Tartalom:
Technikai fejlődés
Nagy szavak nagy emberektől
Vélemények































































































































































 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Vissza a lap tetejére
A Jövő ? - mi is az, amit mi  a jövőnek nevezünk? nincs következő

A számítástechnika és az Internet jövője

Technikai fejlődés

Gyors Internetezés a lassan terjedő DSL-lel - PC World 98 október

. . Új technológia bevezetését kezdték meg egyes internet szolgáltatók az Amerikai Egyesült Államokban. Ennek révén közönséges rézhuzalokon akár 8 megabit/másodperces átviteli sebesség is elérhető lesz majd.

Internet Explorer 5.0

. . Új év, új böngésző a Microsofttól: Internet Explorer 5.0-s verzióhoz érkezett. A fejlesztők a korábbi változatot több oldalról is alaposan átdolgozták, hogy nagyobb teljesítményű, alkalmazkodóbb és sokoldalúbb böngészőt adjanak a felhasználók kezébe.

Beszéddel vezérelhető számítógép? - PC World 99 február

. . Ez még a jövő zenéje, hiszik sokan. Tévednek: a technológia az utóbbi években meglehetősen sokat fejlődött, és ma már több olyan olcsó, angol nyelvű szoftver kapható, amely megtanítja a számítógépet, hogy hallgasson a szavunkra. Néhány évvel ezelőtt, ha el akartunk érni valakit, felhívtuk a falba csatlakozó telefonon, vagy papírt fűztünk az írógépbe és lepötyögtettünk egy levelet. A mobiltelefon, és a számítógép új korszakot nyitott, a lomtárak mélyére száműzte az írógépet. De hiába kapcsolódik a billentyűzet egy elegáns, nagy teljesítményű PC-re, továbbra is az ujjunkkal kell csépelnünk. Nem lenne itt az ideje, hogy kezünk helyett a hangunkat használjuk a számítógéppel való kommunikációra?

Az asztali számítógép tíz év múlva - PC World 98 február

. . Milyen lesz a következő évszázad PC-je? Az alábbiakban Mark Weiser, a Xerox Palo Altó-i Kutatóközéppontjának munkatársa fejti ki elképzeléseit.

1. Központi egységek
A PC-k bekerülnek a szekrénybe; a RAM-ok gigabyteos, a háttértárak pedig terrabyteos méreteket öltenek.

2. Megjelenítők
Lehet, hogy rugalmasak lesznek és összehajtogatva a zsebünkben hordhatjuk őket.

3. Adatbevitel
A beszédfelismerés nem fogja teljesen felváltani a billentyűzetet és az egeret. Miért? A bizalmas természetű adatok miatt. Ki az a bolond, aki minden titkát ki akarja fecsegni??

4. Kapcsolatok
Sok kábelre lesz szükségünk, de ezek a falakban, valamint a padló és az asztalok alatt fognak futni. Viszont megszabadulhatunk a telefonhoz, billentyűzethez és egérhez vezető undok zsinóroktól.

