a TAEG vezérigazgatója.

1997. Május:
Kétnapos városi gyermeknapi rendezvény a Jereván lakótelepi fajátszótér átadásának egyéves évfordulóján. Köszöntõt mondott Dr. Gimesi Szabolcs, Sopron Megyei Jogú Város polgármestere.


Tisztségviselõ neve:
Alapítványi elnök: Dr. Grüll Tibor
Tagság: Az alapítvány pártoló tagjai olyan soproni és környékbeli vállalkozók, akik fontosnak tartják, hogy gyermekeik - a jövõ generáció - egészséges életmódra nevelését támogassák. Az alapítványnak mindazok tagjai lehetnek, akik az Alapító okiratban foglaltakkal egyetértenek, az alapítvány céljainak megvalósításáért hajlandók áldozatokat hozni.
További tervek:
Az alapítvány pedagógus tagjai elkészítették az óvodai családnevelési programfüzet általános iskolás változatát, ennek kinyomtatásához keresnek szponzorokat. A jereváni városrészben lakók kérésére tovább szeretnék bõvíteni a fajátszóteret. A játszóházak és gyermekrendezvények mellett egészségvédelmi felvilágosító elõadássorozatokat terveznek a környék iskoláiban.
Segítséget várnak:
Alkalmi programjaikhoz továbbra is várják cégek, vállalkozók, alapítványok, magánszemélyek támogatását, amely az alábbi csekkszámlára fizethetõ be:
KHB Sopron, 10404058 - 40510620 - 00000000


Vissza a kezdõoldalra



Tudományos Ismeretterjesztõ és Tájékoztató Egyesület, TIT Sopron

A szervezet postai címe, telefonszáma:
9400 Sopron, Új u. 18. Tel: 99/312-562, Fax: 314-168
Alakulásának idõpontja: (1842) 1991.

A szervezet rövid bemutatása:
A Tudományos Ismeretterjesztõ Társulatot (TIT) Bugát Pál alapította 1841-ben. A soproni TIT ennek a társulatnak már a század eleje óta tagja. 1987-ben a TIT Soproni Szervezete kivált a Gyõr-Moson-Sopron megyei TIT-bõl, s azóta önálló jogi személykéntk, 1991-tõl (társadalmi szervezetek alakulása óta) önálló egyesületként mûködik (Tudományos Ismeretterjesztõ és Tájékoztató Egyesület - TIT Sopron néven). Az önállóság nagy kihívás volt a szervezet számára. Sikeresen váltotta be a hozzá fûzött reményeket. Minden külsõ segítség és támogatás nélkül, saját forrásból sikeres programokat szerveztek, a mindenkori igényekre alapozva.
A TIT Sopron ma Sopron város kulturális életének jelentõs tényezõje. Tevékenységi köre széles, munkája tartalmas; s betölti az egyesület értelmiségi funkcióit, ismeretterjesztõ, oktató és tájékoztató szerepét.
Eddig megvalósított programok:
Munkanélküli átképzések szervezése, 1992-1997 között 25 csoport
Szakképzések, át- és továbbképzések, nyelvtanfolyamok: 1991-1997 között 117 csoport
Távoktatás
SITA bentlakásos nyelvoktatás
Nyári egyetemek
Szabadegyetemek
"Civil szervezetek egy város életében" - elõadások, kiskonferencia, kiadvány
A Panoráma Rádió létrehozása és mûködtetése
Tisztségviselõk:
Az egyesület elnöke: Baráth Zoltán (Sopron, Deák tér 67., Tel.: 99/ 311-399) középiskolai tanár, ny. gimn. igazgató
Alelnök: Dr. Környei Attila, történész, múzeumigazgató
Alelnök: Hollndonner László, villamosmérnök
Igazgató: Vigné Kovács Margit, népmûvelõ
További tervek:
Az eddigi tevékenységi körök folytatása mellett a kultúraközvetítés újabb formáinak meghonosítása, új igények kielégítése
A tagság létszámának bõvítése
Az egyesületi élet szélesítése
Nemzetközi kapcsolatok fejlesztése
Felkészülés az EU-hoz való csatlakozásra
Tagság feltétele:
Az egyesületnek bárki tagja lehet, aki egyetért az egyesület céljaival, s annak megvalósításában aktívan részt kíván venni, illetve befizeti az éves tagdíjat.


Vissza a kezdõoldalra



United Way Nyugat-Magyarország Alapítvány

A szervezet postai címe, telefonszáma:
9400 Sopron, Tómalom u. 23. Tel/Fax: 99/311-361
Alakulásának idõpontja: 1991. december 5.

