Soproni Ünnepi Hetek

A „ Soproni Ünnepi Hét ” meghatározás elõször tervezett címként merült fel 1937. Június 14-én a Corvius Utazási Fürdõiroda Rt fejléce alatt. A nagy kínálatban csak magas színvonalú mûsorral, szilárd anyagiakkal és valami egyedülálló különlegességgel (pl. Barlangszínház) lehet felszínen maradni. Ki kell elégíteni az elitet és a népzene kedvelõit egyaránt. Német területen valamilyen helyi történelmi eseményt elevenítenek meg az öntudat és a közösségi szellem erõsítésére. Ma már idegenforgalmi látványosságként városunkban az elsõ ilyen fajta program az 1932-ben történt szüreti bandérium volt.
     A húszas évek végén, kb. egy idõben vetõdött fel a gondolat Szeged és Sopron városában a szabadtéri elõadások szervezésére. A szegedi születésû Hont Ferenc – híres színházszakember – javasolta a soproni szabadtéri elõadásokat is. Errõl 1934 februárban az újságok is írtak. A Sopronvármegye A szellemi tulajdon c. cikkében cáfolja a szegediek állítását, hogy minden magyarországi szabadtéri terv az övék másolata.
     A lehetõséget az országban máshol is felismerték, mert a kereskedelmi minisztériumban külön is megbeszélést tartottak róla.
     Tolnai Andor és Hont Ferenc 1934 elején hozzákezdtek a soproni szabadtéri játékok megszervezéséhez. A Háry Jánost választották bemutatkozásul a Deák téren, az evangélikus teológia új épületét háttérül. A tervezés elakadt, mert Sopronban viszolyogtak attól, hogy ilyen kockázatos vállalkozáshoz adják a közönség adópengõit. A Háry János így rövidesen Szombathelyen kapott nyári színpadot. A magyar Salzburg címére pályázó városban a szabadtéri játékok elsõ nagy jelentkezése 1932-ben csak egy rangos oratórium lehetett.
     Terjedelmes építményt ácsoltak a Stornó ház és a Városháza közé. 1932. szeptember 3-án este 8-kor felhangzott a Liszt mû A Szent Erzsébet legendája elsõ hangjai. Szeptember 8-án a Budapesti rádió közvetítés keretében leadta a hangversenyt, aminek eredményeként ahol csak szóba került, elismerõen beszéltek a soproni mûvészekrõl. Az utolsó, szeptember 11-i elõadás mélyen leszállított árakkal (50 fillér jegyenként) került sor sajnos az elõadások nem hoztak hasznot, mert amíg a kiadás 5000 pengõre rúgott, addig a bevétel csak 4000 pengõ volt.
     Az ezt követõ tervek némiképp másképp alakultak. Kóh Ferenc 12 elõadásból álló sorozatot tervezett Liszt Ferenc 50. évfordulója alkalmából. Nem lett belõle semmi. 1935 augusztus 14-15-re szabadtéri balett revüt álmodott a táncjelenetek közé énekszámokkal, de végül mindkét darabot a színházban tartotta.
     A Corvin Utazási és Fürdõiroda tervezetet nyújt be a városhoz 1937 június 14-én, Soproni Ünnepi Hét címmel. A polgármester nem sietett a válasszal.
     Ha nem sodródtunk volna bele egyre inkább a háborús elõkészületekbe, minden másképp alakul.
     „A szabadtéri színjáték tüzei a Várkerületen törtek az ég felé, a kõfejtõ mélyén vagongyári gépeket szereltek, s a város nemhogy fát vagy díszletet vagy kottát nem tudott biztosítani polgárai számára, de még elegendõ keménypapírit és szöget sem arra, hogy lakásuk üvegtelen ablakán be ne fújjon a szél.”
     Az Országos Magyar Idegenforgalmi Hivatal 1948 tavaszán kezdett érdeklõdni a soproni idegenforgalmi létesítmények állapota felõl. Szeptember 19-én megrendezték újonnan a Soproni Hét-t. A megnyitó napján több mint 13 ezer látogatót vettek számba, köztük minisztereket is, akik elégedetten nyilatkoztak. A hét közepén munkás-és diákifjúsági találkozót tartottak, majd 29-én a zeneegyesület szimfonikus zenekara játszott. Az óriási mûsor Wágner-dalokkal folytatódott, majd Händel Ünnepi zsoltárként megjelölt mûvével fejezõdött be. A tiszta nyereség kereken 2500 forint.
     1949 október 22-én a polgármester hirdetményen szólítja fel a polgárokat, hogy lobogózzák föl a házakat felkészülvén a kultúrhétre. Bemutatkozott a pedagóguskórus, a Liszt Ferenc Zeneegyesület zsúfolt nézõtér elõtt. Néhány hónap múlva megszûnt Sopron megye, és ezzel a Civitas Fidelissima önállósága. Szétverték az eddigi intézményeket, egyesületeket. Mindent újra kellett kezdeni, és ez a munka négy kemény esztendeig tartott.
     Végre megjelent valami elõzetes a Gyõr-Sopron megyei hírlapban amely arról számolt be, hogy 1954 október 2-9. között ünnepi hetet rendez Sopron város tanácsa, kiállítások, elõadások és hangversenyek formájában. A kedvelt operett a hivatalos mûsor végére szorult.
     A városfejlesztésrõl szóló elõadáson 1957 október 22-én újságírók érdeklõdtek a város vezetõitõl, miért nem rendeznek évente kultúrnapokat. A rendezvények megmutatnák, hogy milyen az élet városunkban, ebbõl a jövõre nézve sokat hasznosíthatunk. Ettõl kezdve nyíltan és jogosan kerülhetett a plakátokra: Soproni Ünnepi Hetek.
     Az 1958-ban megrendezett Ünnepi Hetek lényeges változást nem mutatott az 1957-hez képest. Így lett a késõbbi mégis az elsõ igazi Soproni Ünnepi Hetek. Még különbözik az összes utána következõktõl abban is, hogy még ragaszkodik a diákság jelenlétéhez, és ezért az õszi idõszakhoz. Az 1959-es és az 1965 között megrendezett ünnepi hetek anyagi és erkölcsi oldala egyaránt negatív mérleget mutat. Megállt talán a város a fejlõdésben? Az 1966-ban megrendezett hetek színvonala megnõtt az elõzõekhez képest ezért az Országos Idegenforgalmi Hivatal a Soproni Ünnepi Heteket a jelentõs országos mûsorok rendjébe iktatta. Az ide látogatók dicsérik az udvariasságot és azt, hogy Sopronban mindenki házigazda. Az elmúlt évek voltak a tanulóévek, de még él a szellem, az a tudat, hogy miénk ez a rendezvény.
 

Az idei Soproni Ünnepi Hetek részletes mûsora