5. Papír.
Minden, amin szavak állvak - üzleti kártya, újság, a könyvek gerince - képernyővé alakul át.

6. Internet.
A zsebben hordozható net-számítógéppel bárhol, bármikor rácsatlakozhatunk az Internetre.

PC a jövő évezredben - PC World 99 március

. . A valóság minden fantasztikus regénynél izgalmasabb.
2001-re a PC-k úgy megváltoznak, hogy rájuk sem fogunk ismerni. A modellek jó része elfér majd a tenyerünkön, és majdnem minden rendszer kapcsolatba tud lépni az Internettel és PC társaival.
Milyen újdonságok várhatók a következő években:
A következő három évben számos új processzor család jelenik meg. A változások révén a holnap PC-i magabiztosan fogják kezelni a számítás igényes három dimenziós grafikákat, a teljes mozgásos MPEG-2 videókat, beszédfelismerő alkalmazásokat és a hasonló kariberű programokat. A kérdés csak az, hogy lesz-e elegendő új alkalmazás, amely kifizetődővé teszi ezeket a többlet költségeket. A szakértők ma még nem igazán látják azokat a szoftvereket, amelyek kiaknáznák az új rendszerekben lévő hatalmas teljesítményt.
Az idén megjelenik egy újfajta rendszermemória-típus, a Direct Rambus, DRAM. Vékony és gyors kapcsolatot használ, így több mint kétszer annyi adatot tud a processzor rendelkezésére bocsájtani, mint az SDRAM.
A PC-knek a külseje változik a legfeltűnőbben. A méretek minden képpen csökkeni fognak, ugyanis a burkolaton belül olyan változások várhatók, amelyek lehetővé teszik a rendszerek komoly mértékű karcsúsítását.
Isten veled katódsugár, a világ mégis csak lapos! A monitorok tömege elérheti 25 kilógrammot is. A majdnem ugyanekkora képernyőfelületet biztosító folyadékkristályos ( LCD ) megjelenítők ennek ötödét nyomják, helyigényük a harmada, fogyasztása pedig fele a mai ormótlan monitorokénak. Az IBM kutatólaboratóriumában olyan laposképernyős monitort mutattak be, amelynek képminősége és láthatósági jellemzői felveszik a versenyt a nyomtatott papíréval.
Kapucsere. A következő PC-k nemcsak a túlsúlytól szabadulnak meg, hanem a kapuk egy részétől is. A maradók pedig az elődeiknél gyorsabbak lesznek és intelligensebben működnek.
A számítógépes beszéd-, mimika- és gesztusfelismerés új távlatokat nyit a PC-s felületek előtt. Megjelenítők tetejére szerelt kamerák és a villámgyors hardverek lehetővé teszik a "többmódú" felületek kifejlesztését. Pl.: a fogyatékosok is hasznát láthatják azoknak a felületeknek, amelyek értenek a gesztusokból.
A Microsoft hardvercsoportjában például az egér okosításán dolgoznak. Olyat szeretnének kifejleszteni, amely fizikailag is jelzi a felhasználónak, ha a mutató egy ikon vagy élőkapocs fölött halad el.
Internet mindenütt. Már az idén érzékelhető lesz az a tendencia, hogy az Internet szolgáltatások kezdenek kemény konkurenciái lenni a hagyományosan helyi hálózatban vagy az asztali rendszeren tárolt alkalmazásoknak.
Várhatóan összeolvad a rádiótelefon és a kéziszámítógép.

Cisco-kalauz az új világba - PC World 98 február

. . A számítógépes hálózati munkára és az erőforrások optimális elosztására eddig az ügyfél-kiszolgáló felépítésű rendszerek voltak a legalkalmasabbak. A Cisco mint a világ egyik legnagyobb hálózati eszközöket gyártó cége úgy látja, hogy az Internet és az új hálózati technológiák elterjedésével a hálózati számítástechnika túllép ezen a felépítésen, és az intranetekben talál rá a következő évezred megoldásaira.

NetEvents: merre tartanak a hálózatok - PC World 99 december

. . NetEvents a számítógépes világhálózatok nagy szakmai találkozója. A rögtönzött közvélemény kutatás eredménye az volt: a hálózatok előbb-utóbb egybeolvadnak. Mind az adathálózatok ( a hagyományos számítógépes hálózatok ), mind a telekommunikációs világ képviselői az egységes adathálózatokban látják a jövőt.

Széthullik az Internet?

