A város sportélete a múlt és jelenben

Jelentős esemény a város sporttörténelmében az 1867-es év, amikor megépült - közel egy év alatt a soproni tornacsarnok.A város sportélete különösen nagy szerepet kap amikor megalapul a máig legismertebb sportegyesület,a Soproni Football Atlétikai Club (SFAC).A soproni sportélet 1934-ben már világbajnokkal is dicsekedhet.: az akkor 20éves Székely Zoltán Budapesten lólengésben ifjusági vb-t nyert. Két évvel később már soproni sportolókat is visz a vonat Berlinbe, a XI. Nyári Olimpiai Játékok versenyeire.Két labdarúgót.Az a tény,hogy két soproni labdarúgó szerepelt a berlini olimpiai csapatban, már jelzi a soproni labdarúgást, amelyet a megelőző évtizedekben, különösen a SFAC és a Soproni Vasutas Egyesület (SVSE:alakult 1921-ben) eredményessége révén már a legnépszerűbb sportágnak tekinthető.Dr. Csík Ferenc (orvos),olimpiai bajnokunk emlékére minden évben megrendezésre kerül a Csík Ferenc emlékverseny, melyre az ország neves úszóit is meghívják.
Nagy hagyományai vannak a kosárlabdázásnak, tájékozodási futásnak, sportlövészetnek a soproni Erdészeti és Faipari Egyetem hallgatói körében.Új színfolt a térítés ellenében történő sportolás egyes dívatos sportágakban (tenisz,úszás,karate,aerobic).Városunkban azzal a jelenséggel is gyakran lehet találkozni, hogy a késő esti órákban a szabaddá vált iskolai tornatermekben bérleti díj fejében 30-40 évesek rendszeresen futballoznak vagy kosárlabdáznak.A tömegsport külön ágának tekinthető a természetbarát mozgalom. Fontos feladat a sport megszerettetése az ifjúsággal, hiszen ez mind a tömegsport, mind a minőségi versenysport előbbrelépésének is az alapja.
Napjaink kiemelkedő kosárcsapatai közé tartozik a Soproni Ászok (SÁKC)férfi-, és a Soproni Postás valamint a GySEV-Ringa női kosárlabdacsapatok. A GySEV az elmúlt évben Roncheti-kupa tulajdonos lett. A soproni sportélet igazi bázisának, a Soproni Sportiskolának 1998. évi eredménysora önmagáért beszél. 1991. évi alapítása óta minden esztendőben egyre szebb eredményeket tud felmutatni. Immár 8 sportágban folyik nevelő, felkészítő, versenyeztető, tevékenység. Ismét elismerést szereztek sportolóink Sopronnak, a hazai és nemzetközi versenyeken egyaránt. Pl.:Az atléták közül Németh Roland. Összesítésként a Sportiskola versenyzői a korosztályos és felnőtt országos bajnokságok során 13 első, 10 második, 20 harmadik, valamint 34 negyedik-nyolcadik helyezést szereztek, ami azt bízonyítja, hogy élénk, eredményes munka folyik az intézményben.

Út a döntőig (GySEV 1998):

A negyeddöntő előtt a GySEV vezetett a bajnokságban. A GySEV- nek nagyon fontos volt, hogy bejusson az elődöntőbe, hiszen elődöntős poziciójával egy Euroliga-helyet bíztosított volna a magyar női kosárlabdázás számára. A GySEV-nek azonban nem volt könnyű dolga, hiszen a Panathianikosz Athén a francia Tarbes-t verte ki a nyolcaddöntőben.A soproni csapat dolgát az is nehezítette, hogy a görögöknél két idegenlégiós, az amerikai center Tommy Jenkins és a zairei Mivadi Mabika is szerepelt. A GySEV edzője, Saeed Armaghani azonban nem a két idegenlégióstól tartott. A mérkőzés előtt így nyilatkozott:
-,,Nekünk a másik centert, a görög Trianolit kell megfognunk.Ő hozza játékba a két légióst, s mindent tud a betöréstől kezdve a tripláig bezárólag."
A mérkőzés előtt a GySEV-nek csak egy sérültje volt: Fábián Ildikó, aki deréksérüléssel bajlódott. Az első mérkőzés Sopronban volt, és a GySEV 75-63-ra győzött. A negyeddöntő visszavágóján is a GySEV nyert 72-57-re. A GySEV tehát 142-120-as összesítéssel jutott az elődöntőbe, ahol ellenfele az izraeli Elitzur Ramla volt. Az elődöntő első mérkőzésére 1998. márc.4.-én a soproni sportcentrumban került sor. A Ramla csapatában Mizrachi volt az egyetlen izraeli születésű. A mérkőzés első félidejében a GySEV 56, az izraeliek pedig 36 százalékkal dobtak mezőnyből. A második félidőben a GySEV még rátett egy lapáttal , s így a 8 pontos előny a mérkőzés végére 18 pontra nőtt. A GySEV 72 pontjából 28-at dobott Balogh Judit.

