Soproni Sportiskola Atlétika

Soproni Moto-Cross SE

Soproni Baseball Egyesület

Soproni Biliárdklub

Alpok Sopron Sportegyesület Búvárúszás

Soproni Gyeplabda Egyesület

Zanshin AIKIDO Egyesület Harcművészet

SMAFC Karate

Ju-Jitsu Klub Harcművészet

Pisztráng Sporthorgász Egyesület Horgászat

Soproni Sportiskola Judo

Heavy Tools Sportklub Kerékpározás

MATÁV SC Labdarúgás

SFAC Labdarúgás

Soproni Sportiskola Ökölvívás

Fertő-tavi Vitorlázó Egyesület Szörf

Racket Hotel Sopron Tenisz Klub Tenisz

Soproni Sportiskola Torna

Scarbantia SE Teke

Kris Do Jazz-Dance Academy Tánc

Soproni Röplabda Klub Röplabda

SMAFC SÍ

Soproni Sportiskola Úszás

Fertő-tavi Vitorlás Szövetség Vitorlázás

Soproni Sportiskola Vívás

 

 

 

Soproni Sportiskola Atlétika

Cím: Sopron, Ferenczy János u. 2.

Telefon: 99/ 314 - 177

Elnök: Németh Gyula

Edzők: Németh Gyula, Marton Tamás, Németh Gyuláné, Szála Renáta

Az 1950-es években több egyesületben is működött atlétikai szakosztály: SMAFC, SVSE, SFAC, Törekvés, Haladás, Hunyadi. Ezen időszak legjobb eredményét Turcsányi Lajos a SMAFC versenyzője érte el, aki 1957-ben az Országos Ifjúsági Bajnokságon diszkoszvetésben 39,03 m-rel II. helyet szerzett. Szintén döntős volt az ifjúsági korosztályban klubtársa, a távolugró Petró Orsolya, aki később a Testnevelési Főiskola színeiben felnőtt bajnok és válogatott lett. 1962-ben Belgrádban az EB-n képviselte hazánk színeit.

Az 1960-as évek elejétől jelentős atlétikai élet zajlott a középiskolákban. Kiemelkedett a Széchenyi és a Berzsenyi gimnázium, míg az egyesületek közül a SMAFC és a MEDOSZ volt meghatározó. A Széchenyi-gimnáziumban folyó kiváló munkának köszönhetően országos középiskolai bajnoki címet szerzett Tihanyi József (magasugrás), Bíró Attila (távolugrás), Ringhoffer Zsolt (110 és 400 gát), Wéber István (800 és 1500 m ). 1964-ben megalakult a Városi Sportiskola atlétika szakosztálya. A nevelőmunka első jelentős eredménye egy döntős helyezés volt 1969-ben az Országos Serdülő Bajnokságon. Az időszak második felében a versenyrendszer megváltozása miatt az iskolai szakosztályok visszafejlődtek.

Néhány azok közül, akik dicsőséget szereztek Sopronnak az atlétikapályákon. HERCZEG ÁGNES a MEDOSZ versenyzője - aki Halász Miklós tanítványaként kezdte pályafutását - kilencszer nyert felnőtt bajnoki címet diszkoszvetésben, résztvevője volt az 1978-as EB-nek és az 1980-as olimpiának.

RINGHOFFER ZSOLT - Krasznai Ferenc tanítványa - háromszoros felnőtt bajnok 400 m-es gátfutásban. TIHANYI JÓZSEF - országos felnőtt bajnok magasugrásban-, részt vett az 1969 - es EB-n és az 1972-es olimpián. 1970-től megkezdődött, és kisebb megszakításokkal a mai napig tart egy sikeres utánpótlás-nevelési folyamat. 1969-ben megalakult az STC atlétikai szakosztálya, amely átvette a Városi Sportiskola szakosztályát is, és ezzel az időszak meghatározó szakosztályává vált. Minden országos bajnoki helyezett az STC-ből került ki. Emellett atlétikai szakosztályt működtetett a SMAFC és a MEDOSZ Sportegyesület is. Az STC atlétikai szakosztályának sikereit Babits Lajos testnevelőtanár alapozta meg. Ebben az időszakban is nevelt a soproni atlétika később sikeressé váló versenyzőt. HOFFER JÓZSEF a Testnevelési Egyetem színeiben háromszor nyert felnőtt országos bajnokságot tízpróbában.

1979-ben az atlétika szakosztály a városközponti sportegyesületébe, az SSE-be került. Ebben az évben készült el az atlétikapálya a Kurucdombon. A pályák számának növekedésével ellentétben az atlétikával foglalkozó szakosztályok száma csökkent. Gyakorlatilag 1980-tól csak az SSE, és jogutódja - 1991-től - a Soproni Sportiskola foglalkozott atlétikával. Az eltelt időszakban számos hazai és nemzetközi sikere fűződik a sportiskola atlétáinak nevéhez. A megalakulás évében Bujtás Zsuzsanna távolugrásban és gátfutásban, valamint Pál György szerzett egyéni országos serdülő bajnoki címet. Az azt követő évben Németh Réka három számban is valamint Vári Edit, Oláh Gábor és Szabó Ambrus lett ifjúsági bajnok. 1993-ra már bővült a létszám és Szála Anett, Németh Réka, Szabó Ambus, Szabó Péter, Kiss Karolina, Vígh Szilvia neve került fel a legjobbak listájára. Egy év múlva a két hármasugró - Németh Réka és Szabó Ambrus - és három futó - Horváth Cirill, Ratatics Zsuzsa, és Vígh Szilvia- állhatott a dobogó legmagasabb fokára.

1995-ben ismét Vígh Szilvia, valamint Soós Csilla és Oláh Gábor lett bajnok.

Az 1996-os év Szabó Ambrus éve volt, hiszen két fedettpályás és két szabadtéri ifjúsági országos bajnoki címet is megszerzett magának. A lányok versenyein is az ugrók voltak a legsikeresebbek: Riba Katalin és Hantó Zsóka gyűjtötte be a kitüntető címet. 1997-ben Riba Katalin ismét bajnok lett, de már az ifjúságiak között és hozzá csatlakozott még a távolugró Riba Katalin, Jobbágy Zsigmond és egy futó - Födemesi Krisztina - a serdülők közül. A bajnokokon kívül kitűnő eredményeket ért el a hazai versenyeken: Babos Rita, Kiss Karolina, Kuslits Judit, Kiss Veronika, Hantó Zsolt, Németh Gergely, Moser Balázs, Oláh Gábor.

A hazai versenyek mellett a soproni sportiskola versenyzői ott voltak a nemzetközi versenyeken is. Az 1993-ban San Sebastianban megrendezett Ifjúsági Európa Bajnokságon Szála Anett a hármasugrásban a tizennegyedik helyet szerezte meg. A következő Európa Bajnokságon Nyíregyházán Szabó Ambrus a tizenegyedik, Soós Csilla és Vígh Szilvia a 4x100-as váltó tagjaként a hetedik lett. 1996-ban Sydneyben ismét Szabó Ambrus képviselte a soproni színeket, aki a 23. helyezést ért el Európa legjobb ifjú atlétái között.

 

 

 

 

Soproni Moto-Cross SE

Cím: Sopron, Bécsi u 97

Telefon: 99/337-000

Elnök: Salamon Károly

Szakosztályvezető: Kerese Gábor

Edző: Salamon Kornél

 

A magyar cross-életben jelentős szerepet kap fennállása óta Soproni Moto-Cross SE. Számos junior bajnoki cím és helyezés fémjelzi versenyzőik tehetségét. Salamon Károly a nyolcvanas évek közepén vette át az egyesület irányítását, és lelkes munkájának köszönhetően ettől kezdve még nagyobb fejlődésnek indult ez a sportág Sopronban is. A fiatal tehetségek versenyeztetésével ekkor alapozódtak meg a későbbi nagy sikerek. A nyolcvanas évek végére az országos junior bajnokságban, az 50 ccm kategóriában már első hat versenyző között négy soproni volt. A legnagyobb sikereket a 80 ccm motorok versenyében érték el. Számtalan külföldi küzdelemről tértek haza eredményesen, Dániától a volt Szovjetunióig. Ez idő tájt nyert osztrák kupasorozatot Salamon Barna és második helyezést Salamon Kornél egy másik kategóriában Török Ákos és Salamon Barna. Mint a magyar válogatott tagjai, a csapat Európa Bajnokságon harmadikak lettek, legyőzve belga, holland és osztrák csapatokat is. 1993ban Salamon Kornél már a legjobbak között indult. 17 éves kora ellenére a 250 ccm magyar bajnokságban az összetett hatodik helyezést érte el.

Az elkövetkező években tovább folytatódott a soproni crossosok jó szereplése. Török Ákos az Országos Bajnokság I. osztályában a harmadik, Salamon Kornél az ötödik lett. Salamon Barna volt a junioroknál 250-es bajnok, míg a 125 köbcentiméteres motorjával a bronzérmet szerezte meg. A remek soproni motorosok 1997-ben is jól versenyeztek. Ifj. Kerese Gábor úgy lett a junior 80 ccm bajnoka, hogy minden futamát megnyerte. Győzedelmeskedett a Duna-kupán, ahol osztrák, bolgár és szlovén ellenfeleket utasított maga mögé.

Salamon Barna is bizonyította rátermettségét, a 250-es géposztályban a negyedik lett. Kerese Péter a serdülő, Horváth Endre a juniorok 80 ccm versenyében szerezte meg a negyedik helyet. Az egyesület vezetői bizakodva indultak neki az 1998-as esztendőnek, hiszen sikerült új motorokat beszerezni és a verseny felkészültsége is előrevetíti a jövőbeni sikereket. Kerese Gábortól a bajnoki cím esélyes, és várhatóan Salamon Barna is ott lesz valamelyik dobogós helyen. Mindkét versenyző a válogatott tagjaként indul az Európa Bajnoki futamokon, valamint az Alpok-Adria versenysorozaton Ugyanakkor meghívást kaptak a junior csapat-világbajnokságra is. Keress Péter a serdülők között a favorit, föle is jó eredményeket várnak az 1998-as évben.