. . Előfordulhat, hogy hasonló rémhíreket találunk postaládánkban vagy hallunk az Interneten, hiszen valamilyen valós alapja van ennek is. Az számítástechnika rohamosan fejlődik, s ezáltal egyre elérhetőbb lesz a személyi számítógép, egyre több háztartásban meg fog jelenni, s elterjedésével az Internet felhasználók száma is ugrás szerűen növekszik. Az Internet mai formájában ( bár már most sem lehet villámgyorsnak nevezni ), nem lessz e képes kielégíteni azt a hatalmas igényt vele szemben. Felmérések szerint például az USA-ban 2002-re 28,7 millióról 77,6 millióra fog növekedni az Online előfizetők száma. Ami a sebességet illeti, azok a kábeles vagy DSL kapcsolatok melyek körülbelül ötvenszer gyorsabb hozzáférést biztosítanak, mint a ma használatos 56 kilobit/másodperces sebességű modemek.
Évek múltán egyre többen fogják az Internetet videokonferenciák lebonyolítására, telefonálásra, távmunkára és Online játékra használni; márpedig ez nemcsak sokkal nagyobb sávszélességet követel, hanem nagyobb megbízhatóságot és biztonságot.
Ha az Internet életben akar maradni gyökeres változtatásokon kell átmennie... méreg drága változtatásokon. Eszerint az Internet, ha össze is omlik, romjaiból újjá születik, s amelyik fejlesztő nem bírja az "újjászületés" költségeit, az fennakad a rostán, ami nagyjából annyit jelent, hogy 10 év múlva az Internet gyorsabb , a havi díj magasabb, a szolgáltatások köre szűkebb, de megbízhatóbb lesz mint ma.

Nagy szavak nagy emberektől

Paul Saffom, az Institute for Future igazgatója a szoftverpiacról:
"A szoftveriparnak ugyanolyan gyökeresen meg kell változnia, ahogy az áramkörtervezés átalakult a mikroprocesszorok nyomán."

Bill Gates, a Microsoft elnöke az operációs rendszerek jövőjéről:
"Tíz év múlva sokkal jobb adatbeviteli rendszereink lesznek, mint ma: már működni fog a kézírás, a beszéd és a képfelismerés... Az operációs rendszerek kódjának 90%-a ezeket az új lehetőségeket meg fogja valósítani. Ha majd visszanézünk napjaink PC-ire, ezt fogjuk mondani: Hát igen, ezek voltak azok a masinák, amelyek se nem láttak, se nem hallottak és még beszélni sem tudtak."

Donna Hoffma, a Vanderbilt Egyetem professzora a szólásszabadság jövőjéről a neten.
"Egyetlen kormány sem fogja tudni tökéletesen cenzúrázni az Interneten megjelenő tartalmakat... Hiába mondják azt nekünk valahol, hogy 'Ezt itt nem szabad', mindig találhatunk olyan helyet, ahol a tilalom nem érvényesül."

Dogbert, a számítástechnikai guru a munkahelyek jövőjérol:
"A dolgozószoba mérete a jövőben egyre jobban összezsugorodik, végül alig lesz nagyobb, mint a fejünk. Úgy hordhatjuk majd, mint egy sisakot. A dolgozókat pedig szépen össze lehet majd zsúfolni a város nyomornegyedeiben."

Dr. Robert M. Metcalfe, az Ethernet feltalálója a hálózatok jövőjéről:
"A PC-knek befellegzett. A mai Wontel tragacsokat különféle hálózati számítógépek fogják felváltani. És nem kell mindenhová magunkkal cipelni a számítógépet, mert bárhová is megyünk, várni fog bennünket egy gép."

