MAGYAR KÖZTÁRSASÁG KORMÁNYA

A KORMÁNY

244/2001

Rendelete

A Hűség Napjáról

Az első világháborút Lezáró, a nemzetek önrendelkezési jogát mellőző trianoni békediktátum a történelmi Magyarországot minden oldalról megcsonkította, s több millió magyart kisebbségi sorsra ítélt.

Nyugat-Magyarország öntudatos polgárai azonban a nagyhatalmak ellenében is kiharcolták hogy maguk dönthessenek sorsukról. 1921. december 14-e és 16-a között, Sopron a szomszédságában fekvő Ágfalva, Balf, Bánfalva, Fertőboz, Fertőrákos, Harka, Kópháza és Nagycenk községekkel egy népszavazáson döntött hovatartozásáról. A magyar hazát választották. A város neve az eltelt évtizedek során összeforrott a hűséggel. A magyarok számára Sopron és a hűség egyet jelentenek.
Az Országgyűlés az 1922. évi XXIX. törvénycikkben a népszavazás emlékét törvénybe iktatta és a "Civitas Fidelissima", a "leghűségesebb város" címet adományozta Sopronnak, amelyet a város ma is büszkén visel címerében.
A népszavazás örök jelképpé vált minden magyar szemében, mert vállalta a történelmi múltat és megmutatta a jövőbe vezető utat. A népszavazás óta eltelt nyolcvan küzdelmes esztendő után valóra váltak az akkori soproniak szép reményei, Sopron ma, az ország ígéretesen fejlődő települései közé tartozik.

A Kormány tekintettel a népszavazás történelmi jelentőségére a következő rendeletet alkotja:

1. §.

A Kormány az 1921. évi . soproni népszavazás emlékéren a nemzethez és a hazához való hűségről tanúságot tevő polgárok előtt fejet hajtva december 14-ét a Hűség Napjává nyilvánítja.

2. §.

A Kormány felhívja az állami szerveken az önkormányzatokat, az egyházakat, az iskolákat, valamint a civil szervezeteken hogy ezentúl a Hűség Napján országszerte méltó módon emlékezzenek meg Sopron népének helytállásáról.

3. §.

A Kormány a Hűség Napja tiszteletére a leghűségesebb városnak szökőkutat adományoz, a népszavazáson részt vett községekben pedig méltó emlék állításáról gondoskodik.

4. §.

Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.

Sopron, 2001. december 14.

Orbán Viktor
miniszterelnök