 

 

 

Soproni Baseball Egyesület

Cím: Sopron, Panoráma út 38

Telefon: 99/ 312 - 745, 322 - 745

Elnök: Balogh Gábor

Edző: Balogh Gábor, Cserpes László

 

Az Egyesült Államokban csak nemzeti időtöltésnek nevezett játék, a baseball a '90-es években kezdett meghonosodni hazánkban, de gyorsan teret nyert és ma már egyre népszerűbb. Az országban hatodikként alakult meg a soproni klub 1992 nyarán Takács Attilának köszönhetően, aki nagy lelkesedéssel fogott hozzá a csapatépítéshez. A következő évben az egyesület felvételt nyert az országos szövetségbe, és Woodmen néven elindult a bajnokságban. Ekkor csatlakozott a soproni baseballosokhoz Balogh Gábor, aki az Egyesült Államokban szerzett több éves tapasztalatával nagy segítséget nyújtott a játékosoknak. Ebben az időben, két csoportban 13 baseballcsapat küzdött egymással a bajnoki címért. A Woodmen a nyugati csoportban az ötödik helyen végzett. Ebben az évben egyesület megalakítja utánpótlás együttesét is, amelynek tagjai a junior kupán a másodikak lettek. Nem maradtak ki a lányok sem a bázislabda rejtelmeiből. Magyarországon harmadikként megalakul a női softballszakosztály (a baseball egy változata, főleg nők játsszák, de szabadidősportként is nagyon népszerű).

Az 1993-ban a baseball-csapat a kilencedik helyet szerzi meg a nemzeti bajnokságban.

A soproni csapatból Balogh Gábor és Takács Attila bekerül a válogatott keretbe és játszanak a pozsonyi nemzetközi kupán és az első All Star mérkőzésen. 1994-től átszerveződik a magyar bajnokság: a Woodmen a második ligában szerepel és a bajnokság végén a negyedik helyet szerzi meg. A következő bajnoki évben két felnőtt csapatot indít az egyesület a nemzeti bajnokságban. A Woodmen a második helyen végez a második ligában, a fiatalokból álló újonc Indians is a második legjobb volt, de a harmadik ligában. Ebben az évben újraszerveződik az utánpótlás-csapat Cserpes László vezetésével és szép sikereket ér el a kupákon.

Az 1996-os évben kimagasló teljesítményével a harmadik liga bajnoka lett az Indians, ami az edző Takács Attila és a fiatal játékosok lelkesedésének és győzniakarásának köszönhető. A Woodmennek a második ligában a negyedik hely jutott. Az ifjúsági csapat több-kevesebb sikerrel szerepelt a kupákon. Kiemelkedő teljesítményt nyújtó játékosai - Cihlár Helmut, Horváth Erik, Kőhalmi Zsolt, Tari Zsolt és Varga Gábor ugyanakkor a magyar serdülő válogatott tagjaként játszottak a csehországi olimpiai reménységek tornáján. Újabb változásokat hozott az 1997-es esztendő a klub életében. Ismét egyesült a két csapat és együtt indultak Westwind néven a bajnoki szezonban. Jó döntésnek bizonyult az egyesülés a " Nyugati Szél " végigsöpört a második ligán és szinte veretlenül megnyerte a bajnoki címet. Az osztályozó győzelmei és némi szerencse is hozzájárult ahhoz, hogy végre sikerült eggyel feljebb kerülni. Több éves várakozás után az 1998-as bajnoki szezont már az első ligában kezdheti meg a Westwind. A Magyar Kupában is sikeresek voltak, az összes magyar csapatot felvonultató mezőnyben a negyedik helyet szerezték meg.

 

 

 

Soproni Biliárdklub

Cím: Sopron, Liszt Ferenc u.

Telefon: 99/ 338-600 , 99/314-997

Elnök: Vörös István

Edző: Vörös István, Cseresznyák Tibor, Szolnoki Tamás

 

A szórakoztató sportok egyik legkedveltebb formája a biliárd szerte a világon. Három különböző fajtája a pool, a snooker és a carambol. Ezek közül a carambol-biliárd az, amelynek nagy hagyományai vannak Közép-Európában, így hazánkban is. Elsősorban ennek a játéknak az újjáélesztése és nészerűsítése volt a cél, amikor 1991-ben a Liszt Ferenc Művelődési Házban megnyílt a II. világháború utáni első, európai színvonalú biliárdklub. Kigondolója és megalkotója Vörös István volt, aki megszállottként, hosszú évek munkájával hozta létre mindezt. Fanatikus hittel bizonyította, hogy a biliárdnak néhány évtizedes kényszerszünet után igenis helye van a város sportéletében. A klubban megalakulása óta szervezett sporttevékenység folyik rendszeres tanfolyamokkal, egyéni és csoportos tréningezéssel. A Soproni Biliárd Klub színeiben induló 18 versenyző részt vesz a magyar és az osztrák bajnoki küzdelmekben, de ott volt a Világ- és az Európa Bajnokságokon is az elmúlt években. A csapatbajnokságban az első komolyabb sikert 1993-ban érték el, amikor megszerezték a rangos második helyet. Az ezüstérmes soproni csapat tagjai voltak: Cseresznyák Tibor, Gál Zoltán, Jozef Hafner, Kemény Csaba és Vörös István. Az 1996-os évtől kezdődően női szakosztállyal is büszkélkedhet a soproni biliárd klub, amely elsőként jött létre az országban. Minden évben a klub megalakulásának jubileumára és Farkas Kálmán, a hazai biliárdélet egyik nagy egyéniségének emlékére versenyt rendeznek, amely rangos eseménynek számít a sportágon belül. A különböző versenyeken kívül bemutatókra is sor kerül a klubban, ahova a biliárd legjobbjait hívják meg. Itt bűvölt dákójával a golyókat Andreas Efler világbajnok és Johan Scherz a biliárdfenomén. A klubalapító Vörös István tizenegyszeres, klubtársai, Cseresznyák Tibor kétszeres, Varga Péter egyszeres magyar bajnok. Vörös István 1994-ben megkapta "Az év sportolója" címet is és a világranglistán a 31. helyi küzdötte fel magát. Ebben az évben tagja volt a magyar csapatnak a dániai világbajnokságon. Az ezt követő években, Ausztriában és Amsterdamban megrendezett világkupán képviselte a magyar színeket. Klubtársa, Szolnoki Tamás hatszor, Cseresznyák Tibor egyszer nyerte el az elmúlt években Magyar Grand Prix-győztes címet. Mindketten ott voltak a 1997-es év legnagyobb versenyén a hollandiai Európa Bajnokságon. Megmutatja eredményét, hogy a klub foglalkozik a fiatal tehetségek felkutatásával és utánpótlás-neveléssel. A soproni Szolnoki Tamás tizenkét alkalommal nyerte már el junior országos bajnoki címet, míg Varga Péter egyszer bizonyult a legjobbnak. A soproni biliárd klub az 1997-es esztendőben is bizonyította vezető szerepét a sportág hazai életében. A bajnoki cím megtartásával és eredményeivel megfelelő rangot vívott ki magának. A Vörös István vezette klub a versenyzés mellett továbbra is nagy hangsúlyt fektet a sportág népszerűsítésére. Ezért terveik között szerepel egy soproni biliárdmúzeum létrehozása 1999-ben.

 

 

 

Alpok Sopron Sportegyesület Búvárúszás

Cím: Sopron, Dózsa u.9.

Telefon: 30/ 465 -372, 99l 312 - 86:

Elnök: Nagyváradi Zoltán

 

1980-ban a Győri Búvárklub segítségével alakult meg a soproni búvárszakosztály. Létrehozói óriási lelkesedéssel, de kezdetleges felszerelésekkel láttak neki e sportág létrehozásának a városban. A szakosztályhoz később több kiöregedett úszó is csatlakozott, hiszen lehetőséget adott az aktív sport folytatásához. Két évvel később a budapesti BHG búvárklub vette át a szakosztályt. Ez komoly fejlődést hozott, hiszen a soproni búvárok egyszeriben a válogatott sportolókkal együtt edzhettek és versenyezhettek. A BHG színeiben számos remek soproni sportoló ért el jó eredményeket. Az országos Tízes Ranglistára tizenkét soproni került fel ezekben az években és néhányan tagjai lettek a válogatott keretnek is. Az újabb fordulatot a rendszerváltás hozta. Megszűnt az MHSZ és vele együtt a támogatás is, így egy hajszálon múlott a csapat feloszlása. 1990-ben azonban a búvárúszók megalakították az Alpok Sopron Egyesületet. A tagok különböző ipari munkákat vállaltak, és a bevételekből vásároltak új felszereléseket. Jó kapcsolatot alakítottak ki neufeldi búvárokkal, így már nem csak a Lővér fedett uszodában gyakorolhattak, hanem a neufeldi tó korszerű víz alatti pályáin is. A klub tagjai rendszeresen járnak az Adriára merülni Fazanába. 1993-óta az egyesület már nem indítja búvárait a versenyeken. Tanfolyamokat szerveznek, és szabadidősportként űzik a búvárúszást. Az Alpok Sopron SE tagjai közül öten érték el a mesterbúvár fokozatot: Maród Gergő, Kovács András, Schey András, Zeberer Nándor. Csonka Tamás. Vezetőjük: Nagyváradi Zoltán, oktatói fokozattal rendelkezik.

 

 

 

Soproni Gyeplabda Egyesület

Cím: Sopron, Ady Endre út 5.

Telefon: 99/ 311-100/284

Elnök: Bognár András

Szakosztályvezető: Gyuga Ottó

Edző: Bognár András, Németh Attila

 

A gyeplabda történetének kezdete 4000 évvel ezelőttre, az ősi Egyiptomba vezethető vissza. Hazánkban, 1908-ban jelenik meg először. Kezdetben a jégkorongozók játszották edzés gyanánt a nyári hónapokban, de népszerűsége gyorsan nőtt, s 1924-ben a Magyar Gyeplabda Szövetség megalakulása is megtörtént. Az 1936-os berlini olimpia küzdelmeiben a magyar válogatott is részt vett. A második világháború utáni rendszer tönkretette a magyar hokiéletet (úri sportnak számított), s így csak a 80-as évek második felétől kezdődhetett meg a felzárkózás a világ élmezőnyéhez. A Soproni Gyeplabda Egyesület 1993-óta létezik. A csapat a sportág teremben játszott változatát űzi, amely gyorsabb és nem utolsósorban kevésbé költséges, mint a nagypályás játék. Az egyesület a Magyar Nemzeti Bajnokság II. osztályában szerepel. 1995-ben osztályozót játszott az NB-I-be kerülésért, sikertelenül. A bajnoki küzdelmeket így a második vonalban folytatta, és ott az ötödik helyezést érte el. Az 1996/97-es évadban, az egyesület válságban volt, és ez a bajnoki szereplésben is visszatükröződött, így ekkor a második vonal alsó régiójában helyezkedett el. Az 1997-es esztendő a megújulás éve volt: szeptemberben megalakult az egyesület serdülő csapata, novemberben pedig megállapodás jött létre a Budapesti Építők és a soproni gyeplabdások között.

