Széchenyi tér


A Széchenyi tér közepén gróf Széchenyi István bronzszobra található, Mátrai Lajos alkotása. (1897)
A téren jól megfélnek együtt a különbözõ korok épülettömbjei. Délkeleten a Domonkos templom, nyugaton a Liszt Ferenc Mûvelõdési Ház épülettömbje látható. A teret nyugaton az ún. Újhelyi-ház határolja. Ennek helyén állt régen a postaépület, elõtte közlegényként Petõfi Sándor is teljesített szolgálatot.
A Liszt Ferenc Mûvelõdési Ház, homlokzatán messzirõl látszik a "Magyar Mûvelõdés Háza" felirat. Az épület 1872-ben Wáchter Lajos tervei alapján készült. Helyén egykor a hatalmas olasz bástya állt. Itt mûködik a városi könyvtár is.
A tér déli oldalán álló kétemeletes épület, az Evengélikus Líceum. Az épület a benne mûködõ nagymúltú iskola teszi nevezetessé. Diákjai voltak többek között Berzsenyi Dániel, Kis János. Gazdag könyvtárát 1666-ban alapították. A líceum mellett van az 1911-13-ban épült Postapalota; a szecesszió kiemelkedõ szépségû soproni emléke. Faragott fõbejárata felett a magyar címer.
A Domonkos templom melletti egyemeletes barokk épület a Domonkos rendház 1745-1750 között épült.
A tér keleti lezárása a Széchenyi-palota. Az épület mai formáját 1851-ben Koch építõmester keze nyomán kapta meg. Itt õrizte Széchenyi István édesapja, Széchenyi Ferenc a Nemzeti Múzeum alapjait képezõ értékes könyv-, térkép-, éremgyûjtemény egy részét.