Vélemények

Cerbi - Hajba Gábor

. . Szerintem 10 év múlva az Internet minden lakásban megtalálható lesz, és az Interneten már egyetemet és főiskolát is lehet végezni úgy, hogy a tanulók az Interneten keresztül vesznek részt ‚s csak a vizsgákra kell bejárni. Valaki azt is gondolná, hogy nem kell még a vizsgákra sem bemenni, mert a számítógép monitorára rászerelnek egy kamerát, amelyen a vizsgabizottság nézi a vizsgázókat, hogy nem "puskáznak" -e. Ebben az lenne a hiba, hogy aki műszaki főiskolára jár, s ismeri a számítógépen elhelyezett kamera szerkezetét, az könnyen megszerelheti úgy, hogy egy előre felvett felvételt játsszon le. Telefon helyett is az Internetet fognak (fogunk) használni, mert így nem csak a hangját hallhatjuk annak az embernek akivel beszélünk, hanem látjuk IRL (In Real Life = Valós Életben)- ben.
10 év múlva már kezdenek megszűnni a papírgúlák‚ újságok, és ezek az újságok megjelennek elektronikus formában. Az Internet megoldja a kényelmesebb vásárlás problémáját: egyszerűen otthon kiválasztjuk azt az árut amit meg szeretnénk venni, rákattintunk, megjelenik egy kérdőív amit a személyes adatainkkal kell kitölteni (név, cím, bankkártya szám, stb.) , és postán elküldik azt az árut. Ez 10 évvel ezelőtt még butaságnak tűnt, de 10 év múlva már napjaink szerves része lesz. Az Internettel valamit teszünk környezetük érdekében: az elektronikus újságok megjelenésével kevesebb papír kell -> kevesebb fát kell kivágni.

Minden és mindenki a hálón? - Virtu Ally

. . A családfő éppen egy videokonferencián vesz részt, az anya írásban, vagy esetleg szóban ad utasításokat a háztartási gépeket felügyelő számítógépnek, s a fiuk a szobájában az iskolai dolgozatához az Interneten keresztül a párizsi Pompidu Kulturális Központ virtuális könyvtárában kutakodik információért, s a család legfiatalabb tagja a Web-tévére meredve nézi kedvenc rajzfilmjét ...
Ez a jövőkép még eléggé szürreálisnak tűnik, de szerintem egyáltalán nem lehetetlen, hiszen 10 évvel ezelőtt ki gondolta volna, hogy magamfajta fiatalok is nap mint nap a hálón fognak lógni, s talán éppen egy ilyen Internetes vetélkedőre készítenek honlapot.

Gál Jánost, az ISE elnökét kérdeztük, hogyan képzeli az Internetet 10 év múlva.