Az 1998-as év februárjában a felnőtt csapat újra meghatározó szerepet játszik a második vonalban, a serdülő csapat pedig ebben a bajnoki évadban mutatkozik be a soproni közönségnek A legnagyobb változás ebben évben az, hogy a serdülők a teremjáték mellett a gyeplabda nagypályás változatát is kipróbálják majd a bajnokságban. A Soproni Gyeplabda Egyesület felnőtt, ifjúsági és serdülő csapatának tagjai: Gyuga Ottó, Németh Attila, Szabó Tamás, Bognár András, Schadek Károly, Wesselényi Balázs, Mucsy Márton, Ambrus Gergő, Földes Péter, Gergácz Ákos, Horváth Attila, Szendrődi Márk, Jagadics Norbert, Kovács Gergely, Hende Csaba, Szatmári Gergő, Szegő Tibor, Iváncsics Zoltán, Varga Péter, Kollár Zsófia, Nagy Béla, Farkas Gábor.

 

 

 

Zanshin AIKIDO Egyesület Harcművészet

Cím: Sopron, Baross u. 8/A

Elnök: Juhász Csaba

Edző: Juhász Csaba

 

Az AIKIDO a legfiatalabb japán harcművészet, amely - ennek ellenére - talán a legmélyebb gyökerekkel rendelkezik. Őse a Daitoaiki-jutcu, amelynek megalapítása a IX. század-beli Seiva császárság hatodik hercegének, Sadazumi hercegnek a nevéhez fűződik. Az évszázadokon keresztül csiszolt, és sokáig csak a Minamoto-, majd a Takeda-család birtokában levő technikai tudás végül e század elején egy olyan ember kezébe került, aki mély vallásossággal, filozófiai háttérrel átalakította, kiegészítette, ötvözte az örökséget. Ez az ember Ueshiba Morlhei volt, az AIKIDO megteremtője. E harci művésze elvei mozgásban jelennek meg, s válnak érzékelhetővé. Elemei viszonylag kis számú alaptechnikára épülnek, melyek a fegyveres és pusztakezes küzdelem hatalmas anyagának a kulcselemekig való absztrahálásából keletkeztek. A technikák lényege a támadó erejének körkörös elvezetése, ami a támadáshoz. való pontos alkalmazkodáson, és nagyon jó helyzetfelismerésen alapul. Sopronban 1989. október 4-én alakult meg a Zanshin AIKIDO Egyesület, Juhász Csaba 2 danos mester vezetésével. Az egyesület viszonylag kis (35-40 fő) létszámú, mely általánosan jellemző az AIKIDO egyesületekre, hiszen mindenkivel személyre szólóan kell elsajátítatni a technikai elemeket. Az AIKIDO-ban ritka a gyors, látványos előrehaladás, valamennyi alaptechnikai elem elsajátításához hosszú évek kitartó gyakorlása szükséges. Az 1995-ös Magyarországi Kobayashi Dojok Egyesületéhez való csatlakozással lehetőség nyílt a lehető legmagasabb szintű oktatásra. Az AIKIKAY Kobayashi Dojo vezetője Kobayashi Yasuo shihan (8.dan) személyében, akinek útmutatásait évente kétszer egyhetes edzőtáborban sajátíthatják el az aikidokák. "Nincsenek versenyek a Béke Művészetében. Az igazi harcos legyőzhetetlen, mivel nem verseng semmivel. A győzelem azt jelenti, hogy legyőzzük a versengés szellemét, ami bennünk lakozik." Edzéseiket a Kőszegi úti sportcsarnokban tartják hétfőn, szerdán és pénteken 19 órától 21 óráig.

 

 

 

SMAFC Karate

Cím: Sopron, Bajcsy-Zsilinszky u. 4.

Telefon: 99/ 311 - 100.

Elnök: dr. Winkler András

Szakosztályvezető: Polyák József

Edzők: Polyák József, Polacsek Zoltán, Demeter Zsolt, Kocsi Tibor

 

A Kyokushin karate megalapítója Masutatsu Oyama 10 danos mester, aki a többezer éves múltra visszatekintő harci művészetet megformálta, előtérbe helyezve a valós küzdelmet és a hatékonyságot. A küzdelmi hatékonyság mellett céljául tűzte ki az emberi értékek megőrzését és az ifjúság nevelését. Magyarországon a '70-es években indult meg a Kyokushin karate térhódítása. A soproni klub 1980-ban alakult meg. Akkor mindössze negyvenöten voltak, napjainkban a szakosztálynak több mint százötven tagja van. Több csoportban képezik a karctékákat, életkorúkat és felkészültségüket figyelembe véve. A szakosztály versenyzői az elmúlt időszak alatt számos rangos hazai és nemzetközi versenyen vettek részt. 1996-ban a horvát bajnokság nemzetközi mezőnyében, a könnyűsúlyban induló Szabó Gábor lett a bajnok. A magyar bajnoki küzdelmekben Baumgartner Csaba könnyűsúlyban, Gödölle Balázs pedig nehézsúlyban bronzérmes lett. A középsúlyban Polacsek Zoltán viszont a dobogó második fokára állhatott fel. Ebben az évben a szakosztály fennállásának évfordulóját ünnepelve, nemzetközi meghívásos versenyt rendeztek, ahol kiváló versenyzők küzdöttek meg egymással. Az 1997-es év további sikereket hozott a soproni karatésoknak. A magyar bajnokságon a középsúlyban Demeter Zsolt kapta meg a bajnoki címet. Klubtársa: Polacsek Zoltán lett a harmadik ebben a súlycsoportban. Októberben Szolnokon megrendezett nemzetközi versenyen a könnyűsúlyban Németh Gábor diadalmaskodott, míg Demeter Zsoltnak ezúttal egy második hely jutott. A nemzetközi színtéren is megállták a helyüket a SMAFC versenyzői. A hét ország részvételével megrendezett luzerni nemzetközi versenyen Szutor András bronzérmet szerzett. A horvátországi nyílt nemzetközi bajnokságon Polacsek Zoltán harmadik lett súlycsoportjában, az öt ország legjobbjait felvonultató versenyben. A karate szakosztály már több mint húsz alkalommal rendezett nyári nemzetközi edzőtábort, ahol hazai és külföldi mesterek oktatnak. Az 1998 nyarán megrendezésre kerülő edzőtáborba, mint egy négyszáz karatés gyűlik össze, hogy tovább fejlessze technikáját, és többet tudjon meg e harcművészetről.

 

 

 

Ju-Jitsu Klub Harcművészet

Cím'. Sopron, Mátyás király u. 20.

Telefon: 99/ 329 - 857

Szakosztályvezető: Takács István

 

A Ju-Jitsu szó szerinti fordításban lágy művészetet jelent. Egy gyűjtőnév, amely máshoz nem hasonlítható önálló harcművészeti rendszert takar. A mindig változás átalakulás jellemzi legjobban a Ju-Jitsut, az állandó syllabus / vizsgaanyag / egy átfogó rendezési elv, de az egyes mesterek egyénisége is meghatározó sajátos arculatot ad az egyes kluboknak. A Ju-Jitsu nem dogmatikus küzdőrendszer, nincsenek benne tiltott technikák: lehet dobni, ütni, rúgni tulajdonképpen bármit, ami elősegíti a túlélést, vagy a győzelmet.

Folyamatosan nyitott stílus, mely már a kezdetektől alkalmassá tesz mind katonai mind rendőrségi feladat végrehajtásra, és jelenleg ezen területeken a kiképzési rendszer alapjául szolgál. Minden valamirevaló iskola kiképezi a tanulóit az élet által teremtett veszélyhelyzetek, valamint a különleges helyzetek fizikai és pszichikai megoldására, de sokoldalúsága és nehézsége miatt egy jitsuka tanulóideje sokkal tovább tart, mint a társ budórendszerek tanulóinak alapképzési ideje. Az edzéseken komplex küzdelmekre, a lehetőségek és a technikák mesteri alkalmazására készítik fel a tanulókat, természetesen a japán hagyományok és - ami talán még fontosabb a japán szellemiség alapján. A Soproni, Ju-Jitsu Klub 1996 szeptemberében alakult Takács István 2 kyu-s instruktor vezetésével. 1997- ben 24 felnőtt és 10 gyermek járt a klub edzéseire. A szakágra jellemző, hogy a hosszú tanulási időszak miatt nagy a lemorzsolódás, sokan néhány hónap után abbahagyják az edzéseket. A fiatal tanulók 1997 végén sikeresen szerepeltek az első házvizsgájukon. A felnőttek közül tízen 1998-ban, a nyári nemzetközi edzőtáborban teszik le az első központi vizsgájukat. A klub tagjai rendszeresen részt vesznek az időszakos edzőtáborokon, ebben az évben már versenyen is.

A Soproni klub a Magyar Ju-Jitsu Szövetség / amely tagja a Word Ju-Jitsu és International Ju-Jitsu szövetségnek / engedélyével alakult meg és működik. Az edzéseket a Hunyadi János Általános Iskola tornatermében tartják minden kedden 17 óra 30 percföl 19 óra 30 percig, és csütörtökön 18 órától 20 óráig.

 

 

 

Pisztráng Sporthorgász Egyesület Horgászat

Cím: Sopron, IV. László király u. 8.

