.V. fejezet
vissza
A kamara tisztségviselõi és képviselete, az összeférhetetlenség szabályai

94 . A kamara tisztségviselôi:

- az elnök,

- az alelnökök,

- az ellenôrzô bizottság elnöke,

- az etikai bizottság elnöke,

95. Közeli hozzátartozók /Ptk. 685. § b/ pont/ és élettársak egyidejûleg nem lehetnek a kamara tisztségviselôi.

96. Megszûnik tisztségviselõi megbízatás

Az elnök

97. A kamarát az elnök önállóan képviseli. E jogkörét esetenként és az ügyek meghatározott csoportjára nézve az alelnökökre, az elnökségi tagokra és a kamara titkárára írásban átruházhatja. Az elnök megbízatása négy évre szól, egy alkalommal újraválasztható. Az elnökségnek az elnök hivatalból tagja.

Az elnök feladatát társadalmi megbízatásként látja el; a tisztsége ellátása körében felmerült tényleges kiadásai erejéig költségtérítés illeti meg a kamara költségvetése terhére.

98. Az elnök feladatkörét képezi

- a kamara tevékenységének elvi irányítása,

/ezek elnökségi jogkörök/ a titkár feletti munkáltatói jogok gyakorlása Az elnököt tevékenységérôl a küldöttgyûlés irányában évenkénti beszámolási kötelezettség, az elnökség irányában pedig rendszeres tájékoztatási kötelezettség terheli.

99. Az elnök helyettesítésének rendje.

Az elnököt átmeneti akadályoztatása esetén az elnök által kijelölt alelnök helyettesíti.

Az elnök tartós akadályoztatása esetén a helyettesítést az általános alelnök látja el.
 
 

Az alelnökök

100. A kamarának négy alelnöke van, egy általános alelnök, valamint a kereskedelmi, az ipari és a kézmûipari tagozat által választott alelnök. Az alelnökök megbízatása négy évre szól, és egy alkalommal újraválaszthatók. Az elnökségnek az alelnökök hivatalból tagjai.

Az általános alelnök

- ellátja az akadályoztatott elnök helyettesítését,

A tagozatok által választott alelnökök a tagozati elnök címet is használhatják, részletes feladatkörüket a tagozatokról szóló szabályozás tartalmazza. Az alelnökök a kamara képviseletét az elnök által átruházott, illetve az akadályoztatott elnököt helyettesítô jogkörben ellátó, a küldöttgyûlés által megválasztott tisztségviselôk.

A kamarát az alelnökök származékosan - esetenként és az ügyek meghatározott csoportjára korlátozottan - képviselik; a kamara nevében jogokat önállóan nem szerezhetnek, kötelezettségeket önállóan nem vállalhatnak. Az alelnököket tevékenységükrôl az elnökség irányában rendszeres tájékoztatási kötelezettség terheli.

Az alelnökök feladataikat társadalmi megbízatásként látják el; tisztségük ellátása körében felmerült tényleges kiadásaik erejéig költségtérítés illeti meg õket a kamara költségvetése terhére.
 
 

Az elnökségi tag

101. A kamarának 4 elnökségi tagja van, akiket a küldöttgyûlés választ meg. Az elnökség tag megbízatása négy évre szól, és egy alkalommal újraválasztható.

Az elnökségi tag a feladatait társadalmi megbízatásként látja el, feladatai ellátása körében felmerült tényleges kiadásai fedezésére az alelnökökével azonos összegû költségtérítés illeti meg.
 
 

A kamara képviselete

102. A kamarát az elnök önállóan képviseli. E jogkörét esetenként és az ügyek meghatározott csoportjára nézve az elnökség tagjaira és a kamara titkárára írásban átruházhatja. Az elnökség tagjai és a titkár felhatalmazhatók a kamara általános, vagy meghatározott ügyekre kiterjedô képviseletével is.

103. Az etikai bizottság elnöke a bizottság feladatkörében ellátja a kamara képviseletét. E jog-körét esetenként vagy az ügyek meghatározott csoportjaira nézve a bizottság tagjaira írásban átruházhatja.

104. A kamara nevében aláírásra - kötelezettségvállalásra - az elnök egy személyben, önállóan vagy bármelyik alelnök és a titkár együttesen jogosult. A titkár ötvenezer forint érték határig önállóan jogosult a kötelezettségvállalásra.

105. Hivatalos tájékoztatást, állásfoglalást a kamara egészének tevékenységét érintõ kérdésben az elnök, az alelnökök, az ellenõrzõ bizottság elnöke és a titkár tehetnek. Az etikai bizottság elnöke saját tevékenységének keretén belül hivatalos tájékoztatást tehet.