NÁDASDY FERENC MÚZEUM
A Rába parti kisváros 1951-ben alapított múzeuma,
mint a Dunántúl egyik legnagyobb kiállítási
területtel rendelkezõ bemutató
helye, állandó és idõszaki kiállításaival
várja a látogatókat.
A 13-17. században, késõreneszánsz stílusban épített sárvári Nádasdy vár, freskókkal díszített termei önmagukban is megtekintésre érdemesek. A Nádasdy vár díszterme az 1653-ban Hans Rudolf Miller által festett mennyezetfreskókkal /a képek a török elleni 15 éves háború egyes gyõztes csatajeleneteit ábrázolják/, az oldalfalakon látható ószövetségi jelenetekkel /a képek Dorfmeister István alkotásai 1769-ból/ a magyarországi falképfestészet remekei. A dísztermet követõ ornamentikus, geometrikus, illetve figurális ábrázolású négy szoba festményei ugyancsak a 18. században készültek.
A Nádasdy Ferenc Múzeum állandó kiállításai Sárvár gazdag történeti múltjához kapcsolódnak. "A Sárvár története" címû állandó kiállítás az õskortól a 20. század elejéig mutatja be a település történetét, kiemelt figyelmet szentelve a várbirtokos Nádasdy-család 16-17. századi magyar történelemben betöltött szerepére.
A "Nyomdászattörténeti" állandó kiállítás ugyancsak a Nádasdy-család tevékenységéhez kapcsolódik. Buda, Brassó után az 1530-as években a Sárváron létesített nyomdában jelent meg 154I-ben az elsõ Magyarországon nyomtatott magyar nyelvû könyv, Sylvester János Újtestamentum fordítása. A kiállítás képet ad, a Nádasdy-birtokokon /Sárvár, Csepreg, Lövõ, Keresztúr, Pottendorf/ a 16-17. században müködõ egyéb nyomdák tevékenységérõl is.
A Nádasdy Ferenc Múzeum iparmûvészeti gyûjteményét bemutató állandó kiállítás a Nádasdy-család európai hírû mûgyûjtõ tevékenységéhez kapcsolódóan 15-20. századi kiemelkedõ mûtárgyegyütteseket, a bútor, textil, kerámia és üvegmûvesség korabeli legszebb darabjait tárja látogatói elé. Külön egységben látható a "bajor királyi" család iparmûvészeti hagyatéka és Tasnádiné Marik Klára üveggyûjteménye.
A "huszártörténeti" állandó kiállítás a lovas-nomád harcmodor kialakulásától 1945-ig követi nyomon e kimondottan magyar fegyvernem történetét o1y módon, hogy a kiállításon bemutatott tárgyi emlékek, dokumentumok /fegyverek, festmények, eredeti metszetek, a volt huszárok által a múzeumnak ajándékozott emléktárgyak, stb./ idézik a magyar huszárság világtörténelemben játszott szerepét.