Telefon: 99/ 318-292

Elnök. Vágó Gáspár

Titkár: Becker Rezső

 

A horgászegyesület 1990-ben alakult meg. tagjainak száma alig volt több húsz főnél, napjainkban már meghaladja a kettőszázat. Egyesületi tagkén 113 felnőtt, 18 ifjúsági és 88 gyermek horgászott vizeken pisztrángra, pontyra, amúrra, csukára, keszegre, süllőre, compóra, domolykóra és nagytestű busára. A Pisztráng Horgászegyesület vízterülete a víztározó, a Fertő-tavi Nemzeti Park fokozott területein található. Az egyesület nyitott. bárki tagja lehet, aki elfogadja a szervezet szabályait, és figyelembe veszi a környezetvédelmi előírásokat. A tagok rendszeresen indulnak a helyi és a megyei szövetség által rendezett horgászversenyeken. A fiatalok számára nyaranta horgásztábort szerveznek, amelyre nagy az érdeklődés.

A Pisztráng-egyesület horgászai, a feljegyzések szerint 1997-ben összesen 2589 kg halat fogtak ki. A pontyok közül került a legtöbb horogra: 1250 kg.

Amúrból 68 kg, csukából 136, süllőből 104 és más halakból 980 kilogrammos volt a fogás nagysága. A legtöbb halat Horváth Csaba (85 kg) fogta, a ranglistán őt követi Rozsits Károly (66kg) és Móricz István (56 kg). A női horgászok közül Tatár Tamásné volt a legeredményesebb, aki 15 kiló halat vihetett haza zsákmányként.

Rozsits Károly fogta a legnagyobb halat ebben az évben, amely egy óriási, 19,20 kg-os busa volt. A pontyok közül Balogh János emelte ki a legnagyobbat: egy 17,20 kg-os példányt. A rekordok listájára felkerült még Csikós Jenő 3.5 kg-os süllőkirálya és Varga Ákos 1,5 kg-os pisztrángfogása is.

 

 

 

Soproni Sportiskola Judo

Cím: Sopron, Ferenczy J. u.2.

Telefon: 99/ 314 - 177

Szakosztályvezető: Günther József

Edző: Barasits György, Nagy Zoltán

 

A sportiskolában működő sportágak közül a judó a legfiatalabb. 1977 januárjában Csőr Gábor határőr - törzsőrmester -. vezetésével az Elzett Művek kultúrházában kezdődött a judóélet. 1979 - ben a Soproni SE megalakítja judó szakosztályát, ahol - elsősorban Reidinger Zoltán edző vezetésével - az utánpótlás nevelés területén eredményes munka folyt. A szakosztály működését a gyakori edzőcserék megzavarták. Ennek ellenére 1980 és 1990 között a soproni judósok a korosztályos országos bajnokságokon 6 első, 7 második, 9 harmadik és további 13 döntős helyezést értek el. A judosport legnagyobb soproni sikerét Bella Ildikó érte el, aki 1986-bon felnőtt országos bajnoki címet szerzett és tagja volt a felnőtt válogatottnak is. A sportiskolás időszakban elsősorban Günther József szakosztályvezető, Barasits György és Nagy Zoltán edzők munkájának köszönhetően a soproni judósok az országos korosztályos bajnokságokon 2 második, 6 harmadik és további 27 döntős helyezést értek el. 1991-ben Kovács Attila (gyermek 63 kg) második, Sárdy Barbara (ifjúsági 61 kg) és Lesi Adrienn (ifjúsági 56 kg) harmadik helyen végzett. 1993-bon Táp Ferenc (gyermek B. 35 kg) lett ezüstérmes. Farkas Krisztinának junior 61 kg) és Márk Attilának (gyermek C. 38 kg) a bronzérem jutott. Az ezt követő két évben Fekete Pál először a 45 kilogrammosok, majd serdülőként az 52 kilogrammosok versenyében szerzett meg egy harmadik helyet az országos bajnokságban. Az országos bajnokságok mellett eredményesen szerepeltek a sportiskola judósai a diákolimpia országos döntőin is.

A korosztályos bajnokságokban 1996-ban egy ötödik és egy hetedik helyet sikerült megszerezni a soproni judósoknak. 1997-ben már heten kerültek be a legjobb nyolc közé saját csoportjukban. Négy ötödik, egy hetedik és két nyolcadik helyezést éhek el.

 

 

 

Heavy Tools Sportklub Kerékpározás

Cím: Sopron Kossuth Lajos u. 11.

Telefon: 30/ 292-858

Elnök: Lénám László

 

A '70-es évek végén elkezdtek egy különleges kerékpárt gyártani az Egyesült Államokban. Ez volt a mountain bike, vagyis a hegyi kerékpár, amely egyben egy új sportág létrejöttét is megteremtette. Jó néhány évet kellett várni, mire elterjedt szülőhazájában, majd Európában. Aztán hirtelen fejlődésnek indult és egyre több versenyt rendeztek szerte a világon. Hazánkban a sportág a '90-es évektől kezdett meghonosodni, megalakult a Magyar Mountain Bike Szövetség 1991-ben és elindította a bajnoki sorozatot, amely lendületet adott a hegyi kerékpározásnak. Közben Sopronban is egyre több híve lett a mountain bike-nak. A városban, 1992-ben rendeztek először versenyt, majd az azt követő év áprilisában a másodikat.1993 őszén ezeket követte a 8. országos bajnoki futam, amelyen 160 versenyző indult. A versenyen felbuzdulva, helyi és neves világcégek támogatásával alakította meg a sportág néhány lelkes híve Sopronban a Heavy Tools Sportklubot. Versenyzőik rövidesen rajthoz álltak a OB futamain. A nők között Papp Katalin egy negyedik, a férfiaknál Lakatos Péter egy tizedik, Rózsás József egy tizenkettedik helyet tudott megszerezni. A serdülők között Kovács-Gombos Ádám huszadik volt. A "veteránok" versenyében Borossay György nyolcadik, Plájer Lajos tizedik, Bebesi József tizenharmadik helyen végzett. A soproni mountain bike-osok a következő években is hasonló sikereket értek el a hazai bajnokságban. A klub életében az 1996/97-es szezon volt a legsikeresebb. A Magyar Mountain Bike Szövetség rangsora alapján, az országos bajnokságban szereplő 35 klub közül a soproni Heavy Tools csapat végzett az első helyen. Remek eredményeiknek köszönhetően, már minden évben Sopronban a Lővér Camping területén rendezik meg az egyik országos bajnoki futamot. Egy - egy ilyen verseny alkalmából - amely rendkívül sok nézőt is vonz - közel 600 kerékpáros áll rajthoz. A klub versenyzői a következő szezonban is, külön erre a célra kifejlesztett versenykerékpárokkal indulnak majd, amelyeket a Heavy Tools cég készített és biztosított számukra. A csapat tagjai: Völker Tibor, Motován András, Motován Miklós, Horváth Csaba, Princzes Róbert, Lénárt László, Szabó Péter, Lakatos Péter, Németh Gyula, Szeli Gábor, Kedmenecz József, Szentpát Krisztián, Selda Lajos, Hogyinszky András, Plájer Lajos, Tömördi Zsolt, Papp Katalin, Csatló Norbert, Csatló Szabolcs, Steinberger Péter, Élő Pál.

 

 

 

MATÁV SC Labdarúgás

Cím: Sopron, József A. u. l.

Telefon: 99l 310-990

Elnök: Bodnár László

Klubigazgató: Klement Tibor

Vezetőedző: Róth Antal

 

A Soproni Postás SE jogutódjaként 1991-ben alakult meg a labdarúgó szakosztály. Elődje hosszú évtizedekig a megyei I. osztály és az NB III-as bajnokság között ingázott. Az átalakulás évében még a megyei I. osztályban lépett pályára a gárda és a kilencedik helyen végzett. Egy évvel később viszont bajnokként máris magasabb osztályba léphettek. Az 1992/93-as bajnoki szezonban egyre másra szerezte a győzelmeket a csapat és a bajnokság végére esélyessé vált arra, hogy továbbjusson. Akkor ez nem sikerült és a harmadik helyen végeztek. Az 1995/96-os bajnokság végén azonban már osztályozót játszottak az NB L-be kerülésért, de alulmaradtak az ETO elleni küzdelemben. Ekkor Burcsa Győző irányította a csapatot. A következő bajnoki évben azonban sikerült kivívni a bejutást az NB I. "B" csoportjába. Az 1997/98-as bajnokság őszi fordulóját követően a csapat a harmadik helyen állt és biztató jelek mutatkoztak a továbblépésre. A szakosztály az elsőszámú csapata mellett, több korosztályos csapatot is működtet. A klub színeiben több mint száz ifjú labdarúgó lép pályára a különböző bajnokságokon, kupákon. Az utánpótlás csapatokat kiváló szakemberek vezetik mint Horváth György, Sejber István, Horváth Gábor, Ágoston Zsolt, Németh Zoltán, Fábián Sándor, Kiss Péter, Sipos Ferenc, Majoros Zoltán. A kimagasló szakmai munkának köszönhetően a MATÁV labdarúgói közül négy - Rácz Miklós, Török Szabolcs, Lajber Zsolt, Horváth Barna - bekerült 1997-ben az országos utánpótlás-válogatottba.

 

 

 

SFAC Labdarúgás

Cím: Sopron, Káposztás utca 4.