A szervezet rövid bemutatása:
Az 1887-ben alapított United Way America a világ legnagyobb nonprofit szervezete, amely az Egyesült Államok valamennyi államában és nagyobb településén helyi szervezeteivel jelen van. Éves adományszervezési kampányokat folytat, s az így befolyt összegbõl jótékonysági szolgáltatásokat támogat. A United Way International a már több, mint százesztendõs United Way tudását és technikáját adja tovább 31 országban mûködõ tagszervezeteinek. A United Way Magyarország 1991-ben alakult, s jelenleg 23 helyi szervezetével nyújt segítõ kezet a rászorultaknak. Az alapítvány céljai: a jótékony gondoskodás elvének és gyakorlatának terjesztése; a karitatív kultúra meghonosítása; környezetvédelmi kultúra fejlesztésének támogatása; regionális számítógépes információ- és szolgáltatási rendszer kiépítése; magyarországi nonprofit szektor meghonosítása.
Konkrét feladatok:
Korszerû kliensközpontú szociális munkás képzés támogatása. Egyedi támogató formák a kiszolgáltatott gazdasági és szociális helyzetben lévõk differenciált segítésére. Szociális gondozói hálózat kiépítése, család- és ifjúságvédelmi szolgáltatások. Együttmûködés és koordináció fejlesztése jótékony célú, nem nyereségérdekeltségû szervezetekkel, egyesületekkel.
Eddig megvalósított programok:
Jótékonysági Mikulás-est a hátrányos helyzetû gyermekekért
United Way jótékonysági bál az idõsekért
Karácsonyi támogatás a nagycsaládosoknak (5-nél több gyermekesek)
1993-1996 között évente tankönyv, játék, gyógyszer, ruhanemû szállítmány a Kárpátaljai Magyarok Kulturális szervezetének
50 fõ szociálisan rászorult idõs ember étkeztetése a Családsegítõvel közösen.
15 fõ részére házi szociális gondozás a Családsegítõvel közösen részben önellátó, 70 év feletti idõs személy esetében.
Környezetvédelmi projekt keretén belül szelektív szemétgyûjtési verseny a város iskolái között.
Sopron Megyei Jogú Város Erzsébet Kórház gyermekosztályának nyújtott 100.000,- Ft összegû támogatás készülék vásárlásához.
1997-ben az 1%-os jövedelemadóból befolyt összeg átutalása a Tómalom Híd Alapítvány részére, mely a súlyos fogyatékkal élõ, intézetben elhelyezett gyermekek életterének nyitottabbá tételét segíti.
Tisztségviselõinek neve:
Elnök: Dr. Szatmári György (9400 Sopron, Zrínyi u. 44.)
Örökös tiszteletbeli elnök: Prof. Dr. Nikolics Mihály
Ügyvezetõ alelnök: Dr. Szászné Horváth Katalin
Az alapítvány jogásza: Dr. Mihály Rita
Segítséget várnak:
Az Alapítvány munkája nagymértékben függ a segítõszándékú adományozóktól, akik felajánlásaikat az alábbi számlaszámon tehetik meg:
OTP és Kereskedelmi Bank Rt. Soproni Fiókja 117 37083 - 20070232

"Hisszük, hogy az embertõl nem idegen segíteni egy idegenen."


Vissza a kezdõoldalra



Vendéglátós Szakképzésért Alapítvány

A szervezet postai címe, telefonszáma:
Soproni Vendéglátó Szakközép- és Szakmunkásképzõ Iskola
9400 Sopron, Ferenczi J. u. 3. Tel: 99/312-779, Fax: 99/333-035
Alakulásának idõpontja: 1990.

A szervezet rövid bemutatása:
Az Alapítvány célja:
a soproni vendéglátós, illetve idegenforgalmi szakképzés támogatása
a képzés feltételeinek javítása
a kuratórium által elfogadott konkrét egyéb feladatok támogatása (ezen belül különösen a kül- és belföldi kapcsolatok, rendezvények, szakmai gyakorlatok, tanulmányutak, beszerzések, utaztatás, munkabér, kiküldetés, vendégek fogadása, jutalom stb.)
Tisztségviselõinek neve:
A kuratórium elnöke, alapító: Puppi József iskolaigazgató, Vendéglátó Szakközép- és Szakmunkásképzõ Iskola
A kuratórium elnökhelyettese: Gyolcs István, igazgatóhelyettes
A kuratórium titkára: Horváth Péter, igazgatóhelyettes


Vissza a kezdõoldalra



Vermes Miklós Fizikus Tehetséggondozó Alapítvány

A szervezet postai címe, telefonszáma:
9400 Sopron, Széchenyi tér 11. Pf.263. Tel/Fax: 99/312-393

