Interjú Szentpáli Csabával
/a líceum tanára 1990-1997/
/archív/

    Az iskola bemutatkozó honlapján, elsõként az iskola népszerû tanárát, Szentpáli Csabát kérdeztük életének eddigi történetérõl.

- Hol töltötte Tanár úr a gyermekkorát?

- Brassóban születtem, egy olyan erdélyi városban, ahol három nemzet egymástól eltérõ kulturális hagyománya érvényesült a múltban. Az egykori szász település a történelmi Magyarország kiemelkedõ kulturális központja, fõként német és lutheránus szempontból. A reformátor Johannes Honterus magyar nyelvû könyveket adott ki ottani nyomdájában, az elsõ román nyelvû iskola alapítása is az õ nevéhez fûzõdik.
  Az én gyermekkoromban a háromnyelvûség még élõ hagyomány volt; a tolerancia és a nyitottság a nem is olyan távoli múltban még sikeresen ellenállt minden féle nacionalista megnyilvánulásnak. Szülõvárosomnak köszönhetem a nemzeti elfogultságtól mentes gondolkodás módot. A brassóihoz hasonló sokszínû világgal késõbb sehol nem találkoztam, Magyarországon fõként, Pécs hangulata idézte fel bennem szülõvárosomat.

- Romániában milyen iskolákba járt és mi a véleménye az ottani iskola rendszerrõl?

- Szülõvárosomban érettségiztem 1983-ban. Egyetemi oklevelet a kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetemen szereztem, majd magyar nyelv és irodalom, illetve angol nyelv és irodalom szakos tanárként dolgoztam. Pályaválasztásomban szerepet játszott, hogy magyar nyelvû képzésre a nyolvanas évek Romániájában csak a marosvásárhelyi orvosi egyetemen, illetve a kolozsvári bölcsészettudományi karon lehetett jelentkezni. A romániai oktatási rendszer alapjában különbözik az ittenitõl: három lépcsõs szelekciós rendszer alapján jelentkezhettünk egyetemi-fõiskolai továbbtanulásra, rendkívül szigorú felvételi eljárás eredményeként vettek fel bennünket.
    Az egyetemi oktatás rendszere, a tantárgyak magas száma ellenére sokkal több idõnk jutott olvasásra, pihenésre, kikapcsolódásra. Biztos vagyok abban, hogy kevesebbet panaszkodtunk...

- Mikor került Sopronba és milyen tapasztalatokat szerzett a Líceumban a tanítás során?

- Soproni pályafutásom 1990-ben kezdõdött. Az elmúlt hét tanévben az osztályfõnöki munka jelentette számomra a legnagyobb erõpróbát, a szorosabb együttmûködés egy kisebb közöséggel gyökeresen megváltoztatja a tanár mindennapjait: átértékelõdnek a dolgok, mélyebb emberi kapcsolatok keletkeznek, számtalan közös élmény köt össze bennünket. Olyan kötelék ez, amely akkor sem szûnik meg, amikor az osztály érettségizik.
    Hasonló élményben részesültem az elmúlt tanévben a Julianus nyomában országos mûveltségi vetélkedõ elõkészületei közben.
    Az ilyen felemelõ pillanatok viszonylag ritkák, meg kell becsülnünk õket.
 
 

Szentpáli Csaba tanár úr 1997. december 31-e óta nem tanít iskolánkban !