Telefon: 99/ 335 -224, 334 - 666

Elnök: Rumpf László

Edzők: Vágó Attila

 

A magyar labdarugós hajnalán a századfordulón alakította meg néhány megszállott iparos Sopron legrégebbi labdarúgó klubját. Az egyesület hosszú évtizedekig egyedül képviselte a várost a bajnoki küzdelmekben. A sikereknek köszönhetően a SFAC neve fogalommá vált, különösen amikor a mai NB II-es rendszernek megfelelő osztály nyugati csoportjában lőtte a gólokat. Többször nagyon közel állt az első osztályhoz, de a küszöböt soha nem tudta átlépni. Nagyszerű játékosokat nevelt, köztük a Scheidl-testvéreket, Ferencet és Józsefet, akik közül az utóbbi tagja volt az 1936-os berlini olimpiai válogatottnak. A klub háború előtti története a SFAC életének ragyogó időszakát öleli fel, az azt követő időszak viszont teljesen megváltoztatta a klub életét. Az 1950-es évek politikai viszonyai következtében felmorzsolódott a támogatói kör és az egyesület hosszú hullámvölgybe került, majd 1975-ben meg is szűnt. 1991-ben alakult ismét újjá, lelkes sportbarátoknak köszönhetően, akik kallódó játékosokból összeverbuváltak egy labdarúgócsapatot. A körzeti bajnokságban indultak, ahol az egymás után követő több évben is bajnokok lettek. Az osztályozó azonban nem sikerült. 1993-tól kezdődően Győr-Moson-Sopron megyében is beindította a szövetség a II. osztályú megyei bajnokságot. Itt játszott tovább a SFAC csapata. Ebben az időszakban a város egy másik egyesülete sikerei csúcsára ért. Az SLC gárdája bejutott az NB I-be, ahol 1993-tól kezdődően két bajnoki évet töltenek el. Az 1995/96-os idényt azonban már ismét a második osztályban kezdik. A két futballklub élete 1996-ban kapcsolódik egymáshoz, amikor a megszűnő SLC átadja labdarúgó szakosztályát a SFAC-nak és ezzel új időszámítás kezdődött a patinás klub életében. Az 1997/98. évi labdarúgó idényben már a SFAC kvalifikálta magát az újonnan megszervezett NB I/B-be, amely a bajnoki rendszer átszervezésével a profi liga második vonalát jelenti. A klub újonnan megválasztott vezetése merész célokat tűzött ki a SFAC csapata elé az elkövetkező három évben. Az 1997/98-as NB I/B-s bajnokságban az első nyolc hely valamelyikét kell megszerezni. A következő évben a magyar labdarúgás felsőágába kell bejutniuk. A harmadik esztendőben, amikor a klub a százéves jubileumát ünnepli majd a csapatnak olyan helyezést kell elérnie, hogy a nemzetközi porondra is kiléphessen. A csapat tagjai 1998 tavaszán a következők voltak: Kiss, Sipos, Török, Mayer, Tikosi, Bíró, Kelemen, Mikóczi, Hornyák, Milchram, Taródi, Nagy A., Csenteri, Varga K.. Müller, Czipper, Györkös, Galó, Repkovszki.

 

 

 

Soproni Sportiskola Ökölvívás

Cím: Sopron, Ferenczy János u. 2.

Telefon: 99/ 314-177 V

Vezetőedző: Salga József

Edző: Gyevát Gyula

 

Az ökölvívásnak Sopronban 1930-tól kezdődően vannak hagyományai. Az akkori Rákóczi Ferenc Hadapród Tisztiiskolában foglalkoztak ökölvívással, és a SMAFC színeiben szálltak ringbe az öklözők. A II. világháborút követően az SVSE fogadta be a sportágat. A versenyeztetést a Magyar Ökölvívó Szövetség szervezésében csapattalálkozók formájában bonyolították le. Az SVSE csapata NB II-es osztályba került besorolásra. Az 1956-os forradalom ideje alatt az edző elhagyta az országot és a szakosztály feloszlott. Az ökölvívás újbóli beindítása a Budapestről Sopronba költözött Gyevát Gyula nevéhez fűződik. Lelkes és szakszerű munkájának eredményeképpen ismét felfigyeltek a soproni ökölvívásra. A csapat ismét visszajutott az NB II-be. A korszak legeredményesebb versenyzői: Dezamits Ottó, Edvi József, Egresits István, Gintli Zoltán . Gosztola József, Kalcsics József, Kovacsics László, Németh Alajos, Pete László, Szabó István voltak. Sajnos, a MÖSZ 1968-ban megszüntette a csapatbajnokságot. Ez átmeneti törést okozott a soproni, és az ország ökölvívásában is. 1970-től ismét jó képességű versenyzőkkel rendelkezett az SVSE. Az országos korosztályos bajnokságokon több érmet nyertek versenyzőink, akik közül kiemelkedett Dezamits Tibor országos ifjúsági bajnok és válogatott. Ezen időszak további kiemelkedő versenyzői voltak: Bőgi Zoltán, Budai László, Dienes József, Katona László, Némedi Imre, Salga József, Zsirai Csaba.

1978 júniusában az ökölvívó szakosztály az újonnan megalakult Soproni Sportegyesület tagja lett. Az eddigi sikeres edző, Gyevát Gyula mellé egy fiatal trénert is szerződtettek Salga József személyében, akik a mai napig együtt dolgoznak. A régi edző tapasztalata, és az új lelkesedése ismét jó képességű versenyzőket adott a soproni és a magyar ökölvívásnak. Borsos Ferenc, Molnár István, Motzer Csaba, Nagy József. Zsirai Zsolt korosztályos országos bajnok lett. Nagy József nevéhez fűződik a soproni ökölvívás eddigi legnagyobb sikere, aki 1983-ben az Ifjúsági Barátság Versenyen (IBV) III. helyezést ért el.

Versenyzőik a felnőtt bajnokságokon is eredményesen szerepeltek, ahol Némedi Imre, Stefanits Károly dobogós helyezést értek el. A sportiskola létrejöttekor, egyik induló szakosztály volt az ökölvívás. Az eltelt évek alatt számtalan versenyen indultak harcba a sportiskola bokszolói a győzelemért, a bajnoki címekért. A felnőttek közül Stefanik Károly és Szarvas László az országos bajnokságon elért harmadik helyükkel voltak 1993-ban a szakosztály legeredményesebb versenyzői.

1995-ben és azt követő évben Németh Péter szerzett brozérmet a bajnokságban. Két évvel később, 1997-ben ismét egy soproni, Orosz József állhatott a dobogó harmadik fokára. A korosztályos bajnokságban, a sportiskola alapításának évében Holpár István harmadik lett az ifjúságiak között, míg Földesi Péter második lett egy korosztállyal fiatalabbak között. 1992-ben Orosz József (serdülő) és Olejárcsin János (serdülő) második lett saját súlycsoportjában. A következő év ennél is sikeresebb volt Szolyák Gábor (serdülő) és Németh Péter (serdülő) egy-egy második, Olejárcsin János (serdülő) pedig j egy első helyezést tudhatott magának. 1994-ben ismét Szoják volt eredményes, ezúttal második lett a bajnokságban, ugyanúgy mint csapattársa, Orosz József. Egy év múlva Samu Ferenc (ifjúsági) és Szolyák Gábor Qunior) ismételte meg ezt az eredményt.

1997-ben Fenyvesi Tamás és Tóth János szerez ezüstérmet súlycsoportjában. Ajuniorok között a 91 kilogramos súlycsoportban viszont soproni öklöző, Horváth Gábor mondhatja magáénak a bajnoki címet. A'90-es évek második felében versenyzőik eredményesen szerepeltek a diákolimpia országos döntőin is.

 

 

 

 

Fertő-tavi Vitorlázó Egyesület Szörf

Cím: Höflányi u. 4.

Telefon: 99/ 314-070

Elnök: Horváth István

 

1997-től kezdődően a vitorlázók mellett a szörf hívei is megkezdték a versenyzést. A soproni egyesületet egyelőre még csak egy versenyző - Magasi Ádám - képviselte a hazai és nemzetközi futamokon. Bár ez volt az első igazi versenyzői éve, szinte minden rangos versenyen elindult és szép sikereket ért el a tehetséges fiatal szörföző, aki hat éve űzi ezt a sportot. A balatoni versenyek közül megnyerte a balatonalmádi futamot, Balatonfűzfőn pedig a második lett. A balatonfüredi Holsten-Kupán a negyedik a Szent István-kupán a második helyet szerezte meg. Nem akad vetélytársa viszont a keszthelyi KYC kupán, ahol a dobogó legfelső fokára állhatott fel.Tehetségét és deszkára termettségét bizonyítja, hogy a Balatonaligán megrendezett Triál-kupán elért harmadik helyezése és taradus kupa megnyerésével megszerezte a magyar ifjúsági bajnoki címet is. 1998-ban bekerült a válogatott keretbe, és elindul a Mistral Európa- és Világbajnokságon.

 

 

 

Racket Hotel Sopron Tenisz Klub Tenisz

Cím: Sopron, Jázmin u. 19.

Telefon: 99/ 336-808, 06/20/426-413

Elnök: Horváth Ernő

Edzők: Horváth Ernő, Keszei Krisztián, Steiner László, Molnár Gergely

 

Az 1992 októberében megalakult klub fő célkitűzése az volt, hogy az utánpótlás nevelésével és a társasági teniszezés lehetősének bővítésével segítse a sportág soproni fejlődését Az eltelt évek alatt Horváth Ernőnek a klub alapítójának és társainak sikerült megvalósítani ezt az elképzelést, sőt már olyan csapattal is rendelkeznek, amely megállja a helyét az országos bajnokságban is. A Racket teniszklub 1995-től kezdődően a legeredményesebb utánpótlás gárdával rendelkezik a városban. A klub kiemelkedő játékosa Varga Márk, aki korosztályos válogatott az első, akinek sikerült Sopronból egyéni bajnoki címet nyernie. Mindemellett háromszoros vidékbajnok, és magyar bajnoki ezüst-érmes volt párosban. Varga Márk vezeti a 14 éves fiúk országos ranglistáját és párosban is megszerezte már kétszer ezt a címet. Jól szerepel a nemzetközi versenyeken is az elmúlt két évben. Franciaországban, Passyban negyedik, Németországban Nürnbergben párosban a harmadik lett egyéniben pedig a negyeddöntőig küzdötte be magát. Megszerzett pontjaival már felkerült az Európai Ranglistára. A lányok közül Kondor Boglárka érte el a legjobb eredményeket. Korosztályában a hatodik helyen állt a ranglistán. 1998-ban már egy másik egyesületben versenyez. A legjobb húsz játékos között tartják számon a tizenhat évesek kategóriában Mészáros Andrást, a Racket fiatal teniszezőjét. Rajtuk kívül több jó helyezést és érmet tudhat magáénak. Schlaffer Zsuzsanna, Hatos Katalin, Fábiánkovics Anna, Oláh Katalin, Lakatos Noémi, Kuntz Barbara, Pongrácz Vanda, Balogh Zoltán, Nagy Szabolcs, Nagy Levente, Varga Csaba, Oláh János. Nagy sikernek számít, hogy a klub felnőtt férficsapata bejutott az OB III-ba. Az 1998-as csapat tagjai: Steiner László, Molnár Gergely, Varga Márk, Hánori Zoltán, Palotai Péter, Janics György, Horváth András, Balogh Zoltán, Kinter György, Puskás Péter, Czibula Miklós, Horváth Ernő, dr. Tiboldi Zoltán, Lőrincz István, Oláh János, Varga Csaba, Nagy Levente. A klub felnőtt kerete egy első osztályú teniszezővel bővült. Keszei Krisztián 1998-ban leigazolt az egyesülethez és a versenyzés mellett edzői feladatokat is ellát majd.