A szervezet rövid bemutatása:
A világ gazdasága és a tudományos technikai haladás szoros kapcsolatban áll egymással. A fejlõdésben fontos szerepe van a fizikusoknak és a fizika tudományának. A kívánt fejlõdésnek csak jól képzett szakemberek lehetnek mozgatói. A magyar fizikusok nagy elismertségnek örvendenek a nemzetközi tudományos világban, az Alapítvány e hírnév ápolására és megõrzésére, az utánpótlás kinevelésében való segítség érdekében jött létre. Az Alapítvány e cél elérése érdekében tehetségkutató és tehetségápoló fizikaversenyeket és konferenciákat szervez, valamint a versenyek elméleti és kísérleti feladatainak könyv alakban történõ megjelentetésével foglalkozik. Sopronban az elmúlt harminc év során sikerült kiépíteniük egy középiskolai fizikaverseny-rendszert. A versenyek hatékonyságát igazolja, hogy a nemzetközi fizikai diákolimpiákon a magyar csapat fényes sikereket ér el rendszeresen.
Állandó programok:
A Mûvelõdési és Közoktatási Minisztériummal közösen három különbözõ jellegû versenyt hirdetnek meg évenként:
Mikola Sándor Országos Tehetségkutató Fizikaverseny, amelyet a középiskolák elsõ és második osztályos tanulói számára szerveznek, abból a célból, hogy a diákok figyelme már a tanulmányaik elején a tantárgy felé forduljon, s hogy felfedezhessék a kiemelkedõ képességû tanulókat, és gondoskodhassanak tehetségük ápolásáról. A verseny három fordulós, melynek országos döntõibe (Sopron, Gyöngyös) 50-50 tanuló kerül be korosztályonként.
Fényes Imre Fizika Emlékverseny, amely olimpiai válogató versenynek számít, és az ország legjobb 40-50 tanulója vesz részt rajta.
Vermes Miklós Nemzetközi Fizikaverseny, melyet olyan területek tanulói számára írják ki, ahol magyarok élnek, illetve magyar nyelvû iskolák léteznek. Ez a nemzetközi verseny kiváló alkalmat biztosít a résztvevõ országok oktatói számára fizikaoktatásuk hatékonyságának és korszerûségének összehasonlítására, oktatók és diákok barátkozására.
Egyéb programjaik:
Segítve a fizikatanárok szakmai felkészítését a kreatív tanulókkal való foglalkozásra, illetve elõkészítve a következõ tanévi tehetségápoló munkát, az Alapítvány évenként háromnapos "Õszi tehetséggondozó konferenciát" szervez. A rendezvényen átlagosan 60 tanár vesz részt.
Az Alapítvány díjakat alapított azon fizikatanárok és fizikusok részére, akik a fizika oktatása, mûvelése terén hosszú idõn keresztül kimagasló eredményeket értek el. A Vermes Miklós Díj és a Fényes Imre Díj évente egy-egy fizikatanár számára adományozható.
Tisztségviselõ:
A Vermes Alapítvány elnöke: Nagy Márton, tanár
Segítséget várnak: Az egyre bõvülõ rendezvények kapcsán sok diák és tanár utazik Sopronba, illetve a szomszédos országok versenyeire egyre gyakrabban hívják meg a magyar diákokat. A tanulók és tanáraik szállás-, étkezés- és útiköltsége évrõl évre egyre magasabb. Ennek elõteremtése a versenyeket és konferenciákat szervezõ Vermes Miklós Tehetséggondozó Alapítvány számára egyre nehezebb feladat. Ezért kérik mindazok segítségét, akik anyagilag támogatni tudják az Alapítvány tevékenységét.
Köszönetnyilvánítás:
Az Alapítvány rendezvényeinek lebonyolítási költségeit az elmúlt években a MATÁV RT. Soproni Igazgatósága, a MATÁV Rt. Vezérigazgatósága, a Mûvelõdési és Közoktatási Minisztérium, Sopron Város Önkormányzata, a Nemzeti Alapítvány, a Pro Renovanda és a Soros Alapítvány, az Antenna Hungária Rt., a Paksi Atomerõmû Rt., a Soproni Sörgyár Rt., a Játékalap Rt. és egyéb cégek fedezték.
Az Alapítvány Lackner Kristóf, Sopron város elsõ humanista polgármesterének intelmeit próbálja megvalósítani:

"Erkölcsi kötelesség az elõdöktõl átvett szellemi örökséget újabb szellemi kincsekkel gyarapítani, csak így lehetünk méltók az átvett hagyatékra."


Vissza a kezdõoldalra