- Hogyan képzeli el az Internetet 10 év múlva a családoknál?
-3 évre előre gondolkodni is nagyon nehéz, nemhogy 10 évre. Az biztos, hogy egyre inkább beleszövődik a mindennapjainkba az Internet, egyre többen fogják használni és remélhetőleg miután megszűnik a jelenlegi távközlési cég monopóliuma, a telefondíjak is csökkenni fognak, egyre többen meg tudják majd fizetni azt, hogy használják is otthonról az Internetet. És hát mindenképpen átalakítja a családok életét, a gyerekek nagyon sokat fognak vele foglalkozni, és elképzelhető az is, hogy ahelyett, hogy a család leülne és elbeszélgetne valamiről, mindenki elmenne a szobájába és a képernyőt bámulja. Úgyhogy nagyon nehéz elképzelni, hogy 10 év múlva mi lesz, de az biztos, hogy nagyon fontos része az életünknek az Internet már most is.
- Ön szerint elkébzelhető-e, hogy diplomát is az Interneten keresztül lehet majd szerezni?
- Ez olyannyira elképzelhető, hogy nagyon sok távoktatási forma létezik már, ami kifejezetten Interneten keresztüli feladatmegoldásokat jelent; a feladatokat letöltik az Internetrol vagy e-mailban elküldik és így konkrétan csak egyszer-kétszer kell elmenniük arra a helyre ahol vizsgáznak. Na most az, hogy az Interneten közvetlenül küldjék a diplomát, ez még nehezen elképzelhető dolog, dehogy tanulni lehet, az biztos. Tehát vannak ilyen cégek. Én egészen konkrétan tudok egy olyan helyet Ausztriában, amely térinformatikát oktat távoktatással és ennek a kezdeményei megvannak Magyarországon is.
- Elképzelhető-e, hogy az újságokat felváltja az Internet?
- Hát, hogyha jóval egyszerűbb a hozzáférés, akkor elképzelhető. Egészen más könyvet olvasni, vagy egy képernyőt bámulni, tehát én úgy látom, hogy egy jó ideig még a hagyományos újságok is létezni fognak. Ez óriási előnye az inrternetnek, hogy kereshető, tehát nem kell újságkupacok halmán keresztülvájni magunkat, mire valamit megtalálunk, hanem gyorsan lehet keresni. Most már egyre több újság az Interneten van, kivonatos tartalommal, tehát aki nem akarja megvenni az újságot és van Internet hozzáférése, az tudja ott is olvasni. Viszont ami az internetnek az előnye, hogy ha olyan események vannak, aminek a napirendszerességét sem bírják ki, hanem óránként kell frissíteni, akkor ezt meg tudják tenni óránként.
- A vírusokkal mit lehet tenni egy ekkora hálózatban?
- Nekem olyan magánvéleményem van, hogy tisztességes operációs rendszereket kell csinálni és azok alá jóval nehezebb vírust írni. Ezek a vírusok a DOS és Windows 95 operációs rendszerek lukait tudják kihasználni, amit a DOS-szal való kompatibilitás miatt tartoták meg sokáig. Ugye két alapveto rendszer van. Az egyik a valódi többfelhasználós operációs rendszerek, ahol a programok eleve védett memóriaterületben futnak, tehát a vírus terjedésének alapvető módját ott eleve nem lehet megoldani. Oda is lehet vírust írni, de ezerszer nehezebb, mint Windows alá. A másik ok, amit makróvírusoknak szoktak mondani az, hogy a Microsoft Word-be építettek egy olyan részt, amely programokat futtat az illető számítógépen és ezek a programok tudnak károkat okozni, pl. szétküldözgetnek egy levelet egy címjegyzék alapján és ilyesmi. Tehát ez mindenképpen az operációs rendszerek fejlődésével csökkenni fog. De azt is hozzá kell tenni, hogy ez a veszély mindig is fenn fog állni, tehát ügyes emberek írnak olyan vírusokat, amelyek kárt tesznek ebben a hálózatban.
Az interjút Hajba Gábor készítette.

Valóban annyira mesés lesz?

Igaz, hogy a Internet fejlődése óriási iramban fejlődött, de ez le fog lassulni, a végén gyakorlatilag meg fog állni. Hogy miért? Egyszerűen azért, mert ha az ember egy filmet 15 másodperc alatt tud letölteni, kitűnő minőségben, akkor már ne fog arra senki sem milliárdokat áldozni. hogy a film ne 15, hanem 8 másodperc alatt jöjjön le.
Különben ettől az egésztől nem kell csodákat várni. Meg fogunk állni a tévénél, lesz telefon, minek ennél több? Talán a billentyűzet is meg fog szűnni (nálam soha), esetleg a monitor is. Abban viszont nem hiszek, hogy 10 éven belül a nyomtatók is megszűnnének. A papír még egy darabig élni fog.
Viszont a sávszélességnek drasztikusan kell növekednie (ha tévét akarunk), ezért sokkal többen fogják használni (a türelmetlen emberek is) és több mindenre. Ez a videokonferencia kérdés. Ebből sem kell csodát csinálni, ez ma már működik, legfeljebb ez is gyorsabb lesz.
A postai levelezés sem fog teljesen megszűnni (kb. 95%-kal fog csökkenni). Sokkal elegánsabb. A posta csomagküldő szolgálata viszont megmarad.
A vírusokról ugyanolyan véleményen vagyok, mint Gál J. Viszont nem fognak megszűnni, meg kell tanulnunk velük együtt élni. A probléma csak az lesz, hogy sokkal nehezebb lesz vírust írni, és akinek sikerül, az sokkal gonoszabbat ír ("ha már ennyit dolgoztam rajta, csináljon is valamit").
Egyenlőre ennyit, ha még valami érdekli az olvasót,
írjon.