A Racket Hotel Sopron Tenisz Klub különböző társasági rendezvényekkel is színesíti programját. Nyílt női, férfi és családi egyéni és páros versenyeket szervez. Nagy hagyománya van a klub által szervezett teniszgálának és az azt követő tenisz bálnak. A rendezvények bevételét a Nyugat-Dunántúli Gyermek Leukémia Központ támogatására használják fel. A magyar tenisz és közélet nagy alakjai szerepelnek ennek a rendezvénynek a vendéglistáján: Szabó Éva, Temesvári Andrea, Taróczy Balázs, Benyik János, KrocskóJózsef, Gellért Sándor, Machán Róbert, Jancsó Miklós, Kovács Kati, Gulyás István, Siklós Erik, Székhelyi József, Mikó István, Berényi János, Hornok Miklós, dr. Stephen Chatt, Temesvári Ottó.

 

 

 

Soproni Sportiskola Torna

Cím: Sopron, Ferenczy J. u.2.

Telefon: 991 314 - 177

Vezetőedző: Farkas Péter

Edzők: Farkasné Busznyák Katalin, Halász Tibor, Tóth Károly

 

A női torna sportiskolai modellben már az 1960-as évektől kezdve működött. 1972-ben megszűnt a fiú/férfi szakosztály, s ezzel még nagyobb fejlődési lehetőség nyílt a női torna számára, mert mind a tárgyi, mind a személyi feltételek ettől kezdve csak a női tornát szolgálták. A Soproni Textiles Sportiskolát felváltó Soproni Sportegyesület idejében jelentős fejlődés állt be a szakosztály életében. Ekkor négy edzőpáros is dolgozott a sportágban. Később az anyagi lehetőségek egyre inkább beszűkültek, mely magával hozta az edzői létszám folyamatos, lassú csökkentését, ami végül három főre redukálódott. A Soproni Sportiskola megalakulását követően sajnos a létszám még eggyel csökkent, ami magával hozta a tornászok létszámának csökkenését is, hisz két edző hatékony munkát 20-25 versenyzőnél többel nem volt képes elvégezni. A szakosztály vezetése azon fáradozik, hogy minimális 4-5 fős edzői gárdát hozzon létre, biztosítva ezzel a nagyobb létszámú foglalkoztatást és a minőségileg is eredményesebb szakosztályi munkát. A sportiskola, illetve elődei több alkalommal rendelkeztek válogatott kerettagokkal. Kiemelkedő versenyzőket azonban mindeddig nem sikerült kinevelni. Ez nemcsak a megfelelő alany hiánya miatt nem sikerült, hanem a 60-as évek főváros-centrikusságának is betudható. Szabó Andrea például Sopronból nem lett válogatott, a VASAS színeiben viszont olimpiai és VB résztvevő volt.

A sportiskola most rendelkezik olyan tehetséges tornásszal, aki a soproni tornasport eddigi eredményeit kimagaslóan túlszárnyalja. Zsirai Adriennek, aki serdülő, ifjúsági, és junior magyar bajnoki címeket szerzett, esélye van arra, hogy felnőtt világversenyen szerepeljen és ott döntős helyezést érjen el. 1997-ben az Országos Mesterfokú Bajnokságon a felnőttek mezőnyében II. helyezést szerzett ugrásban. A "Sydney-2000 " keret tagja. A szakosztály a lecsökkent létszám ellenére felnőtt, ifjúsági és serdülő csapatokat is szerepeltet a Magyar Bajnokságon. A legjobb helyezést az utánpótlás korosztályban 1994-ben érték el, amikor a Kovács Michaela, Fuschs Daniela, Steiger Erzsébet, Bácskai Barbara, Kuslics Angéla és Zsirai Adrienn összetételű. serdülő csapat III. helyezést szerzett. A felnőtt csapatbajnokságokon 1993-ban IV. helyezést szerzett a Szálya Judit, Sárközi Tünde, Horváth Judit, Szűcs Judit, Pozsgai Cintia, Zlinszky Anett és Horváth Henrietta összetételű csapat. A diákolimpiákon is Zsirai Adrienn volt a legeredményesebb: 1996-ban, 1997-ben is összetett bajnok lett.

 

 

 

Scarbantia SE Teke

Cím: Sopron, Tóth Antal u. 24.

Telefon: 99/ 314-330/44 Elnök: Bakonyi Gábor

Szakosztályvezető: Zergényi Győző

Edző: Zergényi Győző

 

Az 1962-es megalakulás óta hosszú utat járt be az előzőleg Forfa SK, majd SKMSE, végül Scarbantia SE nevet viselő tekeszakosztály. Először a városi bajnokságokon szerepeltek, majd a megyei küzdelmek következtek.

Már az első bajnoki idényben kimagaslottak a mezőnyből, az első helyen végeztek, így továbbjutottak a nemzeti bajnokság harmadik osztályába. Néhány szezon után az 1992/93-as bajnokságot megnyerve jogot szereztek, hogy eggyel magasabb osztályban, az NB II. nyugati csoportjában versenyezzenek. A következő évben is nagyon közel álltak ahhoz, hogy újoncként megnyerjék a bajnokságot, akkor nem sikerült. Ám a következő, az 1995/96-os idényben, bajnokok lettek és indulhattak az NB I-ben. A bajnokcsapat tagjai voltak: Maczkó, Takács, Ambrus, Medgyaszay, Horváth G. Zergényi, Binder, Derdák, Szabó Cs., Németh, Horváth B., Takács K., Sobor, Szabó T. A szakosztály életében ez volt a legsikeresebb idény. A bajnoki cím mellé megnyerték a városi ifi és felnőtt csapatbajnokságot, a győri Kaméleon-kupát, a Balogh Lajos Emlékversenyt és a Soproni Ünnepi Hetek - kupát is.

Az 1996/97-es bajnoki év is szép sikereket hozott. Az NBI-es bajnokságban a harmadik helyet szerezték meg, ugyancsak bronzérmes lett az ifjúsági csapat is a saját bajnokságában. Sobor Sándor első osztályú, Derdák István és Ambrus Zoltán ezüst minősítést kapott ebben az évben. Az ifjúsági kategóriában Szabó Tamás arany-, Horváth Antal, Maczkó Gábor és Takács Szilárd ezüstjelvényes lett.

A három fiatal versenyző remek eredményeket ért el a megyei és területi versenyeken is. Az országos ifi és serdülő bajnokságon Szabó Tamás párosban az ötödik, egyéniben a hetedik helyet szerezte meg. A Scarbantia tekései részt vettek nemzetközi versenyeken is. A másodikak lettek az ausztriai schattendorfi Pünkösdi-kupán, ahol Sobor Sándor egyéniben bronzérmet szerzett. Két alkalommal összemérték erejüket Sopron testvérvárosának, Bolzánónak a csapatával is. Olaszországban a bolzanóiak, otthon a Scarbantia volt a jobb. Az 1997-es év végén több játékos is átigazolt más csapatokhoz, így - Gáncs Imre és Elekes Zoltán személyében - új játékosokkal bővült a tekeszakosztály. 1998-ban újra elkezdte a játékot Poór József is. A Maczkó Gábor, Horváth Antal, Szabó Tamás. Takács Szilárd alkotta rendkívül eredményes ifjúsági csapat ismét versenyre kész. A serdülők között pedig Barasits Péter és Szűcs Csaba gurítja majd a golyókat ebben a szezonban. A felnőttcsapat az NBI-ben az őszi forduló után a hatodik helyen állt, mindössze három ponttal lemaradva a listavezetőtől.

 

 

 

Kris Do Jazz-Dance Academy Tánc

Cím; Sopron, Teleki Pál u. 37.

Telefon: 99/ 312-927

Elnök: Kadnár Melitta Mónika

Edző: Vincze Csaba

 

A tánc, mint sportág is egyre több figyelmet kap napjainkban. Sopronban 1994-ben alakult meg a Jazz-Dance Akademy, amelynek tagjai rövid idő alatt szép sikereket értek el a hazai és nemzetközi versenyeken, s bemutatóikkal színesebbé, látványosabbá tették a városi rendezvényeket. A klubon belül négy korosztályos csoport működik: az óvodások, a serdülők, az ifjúságiak és seniorok. A klub tagjai show tánc koreográfiákat tanulnak, amely magában foglal mindenféle táncstílust. A megalakulás évében már rangos versenyen vettek részt a klub táncosai. A Győrben megrendezett országos junior versenyen az ötödik helyezést érték el. A következő évben elindultak az osztrák show bajnokságban, ahol a seniorok két kategóriában is harmadik helyen végeztek. Ott voltak az Európa Bajnokságon is, ahol a "művészi" a kategóriában bronzérmesek lettek. Az 1996-os év ismét sikereket hozott: az osztrák bajnokságon a seniorok a modern és a művészi kategóriában is a második helyezést érték el. Ugyancsak ezüstérmes lett a Rosta Sándor - Fekete Judit páros, míg a junioroknak a negyedik hely jutott. Az 1997-es év még ennél is sikeresebb volt: az osztrák bajnokságban a seniorok ismét remekeltek és megszerezték az első helyet. A modern táncok kategóriájában, ugyancsak bajnok lett a páros is. Az ifjúsági csoport a harmadik, a serdülők a tizedik helyet szerezték meg. Az Európa Bajnokságon a seniorok egy ötödik, a páros egy harmadik, az ifjúságiak egy negyedik, míg a serdülők egy nyolcadik helyet tudtak megszerezni.

A Kris Do Jazz - Dance Academy az elmúlt években több mint húsz alkalommal tartott bemutatót és évenként megrendezte záróelőadását a Petőfi Színházban.

 

 

 

Soproni Röplabda Klub Röplabda

Cím: Sopron, Paprét 27.