Balogh Judit (Bubu) A GySEV-Ringa csúcsjátékosa

A mérkőzés végén Saeed Armaghani így nyilatkozott:
-,,Zónavédekezésünknek köszönhetjük a győzelmet, ma ez volt a siker titka. A tizennyolc pontos előny elég lehet Izraelben."A visszavágóra egy héttel később, Ramlában került sor. Az első félidőben mindvégig a soproni csapat vezetett, s így 4 pontos előnnyel kezdhette a második félidőt.A második félidőben a Ramla hatalmas hajrába kezdett, s a mérkőzést is ők nyerték 76-74-re. De ez a vereség nem vette el a soproni szurkolók kedvét, hiszen a GySEV bejutott a Ronchetti-kupa döntőjébe ahol a francia ASPTT Aix-en-Provence volt az ellenfele.

A döntő

A döntő első mérkőzésére Sopronban került sor. A mérkőzés napján a várkerület lilában pompázott, s poszterek diszítették Sopron legforgalmasabb utcáit, és sok ezer lufi szállt az égbe. A mérkőzés előtt Béres, Kurtinaitiene és Balogh kisebb sérüléssel bajlódott, de a döntőn mindannyian részt vettek. Dr.Gimesi Szabolcs Sopron polgármestere így nyilatkozott a mérkőzés napján:
-,,Nagy izgalommal várjuk a mai mérkőzést, hiszen a siker kapujában van a csapat. Ezzel a mérkőzéssel, valamint a visszavágóval Európa szerte Sopron az érdeklődés homlokterébe kerül. Legalább akkora különbségű győzelmet várok, mint az izraeliek ellen, de ha kevesebb lesz, akkor sem lesz gond, mert a visszavágón is képes a győzelemre az együttes."
1998.márc.25.-én délután aztán elkezdődött a mérkőzés, 2500 néző előtt a soproni sportcsarnokban, s több ezer néző előtt a tévében. A mérkőzés első félidejében a GySEV hétszer eladta a labdát, de még így is vezetett négy ponttal. A második félidőben a franciák támadójátéka pillanatok alatt összeomlott, s a 27.-percben már 12 ponttal vezetett a GySEV. S ekkor következett a francia írányitó, Savasta két perce. Egy perccel a mérkőzés vége előtt a soproni csapat már csak három ponttal vezetett, ekkor azonban Balogh egy remek ütemű betöréssel szerzett egy kosarat.A mérkőzés legjobbja is ő volt 32 ponttal, s így a GySEV 5 pontos előnnyel utazhatott a visszavágóra.
-,,Rettenetesen izgultak a lányok, talán ezért tudtunk csak kevés labdát leszedni a támadópalánk alatt, de úgy érzem, van még esélyünk - nyilatkozta Saeed Armaghani a mérkőzés után.
A döntő visszavágójára Provence-ban került sor. A franciák igazi kosárlabdaünnepet szerveztek a Ronchetti-kupa-döntő visszavágójára. Az 1700 fős sportcsarnok zsúfolásig megtelt. A GySEV játékosok nagyon nyugodtak voltak, s hamarosan elkezdődött a mérkőzés első félideje. Az első félidő közepén a soproniak hét ponttal vezettek. Elhúzni azonban nem tudtak. A franciák nem tudtak mit kezdeni Baloghgal, ő az első félidőben 22 pontig jutott. A félidő végén Orehova, Mészáros, Béres és Kurtinaitiene is a harmadik személyi hibájánál tartott, a kényszerből a védekezés mellett a franciák könnyű kosarakat dobtak. Felzárkózni viszont nem tudtak, Baloghék minden kosarára válaszoltak. Ennek köszönhetően a GySEV az első félidőben 42-37-re vezetett. A szünet után a zsúfolásig megtelt csarnokban szinte mindenhonnan folyt a víz. Bent óriási volt a pára, kint pedig zuhogott az eső, és a tető beázott. A félidő elején Savasta dobott egy triplát, majd Mészáros és Béres is kipontozodott. Úgy tűnt jönnek a franciák, de Balogh és Kurtinaitiene a kritikus percekben rendre betalált, Radnóty pedig amikor kellett, elszedte a támadólepattanókat. Három perccel a vége előtt Balogh menetrendszerű kosara után egyszerre ugrott talpra a soproni kispad és kiáltott fel 100 főnyi szurkolótábora. A utolsó két és fél perc már jutalomjátékot hozott. A végén még a hazaiak felzárkoztak, a GySEV-Ringa azonban feltette a "kosarát" az idei menetelésére és 15 év után újra Magyarországra hozza a Ronchetti -kupát. Leírhatatlan ünneplés vette kezdetét a mérkőzés után, minden soproni verítékben és pezsgőben úszott!
1998 ápr.2.-án este friss tavaszi eső mosta tisztára a soproni Fő-tér kövezetét a volt megyeháza épülete előtt. Az impozáns építmény erkélyére pontban 19 órakor léptek fel a GySEV-Ringa kosárlabdázói, szakvezetői, klubvezetői, hogy köszöntsék őket az ünneplő soproniak. Az erkélyen Dr.Gimesi Szabolcs polgármester egyenként köszöntötte őket és az ünneplő soproniakat!

A lányoktól a mérkőzés utáni ,,kupaaranyköpések"

,,Erről nem lehet beszélni, át kell élni."