Sopron a Dunántúl északnyugati részén, a Fertõ tó és a soproni
hegység között, az Ikva patak partján, közvetlenül a magyar - Osztrák határon fekvõ, 50 ezer lakosú város. Környékének változatos természeti szépsége, utcáinak megejtõ hangulata, történelemi kultúrtörténeti emlékei, közgyûjteményei, nemzetközi idegenforgalmi kulcshelyzete következtében igen látogatott, kedvelt úti cél. Sopron kultúrája kétnyelvû és nyugatról táplálkozó a század elejétõl kezdve.
IRODALOM:
Sopron irodalmának kiemelkedõ személyisége a Münchenben tanult Stöckert Károly. Szintén megemlítendõ Szakál Ernõ, akinek a munkássága német kultúrában gyökeredzik. Viszont az is igaz hogy az tetteikkel bizonyított magyarságukhoz nem fér kétség. Nem kétlelkûek õk, hanem Európaiak és éppen ez az ami jellegzetesen soproni. Sarkady Sándor szerkesztésében évek óta megjelenik a Sopron Füzetek. Az Õ mondásai közé tartozik: a nemzetek irodalmában a vérkörök mellett a hajszálereknek is mindig megvolt a maguk szerepe és jelentõsége. Ezzel hansúlyozva a vidéki irodalom fontosságát.
ZENE:
A város legerõsebb mûvészeti ága a zene. Több soproni zenemûvész él a világban: Botvay Károly, Komlós Katalin, Németh Alice, Scholz János és Takács Jenõ. A nagy mûvészek is mindig szívesen látogattak Sopronba ( Báthy Anna, Fischer Annie ). A „ hangászoknak „ volt köszönhetõ a 30-as évek szabadtéri fesztivál kísérlete, éppúgy mint a mindig megújuló Soproni Ünnepi Hetek sorozata. Sopron város két énekkara bejutott a legmagasabb kategóriákba is. ( Pedagógus kórus, és a Liszt Ferenc nõi kar )A jövõt építik, a Hunyadi János Evangélikus Általános Iskola Ének zene tagozatán és a zeneiskolában. A fúvósok munkáját dicséri a gépesített toronyzene a várostorony óraszerkezetében. 1991. Januárjában megalakult a Soproni Zenei Kör, a városszeretõ szakemberekbõl, akinek célja a helybeni zenei erõk összefogása.
KÉPZÕMÛVÉSZETI ÉLET SOPRONBAN:Sopron város hírét nem a festészetének és szobrászatának köszönheti, hanem annak, hogy szép természeti környezetben fekszik és õrzi az egymásra rakódó korok építészetének emlékeit. A XVIII. Század soproni festészetét Dorfmeister István neve fémjelzi. A kor legnagyobb megrendelõje az Egyház és a soproni Polgárok voltak. A barokk festészet mellett a szobrászat virágzásáról is beszélhetünk. A barokk épületek szobrászati díszein túl a Szentháromság szobor, Mária oszlop, faragott síremlékek jelzik ezt a virágzást.
FESTÉSZET:A XIX. Század mûvészeti emlékei már kisebb léptûek, festmények õrzik a múlt századi házakat, udvarokat. Steinecker Károly, Hauser Károly, stornó család tagjai számos képet készítettek városunkról. A soproni mûvészek 1897- ben megalakítják a Soproni Képzõmûvészeti Kört. Alapítója: Steiner Rezsõ. 1940 - ben Csatkai Endre egy soproni mûvészeti életrõl szóló cikkben írja: ma városunkban sok olyan festõ és szobrász dolgozik, akinek mûködése megüti a jó vidéki színvonalat.
Néhány közülük: Horváth József, Sterbenz Károly, Richly Emil, Vörös János, Bauman Béla. A 60 - as években egyre inkább fogytak a régi normák szerint élõ mesterek. Meghalt Ágoston Ernõ, Horváth József, Mende Gusztáv és elmentek azok akik valamilyen húzóerõt képviseltek a mûvészeti életben. A 70 -es évek nyitást jelentettek a képzõmûvészetben, több volt a kiállítás a festõterem sorra nyitotta meg tárlatait. Említésül néhány festõ: Szarka Árpád és Roisz Vilmos, és a mai fiatalok közül Kovács - Gombos Gábor. Sopronban sajnos festészeti iskola nem született, de sok festõ otthona volt, sok ifjú tehetség bölcsõje és elindítója.
SOPRON MÚZEUMAI:Sopron egyik jelzõje hogy múzeum Város. Ez kettõs értelemben is igaz mert a Város megjelenésében is múzeumi értéket képvisel.
Például a Liszt Ferenc Múzeum ( 1890 -ben épített, klasszicizáló stílusú épület ), Stornó ház ( kettõs homlokzatú, részben a térre, részben a várostorony elõtti beszögelésre nézõ, félköríves, sarokerkélyekkel díszített épület már 1417 -ben szerepel az oklevelekben ), Patika Múzeum ( itt mûködött a régi aranysas gyógyszertár ).
SZÍNHÁZ:
A város szívében, a Petõfi téren található a nemrégiben felújított, saját társulattal rendelkezõ, kívül - belül lenyûgözõ látványt nyújtó, Sopron büszkesége a Petõfi Színház. Rendkívül változatos repertoárral rendelkezik, mindenki megtalálja a saját ízlésének megfelelõt, gyerekek és felnõttek egyaránt.
Mindent összegezve, Sopron kulturális élete meglehetõsen sokszínû, mozgalmas, ezért az itt lakók és az idelátogató turisták nem fognak csalódni.