Telefon: 99/ 328 - 877

Elnök: Göltl Krisztina

Edző: Bindics Norbert

 

1997 februárjában középiskolások és az előző években érettségizett fiatalok alakították meg a Soproni Röplabda Klubot. A csoport tagjai már korábban is kedvtelésből együtt röplabdáztak, így adott volt az újonnan megalakult klub játékoskerete. Az egyesület létrehozásában nagy segítséget kaptak Szuper Róberttől, akinek köszönhetően egy új egyesület jelent meg a soproni sportpalettán. A klub csapatai tíz különféle hazai és külföldi kupán vettek részt. A női csapat négy soproni tornán indult és mindegyiken az első helyet tudta megszerezni. A férfiak a novemberi soproni Köztársaság-kupán diadalmaskodtak. A vegyes csapat (3 lány + 3 fiú) májusban a 19. helyen végzett a Halásziban megrendezett IV. Nemzetközi Vegyes Röplabdatornán, ahol 29 csapat indult. Részt vettek a Zalaegerszegi MOL Röplabda - tornán és a mosonmagyaróvári Télapó - kupán. A Soproni Röplabda Klub vegyes csapata első alkalommal októberben indult külföldi versenyen. A kezdet jól sikerült. A nürnbergi röplabda - tornán a negyedik helyen végeztek.

 

 

 

SMAFC SÍ

Cím: Sopron, Ady Endre u. 5.

Telefon: 99/ 311-100

Elnök: Dr. Koloszár József

Szakosztályvezető: dr. Varga Mihály

Edzők: Székely Márton, Koch Péter

 

Sopronban hagyományai vannak a síelésnek, ennek ellenére a '90-es évek végére szinte egyetlen sportegyesület a SMAFC - tart fenn síszakosztályt.

A '80-as évek utánpótlás-nevelésének köszönhetően a SMAFC síelői egy rangosabb helyet vívtak ki maguknak a hazai és a nemzetközi versenyeken. Ebben az időszakban gyepsí versenyeken is indultak versenyzőik. A legnagyobb sikert Koch Ágnes aratta, aki az 1987-ben Japánban megrendezett világbajnokságon korosztályának futamában az ezüstérmet szerezte meg. Ebben az évtizedben egyre több soproni síző került fel a Magyar Alpesi Sízők Országos ranglistájára. Egymást követték a Koch testvérek, Éva majd Péter, sikerei. Koch Éva ifjúsági versenyzőként az 1993-as felnőtt és ifjúsági műlesiklásban a második helyet szerezte meg. Igazi elismerése tehetségének az, hogy tagja lehetett a Lillehammerben megrendezett téliolimpián résztvevő magyar csapatnak. Mindemellett több országos bajnoki cím is fűződik nevéhez óriás műlesiklásban. A férfiaknál Koch Péter büszkélkedhet több országos bajnoki címmel. Klubtársával, Ollé Zsolttal tagjai voltak a magyar válogatott keretnek 1993-tól. Napjainkban is a magyar sísport egyik kiemelkedő alakja és egyre többször vesz részt nemzetközi futamokon is. A szakosztály életében mindig fontos szerepet kapott az utánpótlás-nevelés, hiszen ennek köszönhette rangját a sportágon belül. 1997-ben több korcsoportban indultak versenyzőik. Jó kapcsolatokat építettek ki a közeli Burgenland síklubjaival, így több edzésre és versenyzésre nyílik lehetőség számukra. A versenynaptárukban ezért sok osztrák tartományi verseny is szerepel. Az új generációból kimagasló teljesítményt nyújt Kondor Boglárka, aki egyéniben és csapatban - Koch Évával és Koch Péterrel - magyar bajnok lett. A fiatalok közül szép sikereket ért el az 1997-es évben Pintér Petra, Csipkay Gréta, Hudomel Dávid, Kondor Szabolcs, Pajor Noémi, Horváth Gergely és Gimesi Botond. Ők is tagjai voltak az 1998-ban Mariborban megrendezett 3 Nemzetközi Téli Diákjátékokon résztvevő soproni csapatnak. amely több európa ország fiatal síelőivel mérte össze tudását és az összesítésben a tizedik helyen végzett. Az 1998 márciusában megtartott országos bajnokságon ismét remek eredmények születtek. A Kondor Boglárka, Pintér Petra, Csipkay Gréta alkotta ifjúsági csapat megszerezte a bajnoki címet a női óriás műlesiklásban. A fiúcsapat: Kondor Szabolcs, Hudomel Dávid. Tiboldi bronzérmet szerzett a műlesiklásban és az óvás műlesiklásban is. A felnőttek versenyében az alpesi összesítettben, Kondor Boglárka hetedik, Csipkay Gréta a kilencedik, Pintér Petra a tizedik lett. Bánás Kornél az ötödik, Erdős Benedek hatodik, Nemerkényi Zsombor a tizenegyedik, Hudomel Dávid a huszadik helyen végzett. A Koch Péter. Erdős Benedek. Bánás Kornél összeállításban induló felnőtt férfi csapat harmadik lett a két műlesikló számban.

 

 

 

Soproni Sportiskola Úszás

Cím: Sopron, Ferenczy J. u.2.

Telefon: 99/ 314-177

Vezetőedző: László Frigyes

Edzők: Deákné Gyurátz Edit, Farkasné Tamás Anikó, Varga Imre

 

A soproni úszósport közeli történetének egyik fontos fordulópontja volt az 1977-es év. Ebben az esztendőben nyitotta meg kapuit a Lővér uszoda és alakult meg a Városi Úszó Szövetség. Az uszoda átadása után elkezdődött a munka a Városi Sportiskola úszószakosztályában, s így minden remény megvolt a soproni úszósport újjáéledésére. Jó körülmények között folyhatott a tömeges és kötelező úszásoktatás és az utánpótlás-nevelés. 1978-ban megalakult a Soproni SE (SSE) úszószakosztálya. Az 1978-tó1 1987-ig terjedő időszakban kisebb zökkenőkkel (elsősorban a gyakran előforduló edzőváltások miatt) fejlődött tovább a soproni úszósport. Egyre több versenyt rendeztek újra Sopronban. Ezek közül is kiemelkedik a Dr. Csík Ferenc Emlékverseny, amelyet 1979 óta minden évben megrendeznek. 1987-ben és 1989-ben nehéz helyzetbe került a sportág. A legtöbb úszó abbahagyta a versenyzést. Farkasné Tamás Anikó, aki addig is nagy érdemeket szerzett az utánpótlás nevelésében Gyurátz Edit segítségével ennek ellenére megpróbálta megoldani a lehetetlennek látszó gondokat. Igaz, kevesebb létszámmal és gyengébb eredményekkel, de életben tartották az SSE úszószakosztályát. Dr. Kondákor Ferenc irányításával 1989-ben létrejön a Soproni Úszók Baráti Köre, majd a Dr. Csík Ferenc Alapítvány segítségével, és szponzorok hathatós támogatásával további lehetőségek nyíltak meg az úszók előtt, amit korosztályos bajnoki aranyérmek, helyezések elérésével háláltak meg a versenyzők. 1991-től a Soproni Sportiskola keretei között folytatták munkájukat az úszók. Az 1989 óta folyamatosan együtt dolgozó edzői kar kiegészülve Varga Imrével, jelentős eredményeket ért el az országos bajnokságokon. A versenyzők felkészítése mellett a szakosztály fő feladata a város óvodai és részben iskolai úszásoktatásának szervezése és lebonyolítása is. A sportiskola versenyzői közül kiemelkedő eredményeket ért el a Korosztályos Országos Bajnokságon. 1991-ben Komjáti Zoltán (ifjúsági) a 200 m-es vegyes úszásban harmadik, Brevák Béla (serdülő) 50 méteres mellúszásban a negyedik helyet szerezte meg. Ebben az évben a székesfehérvári utánpótlás bajnokságon 50, 100 és 200 méteres hátúszásban Kókai Zsolt lett a bajnok. Csapattársa, Gruber Zsófia az 50 és a 100 méteres pillangóúszásban is másodikként ért a célba a döntőben. Ők ketten szerepeltek a legjobban az 1994-es serdülő bajnokságon is. Ezúttal Zsófia szerzett bajnoki címet három számban, míg Zsoltnak két harmadik hely jutott. 1994-ben a 4x100 méteres gyors váltó a negyedik lett. A következő évben Boda Norbert 100 méteres mellúszás döntőjében az ötödikként ért a célba, míg csapattársa Horváth Zsolt a 200 méteres pillangóban lett hatodik. Az 1997-es esztendőben Egresits Andor az 50 méteres gyorsúszásban elért negyedik, Szemerits István 50 méteres pillangóúszásban elért hatodik helyével volt a legeredményesebb. Felnőtt Országos Bajnokságban Szalay Dalma a 200 méteres pillangóúszásban hetedik lett 1993-ban. Ebben az évben a fiúk 4x100 méteres vegyes váltóban a hetedik helyen végeztek. 1997-ban a felnőttek között Horváth Zsolt volt a legeredményesebb, az 1500 méteres gyorsúszásban az ötödik lett.

 

 

 

Fertő-tavi Vitorlás Szövetség Vitorlázás

Cím: 9400 Sopron, Ferenczy J. u. 2.

Telefon: 99/ 311-100; 314-722a

Elnök: Dr. Gimesi Szabolcs

Titkár: Nyitrai Péter

Technikai vezető: Iliás Sándor

 

A Fertő-tavi Vitorlás Szövetség 1957-ben alakult meg és az első években az országos szövetség Fertő-tavi albizottságaként működött. A megalakulást követően még csak három különböző típusú régi vitorláshajó állt a sportolók rendelkezésére, amelyeket kénytelenek voltak felváltva használni a versenyek különböző futamain. A Fertő-tó partján épülő csónakházak létrejöttével egyre több házilag készített hajó is megjelenik a Fertőn. Többségük műrostlemezből készített Kalóz, vagy M-Yolle típusú hajó volt. Különösen a "Molyok" népszerűsége volt nagy az igen alacsony vízállás miatt. A '60-as évekre már közel száz hajó szerepelt a szövetség nyilvántartásában és nem volt ritka az olyan verseny, ahol osztályonként harmincon felül volt az induló hajók száma. A vállalatok, sportolók és a MVSZ támogatásával megépült a Szövetségi Ház is. A Fertő-tavi Vitorlás Szövetség ekkor már, mint Győr-Sopron Megyei Vitorlás Szövetségként működött. A '70-es évek közepétől kialakul a sportkapcsolat az osztrák klubbokkal, a két ország versenyzői rendszeresen összemérték tudásukat, hol Magyarországon, hol Ausztriában. Ezekben az években indul el a Széchenyi István emlékére alapított verseny, amely minden esztendőben, azóta is, a Soproni Ünnepi Hetek rendezvénysorozatában szerepel. Az 1980-ig formálisnak mondható kapcsolatok megújultak a Magyar Vitorlás Szövetséggel. Támogatása lehetővé tette egy hajótároló felépítését, és több Optimist hajó megvásárlását. Ezzel újabb lendületet kapott a Fertő-tavi vitorlásélet. A'90-es évek több változást is hoznak a szövetség életében. A megváltozott sportéletben számos probléma adódik a kikötő területe, a támogatási rendszerek körül. Ennek ellenére a hagyományos versenyeket megrendezik és a soproni vitorlázók szép sikereket érnek el a különféle hajóosztályokban. 1994-ben az újonnan alakult Fertő-tavi Túravitorlázó Egyesülettel együtt négy egyesület alkotja a szövetséget. A SMAFC Vitorlázó Szakosztálya, amely még az elmúlt században jött létre, az 50'-es évek végén alapított Soproni Építők SE szakosztálya, valamint a Fertő-tavi Vitorlázó Egyesület.

1995-ben hét versenyt rendeztek meg a Fertő-tavon, amelyeken közel százötven hajó indult el. A szövetség versenyein kívül a versenyzők elindultak szintén a tavon megrendezett Grenzland Regattán, amelyet az osztrák Yachtclub Seewind és a Fertőtavi Túravitorlázó Egyesület rendezett meg. A fertődi vitorlázók a következő évben is számos találkozón vettek rész, több hazai és külföldi versenyen indultak, saját költségükön, Fertő-tavi Vitorlás Szövetség Vitorlázás. Az 1997-es esztendő kedvező változásokat hozott a Fertő-tavi Vitorlázó Szövetség életében, amely ettől kezdve önálló jogi személyiségű, a négy fertői vitorlázó klub által alapított szervezetként működik tovább. A megújodás éve gazdag és sikeres volt. 14 versenyt, illetve 48 futamot bonyolítottunk le. A versenyeken résztvett fertői hajóegységek: Kalóz osztály: 21, összevont Nagyhajós osztály: 27, Cadet osztály: 12, Optimist osztály: 13. Versenyeiken rendszeresen megjelentek más hazai és osztrák klubok versenyzői, illetve a fertői versenyzők is részt vettek balatoni, velencei-tavi és osztrák versenyeken. A legnagyobb 1997. évi verseny a Serdülő és Ifjúsági Országos Bajnokság volt, amelyet a Fertő tavi Vitorlás Szövetség fennállásának 40. évfordulója alkalmából rendezték meg 1997. augusztus 15 és 20 közt a Magyar Vitorlás Szövetséggel együttműködve. Résztvevők: Laser Radiál osztály: 12, Cadet: 25, Optimist:45. A legjobb soproni hajó a Cadet osztályban a Czetin Zsuzsa-Friedl Zita páros 15. helyezett, az Optimist osztályban Jaczkó Gergely 38. helyezett volt. Hagyományos nagy nemzetközi versenyeik a Kalóz osztályban a Széchenyi Regatta, a Cadet és Optimist osztályban a Soproni Ünnepi Hetek (1991. előtt Ramovill) Kupa és 1993 óta - a Cirkáló osztályban a Burgenlandi Tartományi Vitorlás Szövetséggel közösen az országhatár áthajózásával megrendezett Ezüsthíd Regatta. Az 1997. évi Széchenyi Regattán 14 fertői, 13 magyar és 8 osztrák vendég hajóegység vett részt. A legjobb fertői egység, a Horváth Zsolt-Stangl István páros az 5. helyen végzett. A SÜH Kupán 15 Cadet és 16 Optimist versenyzett. A legjobb fertői cadetos a Kalbantner Viktor-Zalai Gergely páros 10. volt, Optimistban Kómán Csilla 8. helyezést ért el. Az 1997. évi Ezüsthíd Regattát június7.-8.-án a Mörbisch-Breitenbrunn, Mörbisch-Fertőrákos útvonalon bonyolították le. Míg az előbbi versenyek olimpiai pályán zajlanak, ez utóbbi ún. túraverseny, ahol bármely típusú kajütös vitorlás részt vehet. E versenyeket a Fertő-tavi Túravitorlázó Egyesület rendezi az osztrák Sportunton- Yachtclub-Seewind-Neusiedlersee klubbal közösen. Az 1997. évi Grenzland Regattán Fertőrákos-Mörbisch-Jois útvonalon 11 soproni és 26 osztrák cirkáló versenyzett, és a Dr. Erhardt Géza-Dr. Szőnyi Edit páros 4. helyezést ért el. A MUREXIN Kupa versenyt az osztrák-magyar túraversenyek történetében először a soproni Töltl József-Töltl Józsefné páros nyerte meg. A versenyre 15 soproni és 12 osztrák hajó nevezett. A versenyen 11 soproni és 9 osztrák hajó vett részt. A legjobb soproni Dr. Erhardt Géza-Dr. Szőnyi Edit vezette Dolphin 26 típusú hajó 4. helyezést ért el. Szintén a közös osztrák-magyar Fertön megrendezett hagyományos túravitorlás verseny a Grenzland Regatta (1991-től), és a MUREXIN Kupa, amely 1997. előtt hazai pályaverseny volt, de 1997-től túravitorlázó versenyként rendezik meg.

Jelentős esemény volt az 1997. szeptember 20.-21.- én megtartott "40 éves a Fertő tavi Vitorlás Szövetség" Jubileumi Vadászkürt Kupa, melyen több osztályban összesen 58 hajóegység versenyzett. A verseny feletti védnökséget Kuncze Gábor belügyminiszter és dr. Lotz Károly közlekedési hírközlési és vízügyi miniszterek vállalták. A már visszavonult régi fertői vitorlázók együtt ünnepeltek a mai aktív gárdával. Az összes 1997. évi versenyt beszámítva elkészült a hagyományos "Fertő Kupa" 1997. évi értékelése. Az 1997. évi győztesek Kalóz osztályban: Horváth Zsolt-Stangl István, Nagyhajós osztályban: Dr. Erhardt Géza-Dr. Szőnyi Edit, Cadet osztályban: Czetin Zsuzsa-Friedl Zita. Optimist osztályban: Jaczkó Gergely. Összességében megállapítható, hogy a Fertő-tavi vitorlázás 1997-ben a mintegy 15 évi stagnálás után fejlődésnek indult. Megkezdődött a hajópark mennyiségi gyarapodása és minőségi fejlődése.

 

 

 

Soproni Sportiskola Vívás

Cím: Sopron, Ferenczy János u.2.

Telefon 99/ 314 -177

Vezetőedző: BolodárZoltán

Edző: Magas Ádám

 

1930-ban megalakult a Soproni Vívó Club, melynek első vívómestere Schlotzer József volt. Az első versenyek környező városokkal - Csorna, Győr, Szombathely, Kapuvár - vívott csapattalálkozók voltak. Az 1940-es évek elején már aktív vívóélet volt Sopronban, és a városi bajnokságon rendszeresen megmérkőztek a Soproni Honvéd Tiszti Vívó Club, a Soproni Vívó Club, a SMAFC, a Bencés Gimnáziuma Kereskedelmi Iskola, az Állami Gimnázium csapatai, és a területi bajnokságokon eredményesen felvették a versenyt a Nyugati Körzet szakosztályaival. Az 50-es évektől kezdődően két szakosztályban összpontosult a vívás az SVSE-ben, ahol Tóth Antal volt a vívómester, és a SMAFC-ban, ahol Puskás Bertalan dolgozott. Munkásságuk eredményeként vívóik sikeresen szerepeltek az Országos Vidékbajnokságokon, és több első osztályú vívót is kineveltek, bár ekkor még nagyobb létszámú volt az első osztályú keret. A későbbiekben az SVSE megszüntette vívó szakosztályát, így a sportágnak a SMAFC, 1979-től pedig az SSE adott otthont. Tóth Antal halála után Puskás Bertalan irányította a szakosztályt. Többen is segédkeztek mellette, de hosszabb ideig csak fia, Puskás Zsolt tevékenykedett. Az ő munkájának eredménye a soproni vívósport eddigi legnagyobb egyéni sikere: 1985-ben Balázs László II. helyezést szerzett az Országos Újonc Bajnokságon kardvívásban. 1986-ban az idős Puskás Bertalan meghalt, ekkor fia, Zsolt is felhagyott a vívómesterséggel. Több edző is váltotta egymást, de huzamosabb ideig egyikőjük sem tevékenykedett. A sportiskolás időszak elején is folytatódott a gyakori edzőváltozás, ami továbbra is akadálya volt az eredményes munkának. Jelenleg Bolodár Zoltán és Magas Adám edzők irányításáve két fegyvernemben - kardvívás, párbajtőrvívás - folyik a munka 1991 óta a szakosztály versenyzői a korosztályos országos csapat bajnokságokon három VII. és kilenc VIII. helyezést érte el. A legjobb egyéni teljesítmény Kovács Dávid nevéhez fűződik, aki 1997-ben az Országos Kadet ( Bajnokságon kardvívásban 16 közé jutott. A kadet ( női párbajtőr csapat 1996-ban országos vidékbajnok lett.). A folytonosságot Nagy András szakosztályvezető jelentett, akinek jelentős része volt abban, hogy ezt a nehéz időszakot soproni vívás átvészelte. Sopronban három alkalommal is 1937, 1943, 1996 - nagyszerű vívógálát rendeztek a sporttá helyi irányítói. Ezeken a gálákon több olimpiai bajnok (1937 Elek Ilona, Kabos Endre, Rajcsőnyi László; 1943 - Kovács P; 1996 - Szabó Bence) is megjelent.

 

 SPORT '98 Sport siker sorok CHAMP KKT. 1998